به نوشته رسانه‌های محلی پیش از را‌ی‌گیری، مخالفان در مقابل ساختمان کمیته فدرال ارتباطات تجمع می‌کنند. انتظار می‌رود فعالان آزادی بیان و برخی از اعضای دموکرات کنگره آمریکا در این تجمع حضور داشته باشند. بی‌طرفی شبکه (Net Neutrality) شامل قوانین و اصولی می‌شود که شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی را موظف می‌کند نسبت به انتشار همه داده‌های اینترنتی رفتاری یکسان داشته باشند. این شرکت‌ها اجازه ندارند دسترسی به داده‌های اینترنتی را با مسدود کردن یا کاهش پهنای باند مختل کنند.  قانون بی‌طرفی شبکه که در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید، دسترسی برابر همه کاربران به محتوای فضای مجازی را تضمین می‌کند و اپراتورها را از عرضه بهتر یک سرویس یا محتوای خاص به ضرر دیگر خدمات و اطلاعات منع می‌کند.

به این معنا که ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی همچون کام‌کست (Comcast) نمی‌توانند سرعت نمایش آنلاین سرویس‌های نمایش فیلم همچون نت‌فلیکس را کاهش دهند یا دسترسی به شبکه خبری فاکس نیوز را به سود شبکه خبری ان‌بی‌سی (متعلق به کام‌کست) مختل کنند.

موافقان و مخالفان بی‌طرفی شبکه

فعالان مدافع آزادی اینترنت نگرانند که لغو قانون «بی‌طرفی شبکه» منجر به سانسور اینترنت شود یا هزینه ارتباطات اینترنتی را افزایش دهد. شرکت‌هایی همچون گوگل،‌ فیس‌بوک و اپل خواستار توقف لغو این قانون هستند. آنها نگرانند که برای عرضه خدمات خود به مشتریان مجبور به پرداخت مبالغ بالاتری به اپراتورها شوند. دولت دونالد ترامپ و بسیاری از جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا موافق لغو قانون بی‌طرفی شبکه هستند. اما در واقع برنده این تصمیم، شرکت‌های بزرگ ارائه‌کننده خدمات اینترنتی خواهند بود. موافقان این تصمیم می‌گویند لغو این قانون منجر به مسدود شدن و کاهش سرعت اینترنت نخواهد شد و آزادی اینترنت منافع بیشتری برای آنها به همراه خواهد داشت. مخالفان اما می‌گویند سپردن کنترل محتوا به این شرکت‌ها، هزینه‌ها را افزایش خواهد داد و امکان رقابت برابر را تهدید می‌کند. در بسیاری از ایالت‌های آمریکا تنها یک شرکت ارائه خدمات اینترنت پرسرعت وجود دارد و لغو قانون «بی‌طرفی شبکه» به این شرکت‌ها قدرت زیادی خواهد داد.