با این حال هر بار از بنکس در مورد ارتباطش با کرملین سوال شده او در جواب فقط خندیده است. حالا اما با فاش شدن محتوای ایمیل‌های بنکس و مشاورش مشخص شده است او بیش از آنچه گمان می‌رفت با دیپلمات‌های روسی در ارتباط بوده است. درحالی‌که بنکس بیش از ۸ میلیون پوند برای کارزار انتخاباتی برگزیت هزینه کرده است، تماس‌های او با سفیر روسیه در تازه‌ای برای تحقیقات بیشتر در مورد دخالت روسیه در رفراندوم برگزیت باز کرده است. یکی از شرکای تجاری بنکس که خود از طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بوده، دست‌کم با روس‌ها یک معامله داشته است. این درحالی است که محدوده این بحث‌های تجاری که پیش‌تر گزارش نشده است حال به ایجاد سوال‌های تازه‌ای ختم شده است که یکی از مهم‌ترین آنها این است که آیا کرملین در کارزار طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نقشی داشته است یا نه؟ تحقیقاتی مشابه که در‌حال‌حاضر در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در جریان است و دولت دونالد ترامپ متهم است با همدستی دولت روسیه بر سر کار آمده است.

بریتانیا به‌دنبال تحقیق در باب این موضوع است که آیا مسکو تلاش کرده است تا از چهره‌های نزدیک به خود در انتخابات استفاده کند و به تقویت کارزار طرفداران برگزیت پرداخته است. در واشنگتن، رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، دموکرات‌ها و کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان این کشور نیز به اطلاعاتی درباره ارتباط بنکس با برخی از دیپلمات‌های روسیه و قراردادهایی که وی با روس‌ها داشته است، دست یافته‌اند. این سه تیم مجزا علاقه ویژه‌ای دارند تا ارتباط نزدیک بنکس و سایر رهبران کارزار برگزیت را که به کارزار انتخاباتی ترامپ یاری رسانده‌اند، مورد بررسی قرار دهند.  دوازدهم نوامبر سال ۲۰۱۶، بنکس در برج ترامپ با ترامپ تازه برگزیده شده به‌عنوان رئیس‌جمهوری ملاقات کرده است. پس از بازگشت او به لندن، بنکس یک شام دیگر میهمان سفیر روسیه بوده و در آنجا در مورد دیدارش با ترامپ صحبت کرده است.

آدام شف، نماینده کالیفرنیا در مجلس نمایندگان آمریکا که در کمیته اطلاعات عضو برجسته‌ای به‌حساب می‌آید، می‌گوید: «مدار مشترکی که بین مداخله روسیه در انتخابات آمریکا و برگزیت دیده می‌شود، فوق‌العاده است.»

او می‌افزاید: به‌نظر می‌رسد که روس‌ها با تطمیع وی در جهت سرمایه‌گذاری در معدن طلا و الماس و با پیشنهاد مالی کلان پشت‌سر یکی از بزرگ‌ترین حامیان برگزیت قرار گرفته‌اند. در اوایل ماه میلادی گذشته، بنکس در کمیته پارلمان حضور پیدا کرد، پیش از اینکه بحث ارتباط وی با روس‌ها به این اندازه حساس و مطرح شود. او اما چندی پس از حضور در جلسه استماع شهادت در یک مصاحبه به صراحت تاکید کرد که دو دیدار به صرف شام و یک دیدار به صرف چای و قهوه با آلکساندر یوکوونکو، سفیر روسیه داشته است.

