او همچنین تحدید قوانین حمل اسلحه در بریتانیا را موجب حمله با چاقوی عامل تروریستی دانست. اما این اظهارات این‌بار با واکنش شدید پاریس و لندن همراه شد. در پی این اظهارات دولت فرانسه به شدیدترین شکل از زمان صدارت ترامپ او را مورد انتقاد قرار داد، آن‌هم در زمانی که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری این کشور، مشغول تحکیم روابط دوجانبه با ایالات‌متحده، پس از دیدارش از واشنگتن بود.

دفتر وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «فرانسه مراتب نارضایتی عمیق خود را از اظهارنظر دونالد ترامپ درباره حملات پاریس در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ اعلام می‌کند و خواهان احترام به یاد و خاطره کشته‌شدگان این حادثه است.» در ادامه این بیانیه آمده است: «هر کشوری حق دارد به صلاحدید خود درباره حمل سلاح تصمیم بگیرد. فرانسه یکی از کشورهایی است که در آن برای مالکیت و حمل اسلحه قوانین سفت‌وسختی وجود دارد.» دیگر سیاستمداران فرانسه، از جمله شهردار پاریس، نیز به این اظهارات ترامپ و تقلیدش از کشتن مردم پاریس در حمله تروریستی به سالن کنسرت باتاکلان واکنش نشان دادند. در این حادثه تروریستی ۹۰ نفر کشته شدند.  ترامپ هنگام سخنرانی در انجمن ملی تفنگداران آمریکا، دستش را به شکل یک تفنگ درآورد و گفت: «تروریست‌ها سر فرصت تک‌تک حاضران در کنسرت را با شلیک گلوله کشتند. بنگ! بیا اینجا، بنگ! بیا اینجا، بنگ!» «فرانسوا اولاند»، رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه که این حملات در زمان او رخ داد، در حساب توئیتر خود نوشت که حرف‌ها و رفتار غریب ترامپ «خجالت‌‌آور» و «وقیحانه» بود.

ترامپ روز جمعه بیمارستانی در لندن را با «منطقه جنگی» مقایسه کرد و گفت که باوجود مقررات سفت‌وسخت در مورد حمل سلاح در بریتانیا، کف این بیمارستان از خون قربانیان حمله با چاقو قرمز شده است. ترامپ، در دفاعی آشکار از مالکیت اسلحه در کشور خود، گفت: «آنها سلاح ندارند. در عوض چاقو دارند و خون، کف این بیمارستان را فرا گرفته است. می‌گویند وضعیت این بیمارستان در حد منطقه جنگی است. چاقو، چاقو، چاقو... لندن به چنین چیزهایی عادت نداشت، اما الان کم‌کم دارد به آن خو می‌کند.وضعیت بدی است.»

مشخص نیست اشاره ترامپ به کدام بیمارستان بود، اما گزارش شده است که اخیرا یک جراح در بیمارستان رویال لندن به شبکه بی‌بی‌سی گفته است که همکارانش این بیمارستان را با منطقه جنگی در افغانستان مقایسه می‌کنند. مقامات بریتانیا واکنش صریحی البته به این سخنان نشان ندادند، اما چارلی فالکونر، وزیر دادگستری پیشین انگلیس در پیامی توئیتری نوشت: «نرخ قتل در ایالات‌متحده پنج برابر بیشتر از انگلیس است. هیچ کسی در دنیا نیست که بر این باور باشد راه کاهش نرخ قتل تسهیل داشتن سلاح‌ است». روز شنبه ترامپ و ترزا می گفت‌وگوی تلفنی داشتند اما هر دو طرف اعلام کردند که درباره تجارت با چین، کره‌شمالی و ایران صحبت کردند و اشاره‌ای به موضوع سخنرانی ترامپ نشده است.