در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال و تصویب جدایی این منطقه در پارلمان کاتالونیا، دولت اسپانیا مقامات دولت این منطقه را از کار برکنار و پارلمان آن را منحل اعلام کرد. خوزه‌مانوئل‌مازا، دادستان کل اسپانیا گفته که مقام‌های منطقه کاتالونیا باید به تحریک به آشوب هم متهم شوند. این افراد شامل شماری از مقامات دولت و تعدادی از اعضای پارلمان می‌شوند. طبق قوانین اسپانیا، درخواست دادستانی برای ایراد اتهام علیه مقامات مذکور را باید یک قاضی بررسی کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، تعداد زیادی از هواداران استقلال کاتالونیا در اطراف ساختمان‌های دولتی در بارسلون، مرکز منطقه کاتالونیا جمع شده‌اند، اما هنوز نشانه‌ای از تلاش مقام‌های محلی برای ورود به این ساختمان‌ها گزارش نشده است. از جمله کارلس پوجدمون، رئیس دولت منطقه کاتالونیا که از سوی دولت مرکزی اسپانیا از کار برکنار شد، هنوز تلاشی برای ورود به دفترش نکرده است. همزمان یک منبع نزدیک به پوجدمون گفته است که وی درحال‌حاضر در بلژیک است. روز شنبه (۲۸ اکتبر/  ۶ آبان) به نقل از وزیر مهاجرت بلژیک گزارش شده بود که پوجدمون می‌تواند از این کشور درخواست پناهندگی کند. به‌دنبال این سخن وزیر مهاجرت بلژیک، مقام‌های دولت اسپانیا از سفر رهبر جدایی‌طلب کاتالونیا به بلژیک و دیدارش با یک وکیل بلژیکی برای انجام اقدامات لازم در صورت اقدامات قانونی مادرید علیه وی خبر دادند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، درحال‌حاضر کارلس پوجدمون، رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیای اسپانیا با اتهام شورش از سوی مادرید روبه‌رو است. رسانه‌های اسپانیایی گزارش دادند که رهبر سابق کاتالونیا به همراه تعداد نامشخصی از اعضای دولت کاتالونیا به بلژیک رفته است. خوزه مانوئل مازا، دادستان کل اسپانیا، گفته بود که پوجدمون با اتهامات فتنه‌انگیزی، شورش و تحریک مردم روبه‌رو خواهد بود.

با این حال دولت اسپانیا گفته است اگر پوجدمون با احکام قضایی روبه‌رو نشود، می‌تواند در انتخابات شرکت کند. «پل بکائرت» وکیل و کارشناس امور پناهندگی گفت: «کارلس پوجدمون، رهبر برکنار شده کاتالونیا، به این دلیل به بلژیک نیامده که درخواست پناهندگی بدهد بلکه به‌دنبال توصیه‌های قانونی است تا در صورت اعمال اقداماتی از سوی دولت مرکزی اسپانیا بتواند از آنها استفاده کند.» این وکیل بلژیکی در مصاحبه‌ای با تلویزیون VRT گفت: «من با پوجدمون به‌صورت شخصی در بلژیک دیدار کردم و او من را به‌عنوان وکیل معرفی کرده است. من بیش از ۳۰ سال تجربه درباره پناهندگی سیاسی و استرداد را برای زندانیان باسک اسپانیا دارم، به همین دلیل است که پوجدمون به نزد من آمده تا از تجربیاتم استفاده کند.» برخی از کارشناسان می‌گویند بعید است که پوجدمون بتواند موضوع پناهندگی سیاسی در بلژیک را برای خود تضمین کند و پناهندگی بگیرد.

یکی از مقام‌های آژانس پناهندگی بلژیک گفت: برای اینکه ما بتوانیم به رهبر برکنار شده کاتالونیا پناهندگی بدهیم باید موضوع تهدید پیگرد قانونی علیه وی را اثبات کنیم. این درحالی است که وزیر مهاجرت بلژیک که یکی از اعضای حزب جدایی‌طلب «ائتلاف جدید فلمیش» است، گفت که پوجدمون احتمالا پناهندگی دریافت می‌کند. اما چارلز میشل، نخست‌وزیر بلژیک، این ایده را نپذیرفت و یکی از سخنگویان حزب جدایی‌طلب ائتلاف جدید فلمیش نیز گفت که از پوجدمون برای سفر به بروکسل دعوت نشده است.