با نتایجی که تاکنون اعلام شده است احتمال اینکه حیدرالعبادی در پست خود ابقا شود، بسیار محتمل است. رقیب شانه به شانه او نیز مقتدی صدر قرار دارد. او جنبشی علیه فساد در عراق به راه انداخته و شعارهای لیست انتخاباتی وی عمدتا شعارهایی ضد فساد بوده‌اند. نزدیک به ۷۰۰۰ نفر برای کسب ۳۲۹ کرسی در عراق با یکدیگر به رقابت پرداختند. حیدر العبادی که ائتلاف نصر را رهبری می‌کند، هر چند از سایر رقبای خود پیش است، اما نفس‌های هادی العامری را که ائتلاف فتح را رهبری می‌کند، پشت گردن خود احساس می‌کند.

رویترز نیز در این زمینه گزارش داد: طبق نتایج اولیه، لیست الفتح در الکرخ بغداد اول است و بعد از آن ائتلاف دولت قانون، النصر،‌ السائرون و الحکمه هستند. در بصره، نتایج اولیه نشان داد، ائتلاف الفتح به ریاست هادی العامری، رئیس سازمان بدر و مورد حمایت حشد شعبی در راس است، بعد از آن حیدر العبادی قرار دارد و در ردیف سوم دولت قانون به ریاست نوری مالکی و بعد از آن سائرون و الحکمه وابسته به عمار حکیم. در استان واسط،‌ لیست سائرون در راس است،‌ سپس الفتح،‌ النصر،‌ دولت قانون و الحکمه قرار دارند. در بابل نیز لیست الفتح در راس بعد از آن سائرون، النصر، الحکمه و دولت قانون قرار دارند. در دیالی نتایج اولیه نشان داد، ائتلاف النصر در راس است و بعد از آن لیست سائرون،‌ الفتح، دولت قانون و الحکمه هستند. در صلاح‌الدین،‌ لیست الفتح اول،‌ النصر دوم، حزب الجماهیر الوطنیه سوم،‌ جریان الحکمه چهارم،‌ لیست سائرون پنجم و دولت قانون ششم هستند.

در استان ذی‌قار طبق نتایج اولیه،‌ ائتلاف الفتح اول، جریان الحکمه دوم، ائتلاف دولت قانون سوم،‌ ائتلاف سائرون و النصر رتبه‌های بعدی هستند. در کردستان عراق نیز لیست الجیل الجدید بر فراکسیون‌های سیاسی دیگر نظیر تغییر،‌ جنبش دموکراسی و عدالت به رهبری برهم صالح در اربیل و کرکوک پیشی گرفته است. درحالی‌که دو حزب اصلی یعنی حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق و حزب دموکرات کردستان عراق همچنان جایگاه خود را در صدر حفظ کرده‌اند، گزارش‌های محلی حکایت از این دارند که میزان رای‌گیری در اقلیم کردستان عراق در شمال کشور بین ۴۰ تا ۸۰ درصد بود؛ زیرا کردها تلاش دارند تا می‌توانند کرسی‌های خود را در پارلمان فدرال در بغداد حفظ کنند.

طبق گزارش‌های غیررسمی،‌ استان‌های اقلیم کردستان عراق بالاترین میزان مشارکت را در بین استان‌های عراق ثبت کردند؛ به‌طوری‌که در استان اربیل میزان مشارکت ۵۵ درصد و در سلیمانیه ۵۲ درصد بود؛ درحالی‌که در دهوک میزان مشارکت ۶۹ درصد اعلام شد. این انتخابات شاهد کمترین میزان مشارکت از زمان اولین انتخابات در سال ۲۰۰۵ بوده است. کمیسیون انتخابات عراق میزان مشارکت را ۵۲/ ۴۴ درصد اعلام کرد. نتایج اولیه همچنین نشان می‌دهند بیشترین میزان مشارکت در مناطقی نظیر موصل، الانبار و کرکوک بوده که قبلا تحت کنترل داعش بوده‌اند؛ درحالی‌که بغداد شاهد کمترین میزان مشارکت در مقایسه با شهرهای دیگر بوده است. فرماندهان امنیتی عراق در تمامی استان‌ها موفقیت طرح‌های امنیتی در نظر گرفته شده را اعلام کردند. به‌رغم تهدیدی که داعش کرده بود؛ اما هیچ حمله‌ای به رای دهندگان و مراکز اخذ رای رخ نداد.