وی همچنین اذعان کرد سفیر روسیه به وی پیشنهاد داده بود که در شش معدن طلای روسیه سرمایه‌گذاری کند؛ اما او این پیشنهاد را نپذیرفته است. در جلسه استماع شهادت اما بنکس هیچ اشاره‌ای به دو دیدار دیگر خود با سفیر روسیه نداشته و تنها به حضور در یک جلسه شام نزد سفیر روسیه اعتراف کرده است. در دو جلسه دیگر ابتدا به وی سرمایه‌گذاری در معدن الماس «آل‌روسا» پیشنهاد شده بود و در دیگری نیز پیشنهاد سرمایه‌گذاری در معدن طلای کونارکی در گینه داده شده بود. بنکس در مصاحبه‌ای که روز جمعه داشت به این دو مورد اعتراف کرد؛ اما گفت که هیچ حرکتی در جهت حضور در این دو معدن نداشته است. او منکر هراقدام اشتباه شد و گفت که دیدار او با سفیر روسیه هیچ ارتباطی با کارزار برگزیت نداشته است.

بنکس گفت هر پیشنهادی که در این جلسات به وی شده است از اهمیت برخوردار نیست؛ زیرا وی هیچ معامله تجاری با روس‌ها نداشته است و پس از به سرقت رفتن ایمیل‌های من نیز هیچ سندی در این ارتباط به‌وجود نیامده است.اما دامیان کالینز، که رئیس کمیته تحقیقات انتخابات آمریکا است از احتمال یک معامله بین بنکس و روس‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید که روس‌ها با این پیشنهادها قصد داشتند تا از بنکس به‌عنوان منبعی برای کسب اطلاعات استفاده کنند. سوال اصلی اما این است: «روس‌ها با بنکس چه کاری داشتند؟ چه انگیزه‌ای موجب می‌شود تا روس‌ها قصد کنند تا با فردی مانند بنکس وارد معامله تجاری شوند. و از آن مهم‌تر چرا بنکس سعی داشته است میزان گستره ارتباطات خود را مخفی کند؟»

بنکس بدون اینکه مدرک دانشگاهی داشته باشد با به راه انداختن کمپانی‌های بیمه خود تبدیل به یکی از مردان ثروتمند بریتانیا شد. او درحال‌حاضر صاحب یک شبکه پیچیده شرکت‌های بیمه‌ای و مالی است؛ درحالی‌که در معادن الماس در آفریقای جنوبی نیز سرمایه‌گذاری کرده است. آفریقای جنوبی همچنین نقطه‌ای است که پدرش کارخانه‌های قند وی را اداره می‌کند. او یکی از برجسته‌ترین افراد در رفراندوم برگزیت بود و از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به شدت دفاع کرد. بنکس در این راستا خاطرات خود را با عنوان «پسران بد برگزیت» که مربوط به فعالیت‌های وی در باب خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بوده، منتشر کرده است. با این حال نخستین ایمیل‌های لو رفته وی در اوایل ماه میلادی گذشته در رسانه‌های بریتانیا منتشر شد. اما اخیرا ایمیل‌هایی از وی به‌دست آمده و چندین نسخه آن نیز به نیویورک‌تایمز ارسال شده است و بررسی این ایمیل‌ها نشان می‌دهد ارتباط بنکس با روس‌ها بیشتر از آن چیزی است که تاکنون مطرح می‌شده است.

نکات مشترکی که بین روایت‌های دخالت روسیه در برگزیت و انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ وجود داشته است، می‌تواند نقطه عطفی برای کشف حقایق بیشتر برای رابرت مولر و سایر تیم‌های تحقیقاتی باشد. در ایمیل‌های جدید کشف شده است که میزان معاملات تجاری بنکس با روس‌ها فراتر از آن چیزی بوده که وی تاکنون به آن معترف بوده است. درحالی‌که وی در هر مصاحبه به بخش تازه‌ای از دیدارهای خود با دیپلمات‌های روسیه اشاره می‌کند، بنکس در مصاحبه دو روز پیش خود خبر از دیدار چهارمی نیز داد که به موجب آن با سفیر روسیه در باب تجارت صحبت کرده است. این درحالی است که در پی افشای ایمیل‌ها مشخص شده است که آندرو ویگمور، مدیر رسانه‌ای بنکس نیز دیدارهایی با روس‌ها داشته است.

به‌نظر می‌رسد مورد بنکس می‌تواند سرنخ‌های جدید از میزان دخالت روسیه در کشورهای غربی ارائه دهد.