قاضی الیس تاکید کرد که اعلام جرم علیه مانافورت به این دلیل صورت گرفته تا با تحت فشار قرار گرفتنش علیه دونالد ترامپ اعتراف کند. این قاضی فدرال تصریح کرد: «برای شما مانافورت اصلا اهمیتی ندارد. این برایت مهم است که چه اطلاعاتی می‌توانی از مانافورت بیرون بکشی تا از این طریق به خواسته خود که همانا استیضاح رئیس‌جمهوری است برسی.» الیس گفت: نزدیک است که قانع شوم بازرس ویژه از اختیارات بی‌حد و حصری برخوردار شده است که در پی آن هر کاری که دوست داشته باشد انجام می‌دهد.  قاضی الیس منصوب دوره رونالد ریگان است و اتهامات مانافورت در دادگاه ویرجینیا را بی‌اساس دانسته است. مانافورت همچنین در دادگاه واشنگتن نیز با اتهاماتی روبه‌رو بوده و متهم است که پولشویی داشته و همچنین با مقامات اوکراینی نزدیک به پوتین نیز رایزنی‌هایی داشته است.  برخی می‌گویند مانافورت کلید پرونده «روس‌گیت» است. او به مدت ۵ ماه مدیر کارزار انتخاباتی ترامپ بود اما به محض اینکه متهم شده است که با اوکراینی‌ها در تماس بوده است با تحت فشار قرار گرفتن از سوی مخالفان ترامپ مجبور به استعفا شد.

مایکل دریبین، معاون ارشد مولر در تحقیقات روس‌گیت می‌گوید که محدوده تحقیقات در اعلام جرم مانافورت مشخص شده است.  در دوم اوت سال ۲۰۱۷، رود روزنستاین، معاون دادستان کل آمریکا در یادداشتی تصریح کرد که مولر به‌دنبال آن است تا مشخص کند مانافورت با ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری وقت اوکراین که متحد پوتین نیز بوده در چه برهه‌ای تبادل مالی داشته‌اند.  ویکتور یانوکوویچ رهبر وقت اوکراین در فوریه سال ۲۰۱۴، از قدرت برکنار شد و به روسیه فرار کرد. این اتفاق دو سال پیش از اعلام کاندیداتوری ترامپ بوده است.

قربانی رسانه‌ها؟!

از زمانی که الیس این سخنان را بر زبان آورده، ترامپ مشتاقانه در همه جا نقل قول‌های این قاضی ویرجینیایی را بیان می‌کند. او در سخنرانی که در انجمن اسلحه ملی آمریکا داشت سخنان قاضی الیس را بی‌کم و کاست بیان کرد و این قاضی را یک شخص بسیار قابل احترام معرفی کرد. او در این جلسه گفت: من برای مدت طولانی است که این حرف‌ها را می‌گویم. این یک تله است که شکارچیانشان رسانه‌ها هستند.

این اعتقاد وجود دارد که ترامپ با تبانی و همکاری با روسیه توانسته است رئیس‌جمهوری این کشور شود. این درحالی است که طرفداران ترامپ می‌گویند این بازی از طرف رسانه‌های مخالف ترامپ در جریان است تا وی را به مرحله استیضاح برسانند.  هر چند برخی از کارشناسان مانافورت را درگاه اصلی ورود به پرونده تبانی با روسیه می‌دانند اما ترامپ در جریان سخنرانی‌اش، فاصله‌ای بین خود و مانافورت انداخت و گفت که تنها برای مدت کوتاهی وی رئیس کارزار انتخاباتی‌اش بوده است.  گفته می‌شود لحن تند و تیز قاضی الیس ممکن است ادامه کار را برای بازرس مولر سخت‌تر کند و فشار بیشتری به روزنستاین وارد شود تا در پرونده مانافورت آسان‌گیری شود.  در مقابل برخی دیگر از کارشناسان هشدار دادند تا فشارها علیه مولر افزایش نیابد تا او با آرامش پرونده را پیگیری کند.

لیسا کرن گریفین، استاد حقوق دانشگاه دوک و دادستان سابق فدرالی می‌گوید: بعید می‌داند که خود قاضی الیس پرونده مانافورت را به این دلیل رد کند، چراکه موجب قدرتمندتر شدن دایره بازرسی مولر می‌شود. این استاد دانشگاه افزود: اگر الیس پرونده را رد کند، احتمالا به این دلیل بوده که ادله علیه وی قوی نبوده است. به نظر می‌رسد که قاضی الیس با این اظهارات تبدیل به قهرمان دونالد ترامپ شده است. طرفداران ترامپ نیز توانسته‌اند با استفاده از این سخنان تا حدودی خود را ازیر بار فشارها رهایی ببخشند. این اتفاقات در شرایطی رخ می‌دهد که روز جمعه خبر رسید که جولیانی، شهردار سابق نیویورک و عضو جدید تیم حقوقی دونالد ترامپ درحال رایزنی با تیم مولر برای مصاحبه با ترامپ است. گفته می‌شود آخرین حلقه از پرونده روس‌گیت مصاحبه مولر با دونالد ترامپ است اما جولیانی سعی دارد برای این مصاحبه حد و حدودی تعیین کند.