در پی بالا گرفتن اختلافات بین احزاب، استاندار کرکوک قانون منع آمد و شد را برقرار و دستور شمارش دستی مجدد آرا را در این استان صادر کرد. وی اظهار کرد: شمارش الکترونیکی آرا نتایجی غیرمنطقی را رقم زده است. راکان الجبوری، استاندار این منطقه شمالی غنی از نفت قانون منع آمد و شد را از نیمه شب گذشته تا ۶ صبح روز یکشنبه اعلام کرد تا از هرگونه تنش نژادی و طایفه‌ای بین کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها اجتناب شود. وی اشاره‌ای به جزئیات مشکل سیستم الکترونیکی شمارش آرا نکرد. در این راستا روز یکشنبه هزاران ترکمن مقابل ساختمان کمیسیون عالی انتخابات عراق در کرکوک تجمع کردند. شهرستان‌های داقوق و آلتون کوبری از توابع استان کرکوک شاهد تظاهراتی مشابه ترکمن‌ها بودند و آنها روند انتخابات را به نفع احزاب کرد دانستند و گفتند: در این زمینه تقلب‌هایی به نفع احزاب کرد صورت گرفته است. مسوول اطلاع‌رسانی پلیس کرکوک گفت: ترکمن‌ها بعد از اعلام نتایج اولیه غیررسمی شروع به تظاهرات کرده و از دولت خواسته‌اند مداخله کند.

دشواری‌های رای‌گیری

مشارکت ۲۰ درصدی بغدادی‌ها و حضور اولیه ۳۳ درصدی مردم عراق باعث ایجاد سوالاتی برای کارشناسان شده است. درحالی‌که این رای‌گیری با امنیت بالا برگزار شد و حیدرالعبادی نیز توانسته بود به خوبی با فرماندهی‌اش، داعش را در این کشور شکست دهد؛ اما مشارکت کم مردم سوالاتی را برانگیخته است. ریناد منصور یکی از کارشناسان چتم‌هاوس به الجزیره گفت: بسیاری از سنی‌ها از حضور در این انتخابات سر باز زدند. بسیاری دیگر نیز انتخابات را تحریم کردند؛ زیرا بر این باور بوده که رای دادن آنها موجب هیچ تغییری نخواهد شد.

برخی دیگر نیز حضور خودروهای امنیتی و سختی در آمد و شد را موجب حضور کمرنگ مردم عراق می‌دانند. سختگیری‌های دولتی در بغداد موجب شده بود که این شهر در ساعات رای‌گیری به شدت خلوت باشد. دولت حتی آمد و شد وسایل نقلیه عمومی را نیز ممنوع اعلام کرده بود. عمال، یکی از شهروندان بغدادی که در مرکز این شهر زندگی می‌کند: مکان‌های رای‌گیری از ما بسیار دور بودند و این درحالی بود که حق استفاده از وسیله نقلیه هم نداشتیم. بسیار سخت بود تا بتوان خود را به پای صندوق‌های رای رساند. این ممنوعیت هر چند در میانه‌های روز برداشته شد؛ اما همان قانون تاثیر خود را برای مشارکت کم مردم گذاشته بود. از سویی از ۲ میلیون آواره عراقی که برای حضور در انتخابات ثبت‌نام کرده بودند تنها ۲۸۵ هزار نفر به پای صندوق‌های رای آمدند. هر چند بسیاری بر این باورند که سیستم جدید رای‌گیری در عراق جا را برای تقلب کم می‌کند؛ اما برخی از قومیت‌ها خواستار شمارش مجدد آرا شده‌اند. با این حال رقابت تنگاتنگ حیدرالعبادی، مقتدی صدر و هادی العامری یکی از برجسته‌ترین نکات انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ در عراق است. در این شرایط به نظر می‌رسد هیچ ائتلافی توان کسب ۱۶۵کرسی را برای تشکیل دولت ندارد و باید منتظر ائتلاف‌های جدید بود. کارشناسان می‌گویند که اگر ائتلافی توانست اکثریت نسبی را به‌دست آورد به‌دنبال ائتلاف با گروه‌های کوچک خواهد رفت. تا زمانی که نخست‌وزیر جدید انتخاب شود، العبادی بر این کرسی تکیه خواهد زد.