آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا ادعا کرده‌اند که کرملین تلاش کرد تا آرای مردم آمریکا را از طریق حملات سایبری و تبلیغات تغییر دهد. اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با این ایده که حمایت روسیه از وی نقشی در پیروزی‌اش داشته، به شدت مخالف است. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در جریان سخنرانی به مناسبت فعالیت یکساله‌اش در وزارت خارجه در جمع کارمندان و دیپلمات‌های این وزارتخانه گفت: ترامپ همیشه می‌گوید برای دو قدرتی همچون آمریکا و روسیه مهم است که روابط سازنده‌ای داشته باشند. اما امروزه شاهد چنین چیزی نیستیم و همه می‌دانیم چرا.

وزیر خارجه آمریکا افزود: روسیه انتخاب کرد که به یک کشور مستقل که همان اوکراین باشد، حمله کند و تلاش کرده تا کنترل این کشور را به دست بیاورد. روسیه از یک جنگ ترکیبی (هیبریدی) برای مداخله و نفوذ در اقدامات دموکراتیک در اینجا و هرجای دیگر دنیا که باشد، استفاده می‌کند. این درحالی است که یکی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا کاخ سفید با نظرات تیلرسون موافق است، گفت:‌ تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا است و او این حرف را زده است. تیلرسون گفته است که واشنگتن و مسکو نظرات مشترکی برای برقراری صلح در سوریه دارند اما همچنان در برخی موارد اختلاف‌نظرهایی وجود دارد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین به حضورش در کنفرانس سازمان امنیت و همکاری اروپا در وین اتریش اشاره کرد که در آنجا گفته بود مداخله روسیه در اوکراین به مانعی بر سر راه بهتر شدن روابط میان واشنگتن و مسکو بدل شده است. این سخنان درحالی مطرح می‌شود که ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تاکنون موضع سختی در قبال روسیه نداشته و بعضا از پوتین نیز تعریف و تمجید داشته است.

اختلاف‌نظر ترامپ و تیلرسون در برخی موارد مانند حفظ برجام حالا گسترده‌تر از پیش شده است. درحالی‌که مجله نیویورکر در گزارشی تحلیلی گفته است ترامپ با سر کار ماندن اسد تا سال ۲۰۲۱ کنار آمده است اما تیلرسون در سخنرانی روز سه‌شنبه خود گفته است که آمریکا با باقی ماندن اسد در قدرت کنار نخواهد آمد. در این شرایط روسیه همچنان خواهان باقی ماندن اسد برای عبور از بحران است اما بخشی از دولت آمریکا خواستار برکناری وی هستند.  تیلرسون در سخنرانی‌اش تاکید داشته است که باید برای رسیدن به صلح نقشه‌ای تهیه شود اما تاکید کرده است این نقشه با حضور اسد میسر نخواهد بود.