در جریان اعتراضات روز شنبه ۱۳۹ تن در ۲۵ شهر روسیه به دست پلیس بازداشت شدند. پیش از آغاز این اعتراضات، مقامات روسیه هشدار داده بودند که هرگونه تظاهرات بدون مجوز رسمی دولتی، غیرقانونی و ممنوع است. این موج اعتراض که بیشتر جوانان در آن شرکت داشتند علیه کرملین و در حمایت از ناوالنی به راه افتاد که هم‌اکنون دوره حبس ۲۰ روزه‌ای را در مسکو می‌گذراند. دلیل حبس ناوالنی دادن فراخوان برای تظاهرات بدون مجوز اعلام شده است. در این روز بیش از دو هزار نفر در یکی از میدان‌های مرکزی شهر مسکو گرد هم آمده و شعارهایی از قبیل «روسیه آزاد خواهد شد» و «روسیه بدون پوتین» سر دادند.

در شهر سن پترزبورگ، زادگاه ولادیمیر پوتین، نیز حدود ۱۵۰۰ نفر با شعار «پوتین دزد» و «ناوالنی را آزاد کنید» به سمت خیابان اصلی شهر به راه افتادند. اعتراضات به درخواست آلکسی ناوالنی همزمان با روز تولد ولادیمیر پوتین برگزار شد که روز شنبه شصت و پنجمین سال تولد خود را جشن می‌گرفت. این در حالی است که کمتر از شش ماه دیگر یعنی در ماه مارس سال ۲۰۱۸ بار دیگر نوبت به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روسیه می‌رسد. گرچه هنوز هیچ خبری رسما اعلام نشده، انتظار می‌رود پوتین بار دیگر برای مقام ریاست‌جمهوری خود را نامزد کند. در صورت پیروزی دوباره این چهارمین دوره ریاست او در کاخ کرملین خواهد بود.

ولادیمیر پوتین تقریبا ۱۸ سال است که بر روسیه حکومتی بلامنازع داشته است و انتظار می‌رود که وی در دو، سه ماه آینده خبر نامزدی خود را برای یک دوره شش ساله دیگر در کاخ کرملین تایید کند. درحال حاضر آلکسی ناوالنی بزرگ‌ترین و سرشناس‌ترین رهبر اپوزیسیون و مخالف پوتین در این کشور به حساب می‌آید. ناوالنی امیدوار است که در انتخابات بهار سال آینده بتواند با ولادیمیر پوتین رقابت کند، گرچه کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرده است که او برای نامزدی در انتخابات صلاحیت ندارد.

این کمیسیون دلیل حکم خود را حکم حبس تعلیقی اعلام کرده که دادگاه علیه آلکسی ناوالنی صادر کرده است، با این حال رهبر اپوزیسیون روسیه خود معتقد است حکم حبس «با انگیزه سیاسی» علیه او صادر شده است. این در شرایطی است که حتی اگر ناوالنی فرصت رقابت با پوتین را نیز به دست بیاورد، بنا بر نظرسنجی‌های موجود، رئیس‌جمهور فعلی «به‌راحتی» می‌تواند بر رقیب بالقوه خود پیروز می‌شود. پوتین در چند سال گذشته با تکیه بر سیاست ناسیونالیستی که در داخل در پیش گرفته و سیاست خارجی سرسختانه از محبوبیتی قابل‌توجه به‌ویژه در شهرهای کوچک روسیه بهره‌مند بوده است.