کونته که یک استاد حقوق در دانشگاه فلورانس بوده و تجربه سیاسی چندانی ندارد، از سوی حزب جنبش پنج ستاره و حزب راست افراطی لیگ شمالی به‌عنوان کاندیدای نخست‌وزیری و رهبری دولت ائتلافی آنها معرفی شده است. لوئیجی دی‌مایو، رهبر جنبش پنج ستاره به خبرنگاران گفت روز دوشنبه به سرجیو ماتارلا، رئیس‌جمهوری ایتالیا توصیه کرده که کونته باید رهبری ائتلاف جدید را به عهده بگیرد. این درحالی است که هنوز موافقت رئیس‌جمهوری ایتالیا با نخست‌وزیری وی اعلام نشده و او می‌تواند این درخواست را نپذیرد و تقاضای معرفی یک کاندیدای دیگر را داشته باشد.

کونته عمدتا نزدیک به جنبش پنج ستاره و یکی از چندین فرد معرفی شده از سوی این حزب پیش از انتخابات بی‌‌برنده چهار مارس بوده و در آن زمان او وعده داده بود که ساختار بوروکراسی پیچیده ایتالیا را سهل و آسان کند. کونته تصریح کرد: ما در درجه اول باید قوانین بی‌استفاده را به میزان چشمگیری کنار بگذاریم. این نخستین‌بار است که نام کونته۵۴ ساله به‌طور علنی در میان مردم ایتالیا به‌عنوان رهبر دولت مطرح می‌شود. با این حال او تجربه حضور در چندین شغل آکادمیک و قضایی را داشته و اخیرا در یک کنفرانس سازماندهی‌شده از سوی حزب جنبش پنج ستاره درباره موضوعات قضایی شرکت داشت. این درحالی است که ایتالیا چندان نسبت به نخست‌وزیرهای تکنوکرات غیرمنتخب غریبه نیست اما در گذشته معمولا آنها از سوی رئیس‌جمهور فراخوانده می‌شدند تا کشور را از بحران نجات دهند و خودشان کابینه خود را تعیین کرده و دستور کارشان را مشخص می‌کردند.

اکثر مردم ایتالیا می‌گویند هرگز تاکنون نام کاندیدای نخست‌وزیری جدید این کشور را نشنیده‌اند. کارلو آریگی، یک فروشنده در مرکز شهر رم گفت: هیچ‌کس تا به‌حال اسم او را نشنیده است و بهتر بود کسی را معرفی می‌کردند که منتخب باشد. حزب پنج ستاره و حزب لیگ شمالی این بار ۱۰ روز فرصت دارند تا یک برنامه مشترک ارائه دهند و درحال‌حاضر صرفا اقدام به انتخاب کسی کردند که باید این برنامه را در پایان پروسه اجرا کند. جیوانی اورسینا، یک استاد علوم سیاسی در دانشگاه لوئیس رم گفت: این وضعیت بی‌سابقه و عجیب است و خیلی سخت می‌توان پیش‌بینی کرد که سرانجام آن چه چیزی خواهد بود. وی بیان کرد: این‌طور که کونته قرار است نخست‌وزیر شود جایگاه او را تضعیف می‌کند اما مساله لزوما این نیست. همه چیز به شخصیت او بستگی دارد؛ هرچند او همچون یک دفتردار معرفی شده که صرفا دستورات این دو حزب را اجرا می‌کند اما جایگاه نخست‌وزیر به نحوی است که قدرت‌های خودش را دارد و او کسی خواهد بود که همه چیز را کنار هم نگه می‌دارد.

با این حال دی‌مایو و همچنین ماتئو سالوینی، رهبر لیگ شمالی از بابت این نگرانی که حزب مقابل جایگاه قدرتمندتری در ائتلاف پیدا کند با این مساله که یکی از آنها به‌عنوان کاندیدای نخست‌وزیری معرفی شود مخالفت کردند. با این حال هر دوی آنها وزارتخانه‌های مهمی را در کابینه رهبری خواهند کرد. یک نظرسنجی نیز نشان داد که اکثریت مردم ایتالیا از اینکه کاندیدای نخست‌وزیری در دولت ائتلافی این دو نفر از طرف یک حزب ثالث و مورد تایید سالوینی و دی‌مایو باشد، حمایت کرده‌اند. کونته اهل منطقه پوگلیا واقع در جنوب شرق ایتالیا، یکی از پایگاه‌های حامی مهم حزب جنبش پنج‌ستاره است. وی اما در شهر رم تحصیلاتش را به پایان رسانده و یک شرکت حقوقی را اداره می‌کند. او تاکنون ده‌ها مقاله و تحقیق و مطلب درباره مسائل حقوقی منتشر کرده و دوره‌هایی را نیز در چند دانشگاه خارجی از جمله دانشگاه‌های ییل، نیویورک، کمبریج و دانشگاه‌های دیگر گذرانده است. او در دانشگاه فلورانس کرسی استاد تمامی دارد و در تمامی دانشگاه‌های مطرح ایتالیا سابقه تدریس دارد. انتصاب او به‌عنوان نخست‌وزیر جدید همچنان باید از سوی ماتارلا تایید شود. اما رسانه‌های ایتالیا گمانه‌زنی کرده‌اند که رئیس‌جمهور یک چهره منتخب و شناخته شده‌تر را به او ترجیح می‌دهد.