به گزارش سی‌ان‌ان، واشنگتن بیش از هر زمان دیگری به شکنندگی نزدیک شده است. براساس گزارش این سایت خبری، درحالی‌که تا نیمه‌های جمعه شب به وقت محلی این کشور زمان تا تعطیلی دولت دارد، سناتورها و کاخ سفید بازی «پیدا کردن مقصر» را در پیش گرفته‌اند. در این راستا جمهوری‌خواهان، دموکرات‌ها را مقصر می‌دانند، دموکرات‌ها دولت را و کاخ سفید نیز هر دو گروه را سرزنش می‌کند. این درحالی است که بیشتر مردم از رقابت‌های سیاسی در واشنگتن به‌شدت ترسیده‌اند.

در عین حال گزارش‌ها از رسانه‌های آمریکایی حکایت از این دارد که جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا در آستانه ضرب‌الاجلی که برای تعطیلی دولت این کشور تعیین شده، یک بودجه اضطراری که نیازهای دولت را تا حدود یک ماه دیگر یعنی تا شانزدهم فوریه تامین می‌کند تصویب کرده‌اند اما با توجه به اینکه جمهوری‌خواهان سنا از آرای لازم برای تصویب این طرح برخوردار نیستند احتمال تعطیل شدن دولت آمریکا بالا است. مهلت تصویب بودجه اضطراری آمریکا نیمه شب جمعه است و در صورتی که کنگره بودجه موقت را تصویب نکند، فعالیت دولت آمریکا، به غیر از کارکنان ضروری، تعطیل خواهد شد. دولت آمریکا آخرین بار ۵ سال پیش به مدت ۱۶ روز به خاطر عدم توافق جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها بر سر بودجه به تعطیلی کشیده شد.

با نزدیک شدن به پایان مهلت قانونی کنگره آمریکا برای تصویب لایحه موقت بودجه دولت، بسیاری از نهادهای دولتی و ارتش آمریکا ممکن است از نیمه شب جمعه به وقت محلی به علت قطع بودجه با خطر تعطیلی روبه‌رو شوند. این وضعیت نتیجه به بن‌بست رسیدن مذاکرات نمایندگان کنگره بر سر تصویب لوایحی چون تمدید اقامت افرادی است که در کودکی به‌طور غیرقانونی به آمریکا آورده شده‌اند؛ این لایحه مشهور به «داکا» لایحه‌ای است که دموکرات‌ها می‌گویند پیش از تصویب هر بودجه موقتی برای دولت، باید تکلیف آن روشن شود اما دونالد ترامپ گفته حاضر نیست بر سر این لایحه معامله کند. دولت آمریکا که سال مالی خود را از اکتبر گذشته آغاز کرده، هم اکنون هم با بودجه موقت به کار خود ادامه می‌دهد و کنگره آمریکا هنوز لایحه بودجه کامل درخواستی دولت را نهایی نکرده است؛ موضوعی که تازگی ندارد و سابقه تاریخی طولانی در این کشور دارد.

روز پنج‌شنبه پال رایان، رئیس مجلس نمایندگان و برجسته‌ترین چهره حزب جمهوری‌خواه، با حضور در برابر خبرنگاران از دموکرات‌ها به علت «گروکشی» بر سر بودجه دولت به شدت انتقاد کرد و گفت: آنها بودجه ارتش را در ازای تصویب لایحه دیگری که هیچ ربطی به نیروهای مسلح ندارد گرو گرفته‌اند. اظهارات رایان در حالی طرح شد که در چند روز گذشته رسانه‌های آمریکا از اختلاف داخلی جمهوری‌خواهان بر سر رای دادن به این لایحه و تصویب بودجه موقت دولت هم بسیار سخن گفته‌اند. همزمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، در یک رشته توییت جدید گفته حاضر نیست در ازای دریافت بودجه موقتی که مخارج دولت را فقط برای یک ماه دیگر تضمین می‌کند به لایحه اصلاح قانون «داکا» تن دهد. با وجود این، پال رایان در کنفرانس خبری خود به خبرنگاران اطمینان داد که در صورت موافقت دموکرات‌ها برای تصویب لایحه بودجه موقت، دونالد ترامپ با امضای اصلاحیه و تمدید داکا مشکلی ندارد. رئیس ‌جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان تاکید کرد که روز پنج‌شنبه بعد از توییت شبهه‌برانگیز ترامپ با او تلفنی حرف زده و قول حمایت ۱۰۰ درصدی او از این لایحه را گرفته است.

برنامه داکا یا حمایت از جوانان مهاجر بدون مدرک از حدود ۸۰۰ هزار نفر در آمریکا حمایت می‌کند و برایشان اجازه موقت کار می‌گیرد و به آنها خدمات تحصیلی ارائه می‌دهد. ترامپ اول ماه سپتامبر گذشته اعلام کرد قصد دارد به برنامه داکا پایان دهد و از کنگره خواست ظرف شش ماه برنامه جایگزینی برای داکا ارائه دهند. این مهلت شش ماهه اکنون به سر آمده و دموکرات‌ها می‌گویند تنها در صورتی با بودجه موقت دولت موافقت خواهند کرد که طرح مورد حمایت آنها برای اصلاح داکا هم همزمان با بودجه تصویب شود. علاوه بر داکا، در لایحه بودجه ارائه شده، منابع مالی برای ادامه طرح بیمه کودکان خانواده‌های کم‌درآمد برای شش سال آینده هم مورد توجه قرار گرفته است.

این طرح که به چیپ (CHIP) شهرت یافته به دولت‌های ایالتی اجازه می‌دهد با استفاده از بودجه فدرال پوشش بیمه درمانی برای کودکان خانواده‌های کم‌درآمد فراهم کنند. دولت ترامپ که برچیدن طرح بیمه همگانی باراک اوباما را یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های خود معرفی کرده بود در یک سال گذشته بارها از حذف کامل یا بخش‌های مهم آن سخن گفته است و در لایحه اصلاحات مالیاتی که دسامبر گذشته به تصویب رسید هم بخش‌هایی در این رابطه گنجانده شده بود. اکنون دموکرات‌ها و بخش مهمی از جمهوری‌خواهان در مجالس نمایندگان و سنای آمریکا می‌خواهند با تصویب بودجه شش ساله برای این طرح، خیال رای‌دهندگان در حوزه‌های انتخاباتی خود را راحت کنند و به آنها در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره تضمین دهند که بیمه کودکان فقیر دست کم برای شش سال آینده قطع نخواهد شد.