به گزارش سی‌ان‌ان، پل مانافورت از زندان منتظر دادگاه خود خواهد بود. اتهام وی لابی با خارجی‌ها است. تشکیل پرونده برای پل مانافورت، مدیر پیشین کمپین انتخاباتی رئیس‌جمهور ایالات‌متحده به پاییز سال گذشته بازمی‌گردد. او از آن زمان در نوعی بازداشت خانگی به سر می‌برد. خبرگزاری رویترز هم گزارش داد که قاضی دادگاه محلی واشنگتن با لغو حکم آزادی مشروط مانافورت، اعلام کرده که او تا زمان برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهاماتش باید روانه زندان شود.

حدود یک هفته پیش رابرت مولر، رئیس پیشین اف‌بی‌آی و بازرس ویژه پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا مانافورت را متهم کرد که با شماری از شاهدان این پرونده تلفنی تماس گرفته و تلاش کرده آنها را به دادن شهادت دروغ ترغیب کند. قاضی دادگاه واشنگتن بر این اساس تشخیص داده که با آزادی مشروط مدیر پیشین کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ احتمال اعمال نفوذ او روی شاهدان و لاپوشی حقایق منتفی نیست و مانافورت باید تا ماه سپتامبر که دادگاهش برگزار می‌شود، بازداشت شود. وزارت دادگستری آمریکا رابرت مولر را مامور بررسی این موضوع کرده که آیا روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ به سود دونالد ترامپ دخالت داشته و آیا میان تیم رئیس‌جمهور کنونی ایالات‌متحده و مسکو قول و قرارهای پنهانی و غیرقانونی بر سر این مساله وجود داشته یا خیر. پل مانافورت شخصیت کلیدی پرونده «ماجرای روسیه» محسوب می‌شود و از میان چهار متهم این پرونده تنها کسی است که حاضر به همکاری با بازرس ویژه نشده است. او روز گذشته تمام اتهام‌ها را رد کرده و خود را بی‌گناه خوانده است.

واکنش توییتری ترامپ

با حساس شدن پرونده ویژه انتخابات سال ۲۰۱۶ در آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده حکم دادگاه برای زندانی شدن مدیر پیشین کمپین انتخاباتی خود را «بسیار غیرمنصفانه» خوانده و در یک پیام توییتری به کنایه گفته است: «من نمی‌دانستم مانافورت رهبر اصلی مافیا است.» پل مانافورت ژوئن ۲۰۱۶ به‌عنوان مدیر کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ معرفی شد. او دو ماه بعد و پس از آنکه متهم به دریافت احتمالی ۱۲ میلیون دلار از منابع نزدیک به روسیه در اوکراین شده بود و به‌دلیل این اتهام مجبور شد از این سمت کنار برود.

مانافورت تاجر و از اعضای فعال حزب جمهوری‌خواه آمریکا است. دادگاه واشنگتن همچنین برای کنستانتین کلیمنیک، تاجر روس همکار مانافورت، به ظن اقدام برای اعمال نفوذ بر کار دادگاه حکم جلب صادر کرده است. بازرس ویژه او را به ارتباط با ماموران اطلاعاتی روسیه متهم می‌کند. شاهدان پرونده «روسیه – ترامپ» قرار است از جمله درباره ارتباط مانافورت با محافلی در اوکراین که به لابیگری غیرقانونی به نفع سیاستمداران نزدیک به مسکو متهم شده‌اند، شهادت دهند. وکیلان پل مانافورت معتقدند که او کار خلافی انجام نداده است و قاضی دادگاه واشنگتن را متهم می‌کنند که تماس‌های معمولی او با برخی شاهدان را یک «توطئه خبیثانه» وانمود می‌کند. مدیر پیشین کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ قرار است به‌دلیل اتهام‌های دیگری که علیه او مطرح شده در ماه ژوئیه نیز در ویرجینیا مقابل دادگاه حاضر شود. فرار مالیاتی و پولشویی از دیگر اتهام‌هایی است که به مانافورت وارد شده و بیشتر به فعالیت‌های او پیش از همکاری با کمپین انتخاباتی ترامپ مربوط می‌شود. برخی از طرفداران دونالد ترامپ می‌گویند اتهام‌های غیرمرتبط او برای تحت‌فشار گذاشتنش در پرونده «روس‌گیت» است تا از این طریق بتوانند به نتیجه برسند. این دسته حمله اف‌بی‌آی به دفتر کوهن، وکیل شخصی دونالد ترامپ را در این راستا ارزیابی می‌کنند.