چین، بزرگ‌ترین شریک تجاری کره‌شمالی، در کنار روسیه به پیش‌نویس رای مثبت دادند. به موجب این قطعنامه، کره‌شمالی هر سال فقط اجازه دارد حدود چهار میلیون بشکه نفت خام و حداکثر ۵۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی مانند بنزین و گازوئیل وارد کند. نفت یکی از مواد حیاتی در چرخه برنامه موشکی و هسته‌ای کره‌شمالی به‌حساب می‌آید. به این ترتیب انتظار می‌رود صادرات فرآورده‌های نفتی به کره‌شمالی - که عمدتا از سوی چین انجام می‌شود- ۹۰ درصد کاهش پیدا کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ماه نوامبر از شی جین‌پینگ، همتای چینی خود خواسته بود که صادرات نفت به کره‌شمالی را متوقف کند؛ اقدامی که به معنای وارد کردن ضربه‌ای مهلک به اقتصاد رو به فروپاشی این کشور تلقی می‌شود.

به گزارش بی‌بی‌سی، بنا بر قطعنامه جدید، کارگران کره‌شمالی در کشورهای دیگر باید ظرف ۲۴ ماه به کشورشان بازگردند - اقدامی که می‌تواند به یکی از منابع درآمد ارزی دولت کره‌شمالی ضربه وارد کند. همچنین ممنوعیت‌های جدیدی علیه صادرات تولیدات داخلی کره‌شمالی درنظر گرفته شده است. این قطعنامه به شماره ۲۳۹۷ صادرات هرگونه پارچه و طرح‌های تجاری مشترک با کره‌شمالی و استخدام کارگران کره‌شمالی در خارج از کشور را ممنوع می‌کند. تحریم‌های جدید شورای‌امنیت همچنین شامل تدابیر جدیدی در زمینه ممنوعیت تجاری علیه کره‌شمالی و نیز بلوکه‌شدن دارایی‌ها و درج ممنوعیت سفر ۱۹ شخصیت می‌شود. روابط کره‌شمالی و آمریکا اخیرا به‌دلیل برنامه‌ موشکی و آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ شاهد تنش روزافزونی است. شورای امنیت در سپتامبر قطعنامه ۲۳۷۵ را در زمینه اعمال تحریم‌های بیشتر علیه کره‌شمالی صادر و نیز آزمایش بمب هیدروژنی کره‌شمالی را با کاهش توانمندی اقتصادی آن محکوم کرد.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، گفت: این قطعنامه، پیام صریحی به پیونگ‌یانگ است که سرپیچی بیشتر موجب انزوا و مجازات بیشتر خواهد شد. «وو هاتائو»، نماینده چین هم قطعنامه را بیانگر موضع «متفق‌القول» جامعه بین‌الملل در قبال برنامه‌های تسلیحاتی کره‌شمالی خواند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم در شبکه توییتر با استقبال از رای شورای امنیت نوشت که «جهان خواهان صلح است نه مرگ.» این دهمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه کره‌شمالی است که به خاطر آزمایش موشکی روز ۲۹ نوامبر این کشور وضع شده است که فقط سه بسته تحریم‌ها علیه کره‌شمالی طی سال‌جاری میلادی تصویب شده است.

این درحالی است که رسانه دولتی کره‌شمالی اعلام کرد، پیونگ‌یانگ سند امنیتی آمریکا را که در آن بر استفاده احتمالی از «زور فوق‌العاده» علیه این کشور شرق آسیا تاکید شده است، مجرمانه می‌داند. بی‌بی‌سی می‌افزاید وزارت خارجه کره‌شمالی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را متهم کرده است که با استراتژی امنیت ملی جدید خود به دنبال «فرمانروایی مطلق بر کل جهان» است. یک سخنگوی وزارت‌خارجه کره‌شمالی گفت، استراتژی امنیت ملی آمریکا «چیزی جز اعلام تجاوز» نیست. خبرگزاری کی‌سی‌ان‌ای کره‌شمالی به نقل از این مقام گزارش داد: «آمریکا برای رسیدن به هدف هژمونی، در راستای خفه‌ کردن کشورمان و تبدیل کل شبه‌جزیره کره به یک پاسگاه دورافتاده تقلا می‌کند.»

مایکل کربی که ریاست تحقیقات سازمان ملل درباره سوءرفتارهای حقوق بشری در کره‌شمالی را بر عهده دارد، به رویترز گفت: تحریم‌های مذکور «تاثیر مخربی روی مردم عادی کره‌شمالی» خواهد داشت. کره‌شمالی هم‌اکنون هدف یکسری از تحریم‌های آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا است. ترامپ در توییتی نوشت: «شورای امنیت سازمان ملل متحد صفر-۱۵ به نفع تحریم‌های جدید علیه کره‌شمالی رای داد. جهان خواستار صلح است، نه مرگ.» نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت، تحریم‌های مذکور یک پیام غیرمبهم به پیونگ‌یانگ می‌فرستد مبنی بر اینکه جنگ‌طلبی بیشتر منجر به انزوا و مجازات بیشتر می‌شود.» او کره‌شمالی را «فجیع‌ترین نمونه اهریمن در این دنیای مدرن» توصیف کرد. بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس هم گفت، تدابیر جدید علیه کره‌شمالی «گامی حیاتی» در راستای محدود کردن برنامه تسلیحات هسته‌ای آن است. او گفت، جامعه بین‌الملل نشان داده که در محکوم کردن «رفتار بی‌باکانه» کره‌شمالی متحد است.