وزارت دفاع آمریکا که مخالف تحرکات نظامی چین در منطقه است، نسبت به این مساله اظهارنظر نکرد. دولت چین تاکنون نسبت به استقرار موشک در منطقه اشاره‌ای نداشته اما گفته است که تاسیسات نظامی‌اش در جزایر اسپارتلی کاملا با هدف اقدامات دفاعی صورت می‌گیرد و هر آنچه را که لازم باشد در قلمرو خود انجام می‌دهد. شبکه خبری مذکور آمریکایی همچنین گزارش داد که موشک‌های کروز ضد ناو چین می‌توانند ناوهایی را در فاصله ۲۹۵ مایلی هدف قرار دهند. همچنین موشک‌های سطح به هوای دوربرد چین نیز می‌توانند موشک‌های کروز، پهپادها و هواپیماها را در فاصله ۱۶۰ مایلی هدف قرار دهند. ماه گذشته میلادی دریادار فیلیپ دیویدسون، نامزد تصدی پست فرماندهی پاسیفیک آمریکا، گفته بود که پایگاه‌های عملیاتی پیشروی چین در دریای چین جنوبی به‌نظر تکمیل شده‌اند. سی‌‌ان‌ان نیز در گزارش ۴ مه ‌خود به قلم سه تن از گزارشگرانش نوشت کاخ سفید روز پنج‌شنبه (۱۳ اردیبهشت ماه) به پکن در مورد عواقب نظامی کردن روزافزون دریای چین جنوبی هشدار داد. سیستم اطلاعاتی آمریکا بیان کرده که به احتمال زیاد ارتش چین مبادرت به استقرار تجهیزات نظامی در سه جزیره مورد مناقشه کرده است.

یک مقام آمریکایی به سی‌‌ان‌ان گفت که ممکن است پس از مانور نظامی در ماه آوریل این تجهیزات جمع شوند. منطقه دریای چین جنوبی یکی از پرمناقشه‌ترین مناطق در جهان است. کشورهای چین، فیلیپین، ویتنام، ژاپن و برخی دیگر از کشورها نسبت به این جزایر ادعا دارند. استقرار این حجم از تجهیرات به این معناست که چین برای اولین بار این حجم از تجهیزات را در جزیره اسپارتلی مستقر کرده است. آمریکایی‌ها معتقدند دولت چین به عمد به دنبال نظامی کردن این جزایر است. سارا سندرز، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که «عواقب کوتاه‌مدت و بلندمدتی برای چین وجود خواهد داشت.»

«هووا چان یینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز گذشته اعلام کرد که استقرار این تجهیزات و امکانات «حق چین» است. او افزود: «این اقدام هیچ ارتباطی با نظامی کردن ندارد. آمریکا دائما مواضع نظامی خود را در دریای چین جنوبی تقویت می‌کند... آنها باید عواقب این کار را در نظر داشته باشند. تصور می‌کنیم آمریکا در مسیر اشتباهی درحال حرکت است.» این مقام چینی حضور در این جزایر را «حاکمیت بلامنازع» چین خوانده است. سی‌‌ان‌ان می‌نویسد: نظامی کردن این جزایر از سوی چین این هشدار را به کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای می‌دهد که ممکن است آزادی دریانوردی مورد خدشه قرار گیرد. اکنون کشورهای استرالیا، آمریکا، ژاپن و ... از اقدام چین ابراز نگرانی کرده و خواستار این شده‌اند که از نظامی کردن بیشتر این جزایر خودداری کند.