جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ و مشاور ارشد کاخ سفید روز یکشنبه طی سخنرانی در اجلاس سالانه سابان در موسسه بروکینگز واشنگتن درباره سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه گفت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تا به این لحظه تصمیمی در زمینه به رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل و همچنین انتقال سفارت از تل‌آویو به قدس نگرفته است.

این مشاور ارشد آمریکایی گفت: ترامپ همچنان قبل از تصمیم‌گیری در این باره راهکارهایش را سبک و سنگین می‌کند. وی بدون اینکه تاریخی مشخص کند، افزود: ترامپ تصمیمش را خواهد گرفت و در عین حال بسیاری از حقایق را بررسی می‌کند و زمانی که تصمیمش را بگیرد، اوست که به شما آن را اطلاع خواهد داد، نه من. این نخستین سخنرانی علنی کوشنر درباره تلاش‌هایش در زمینه ازسرگیری مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین است. همچنین آسوشیتدپرس گزارش داد: رسانه‌های آمریکایی اخیرا اخباری را در زمینه تصمیم ترامپ درباره به رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت ابدی اسرائیل منتشر کردند و گفتند، ترامپ احتمالا چهارشنبه جاری این تصمیمش را اعلام می‌کند.

جرد کوشنر تصریح کرد: دونالد ترامپ طرحی را برای حل بحران مساله فلسطین و اسرائیل آماده کرده که اساس آن این است که بدون حل درگیری اسرائیل و فلسطین هیچ ثباتی در منطقه وجود نخواهد داشت. وی در سخنرانی‌اش در اجلاس سابان که از سوی این موسسه تحقیقاتی برنامه‌ریزی‌ شده بود، گفت: بسیاری ترامپ را نصیحت کردند که این کار را نکند و وقتش را برای حل درگیری اعراب و اسرائیل هدر ندهد؛ چون حل این درگیری را غیرممکن دانستند؛ اما ترامپ بر آن مصر است. کوشنر عنوان کرد: بسیاری از مشکلات در روابط اعراب و اسرائیل ناشی از نبود راه‌حل نهایی مناقشات اسرائیلی و فلسطینی است که نیاز به این راه‌حل به‌عنوان شرط ایجاد ائتلاف‌ها در آینده با کشورهای عربی دارد. وی در پاسخ به سوال‌های سابان تاجر آمریکایی درباره انگیزه‌هایی که ترامپ را به تلاش برای تعیین تکلیف «توافق نهایی» سوق می‌دهد، گفت: ترامپ به نحوه برقراری صلح در منطقه و تقویت روابط آمریکا و اسرائیل که امری کاملا طبیعی برای کشور ما و همسو با ارزش‌های شخصی اوست، فکر کرده است.