لیست سائرون با کسب ۵۴ کرسی در پارلمان در صدر نتایج انتخابات قرار گرفت. در این میان فراکسیون النصر به رهبری العبادی با کسب ۴۲ کرسی در جایگاه سوم قرار گرفت و ائتلاف فتح که مورد حمایت حشدالشعبی است در جایگاه دوم قرار گرفت و ائتلاف الوطنیه ۲۱ کرسی و جریان الحکمت نیز ۲۰ کرسی را به‌دست آوردند. براساس نمونه‌ای از توافق یادشده که شبکه خبری روسیا الیوم به آن دست یافته، این توافق پس از اعلام نتایج انتخابات از سوی دادگاه فدرال (پس از پایان بازشماری دستی آرا) منتظر تایید نهایی خواهد ماند. قاضی جعفر الموسوی، سخنگوی سیاسی مقتدی صدر، تاکید کرد: «تمامی اعمال‌نظرها به محض صدور حکم نهایی دادگاه فدرال متوقف خواهند شد.» الموسوی گفت: «ما باید میان دستورات اداری که از سوی شورای عالی قضایی صادر می‌شوند و احکام قضایی که انتظار می‌روند از سوی دادگاه فدرال صادر شوند و احکامی الزام‌آور برای همه خواهند بود، تفاوت قائل باشیم.» سخنگوی سیاسی رهبر جریان صدر عراق افزود: «اگر این نظرات با گرایش‌ و خواست برخی همسو نیستند، باید آنها را به محض صدور حکم نهایی دادگاه فدرال متوقف کرد.» خبر این ائتلاف درحالی منتشر می‌شود که پارلمان عراق عصر چهارشنبه کمیسیون عالی انتخابات را به بازشماری دستی آرا در سراسر این کشور و لغو شمارش الکترونیکی آرا ملزم کرد. عمار حکیم، رهبر جریان الحکمه عراق پیش‌تر تاکید کرده بود، کاهش نسبی آرا نشان‌دهنده تمایل نسبت به حضور چهره‌های جدید است و الحکمه و سائرون بحث و مذاکره با دیگر گروه‌ها را برای تشکیل کابینه آغاز خواهند کرد. مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق نیز با اشاره به اینکه یک «کابینه پدرانه» تشکیل خواهد شد، تاکید کرد: «مردم از صفحه جدید برای ساخت عراقی یکپارچه استقبال می‌کنند.»

ابهام در فضای سیاسی عراق

پارلمان عراق با بازشماری دستی آرای انتخابات پارلمانی اخیر در این کشور موافقت کرد و خواستار توقف در اعلام سریع نتایج شد. به گزارش اسکای‌نیوز عربی، پارلمان عراق در این راستا کمیساریای انتخابات را ملزم به بازشماری آرای انتخابات اخیر در عراق به‌صورت دستی کرد. پارلمان در ادامه از دستگاه‌ مربوطه خواست تسریع در اعلام نتایج قطعی را متوقف کند.

 رئیس کمیسیون انتخابات عراق هم برکنار شده و نتایج صندوق‌های آرای خارج از کشور و عراقیان جابه‌جا شده هم باطل اعلام شده است. همچنین پارلمان عراق ۹ قاضی جدید را به جای اعضای فعلی کمیساریای عالی انتخابات تعیین کرد. این تصمیم پارلمان پس از آن اتخاذ شد که حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق اظهار داشت، «تخلفات بزرگی» در زمان شمارش آرا در انتخابات پارلمانی اخیر انجام شده است.

العبادی در کنفرانسی مطبوعاتی گفت، در گزارشی که به دولت ارائه شده، به بازشماری آرای انتخابات اخیر توصیه شده است. نخست‌وزیر عراق در ادامه به برخی نمایندگان کمیساریای انتخابات هشدار داد که اجازه ندارند بدون اجازه او از کشور خارج شوند. انتخابات ماه گذشته در عراق (۱۲ مه) در اکثر نقاط این کشور برای نخستین‌بار با استفاده از سیستم رای‌گیری الکترونیکی برگزار شد.

شورای کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق نیز اعلام کرد، از حق قانونی خود برای اعتراض به اصلاحیه سوم قانون انتخابات استفاده خواهد کرد. به گزارش سومریه‌نیوز عراق، مواضع سیاسی در بغداد یک روز بعد از صدور اصلاحیه قانون انتخابات از سوی پارلمان که کمیسیون انتخابات را ملزم به شمارش دستی آرا و لغو آرای الکترونیکی می‌کرد، با هم تداخل پیدا کرد به‌طوری‌که کمیسیون این قانون جدید را رد کرد و تصمیم گرفت نسبت به آن اعتراض کند. فضای سیاسی عراق بیش از پیش پیچیده شده به‌طوری‌که دستگاه قضایی عراق دست روی کمیسیون انتخابات گذاشته و براساس اصلاحیه سوم قانون انتخابات،‌ اختیارات کمیته قضایی ویژه رسیدگی به شکایت‌ها را لغو کرد.