به گفته پلیس، مهاجم در ساعات پایانی یکشنبه از طبقه ۳۲ هتل به روی حاضران در محل آتش گشود. او خود در ادامه به ضرب گلوله پلیس از پا درآمد. گفته می‌شود فرد مهاجم مردی اهل شهر مکیت در نزدیکی لاس‌وگاس بوده است و با توجه به اطلاعاتی که تاکنون به‌دست آمده، با گروه خاصی در ارتباط نبوده است. مظنون از روز ۲۸ سپتامبر در این هتل اقامت داشته و در اتاق او ۱۰ قبضه اسلحه پیدا شده است. شبکه خبری «ان‌بی‌سی» هویت مهاجم را مردی ۶۴ ساله به نام «استفن پداک» اعلام کرد. براساس آخرین گزارش‌ها مهاجم پیش از رسیدن پلیس خودکشی کرده و پلیس اعلام کرده خانم «ماریلو دنلی»، شریک زندگی یا همخانه پداک ۶۴ ساله را برای بازجویی دستگیر کرده است. «بی‌بی‌سی» به نقل از رسانه‌های محلی آمریکایی می‌نویسد شاهدان می‌گفتند صدها تیر به سمت حدود ۳۰ هزار تماشاچی کنسرت شلیک شده است. یک مرد جوان به «سی‌ان‌ان» گفت که بسیاری غرق در خون روی زمین افتاده بودند. یک زن هم به خبرگزاری آلمان گفته است: «ما روی اجساد حرکت می‌کردیم.» او گفته که صدای شمار زیادی شلیک را شنیده است؛ از یک سلاح خودکار. پلیس در توییتر از شهروندان و حاضران خواسته بود برای حفظ جان ماموران امنیتی و کمک به تحقیقات، از انتشار مستقیم تصاویر حادثه در اینترنت پرهیز کنند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در واکنش به این حمله در توییتی تاسف و تسلیت خود را اعلام کرد و نوشت: «با قربانیان تیراندازی وحشتناک لاس‌وگاس ابراز همدردی کرده و به آنها تسلیت می‌گویم. خدا رحمتشان کند.» بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس نیز در واکنش به این حمله گفت که از حمله به یک جشنواره موسیقی که ۵۰ کشته برجای گذاشته وحشت کرده و کشورش آماده کمک به هر فردی است. جانسون در بیانیه‌ای اعلام کرد: «من از حمله وحشتناک به موسیقی در لاس وگاس وحشت کردم. بریتانیا در کنار مردم آمریکا و در مقابل این گونه خشونت‌ها ایستاده است. فکر من با تمام کسانی است که در این حمله گیر افتادند. دفتر امور خارجی و کشورهای مشترک‌المنافع وزارت امور خارجه با مقام‌های لاس‌وگاس برای کمک به قربانیان احتمالی انگلیسی در این حمله تماس گرفته است. ما آماده کمک هستیم.»

 مرگبارترین تیراندازی‌های تاریخ آمریکا

ایالات‌متحده آمریکا رکورددار تیراندازی‌های مرگبار در دنیا است. تنها در سال گذشته میلادی ۳۷۲ مورد تیراندازی صورت گرفته که در آن فرد خاصی هدف حمله نبوده، بلکه مهاجم به جمع حمله کرده است. ۴۷۵ نفر در این‌گونه تیراندازی‌ها در سال ۲۰۱۵ کشته و ۱۸۷۰ نفر زخمی شده‌اند. در زیر نگاهی می‌اندازیم به چند مورد از مرگبارترین تیراندازی‌ها در آمریکا:

۱- کلوپ شبانه در اورلاندو (۵۰ کشته)

۱۲ ژوئن ۲۰۱۶ - حمله به کلوپ شبانه همجنسگرایان در شهر اورلاندوی ایالت فلوریدا مرگبارترین تیراندازی در تاریخ معاصر آمریکا بوده است. در این حمله ۵۰ نفر کشته و ۵۳ نفر زخمی شدند. عمر متین، مهاجم این حمله، بعد از کشتن تعدادی از حاضران در محل، ده‌ها نفر را گروگان گرفت. نیروهای ویژه پلیس برای پایان دادن به گروگانگیری وارد عمل شدند و در نهایت مهاجم را کشتند.

۲ - ویرجینیا-تک (۳۲ کشته)

۱۵ آوریل سال ۲۰۰۷ - سونگ هوی چو، دانشجوی دانشگاه ویرجینیا تک درمحوطه این دانشگاه ۲۷ دانشجو و ۵ نفر از کارکنان دانشگاه را به ضرب گلوله کشت و بعد از آن خودکشی کرد. ۱۷ نفر هم در این تیراندازی مجروح شدند. او در ویدئویی که بعد از مرگش به‌دست رسانه‌ها رسید از «بچه سوسول‌های» پولدار شکایت کرده بود و گفته بود که مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

۳ - دانشگاه آستین تگزاس (۱۸ کشته)

اول اوت ۱۹۶۶ - چارلز جوزف ویتمن، تفنگدار سابق آمریکایی بعد از کشتن مادر و همسرش به دانشگاه آستین تگزاس رفت و ۱۶ نفر دیگر را کشت. در این حمله ۳۰ نفر هم زخمی شدند. خود ویتمن به ضرب گلوله یک مامور پلیس از پا درآمد. کالبدشکافی جسدش نشان داد که تومور مغزی داشته اما معلوم نشد که آیا این بیماری نقشی در انگیزه‌اش برای تیراندازی داشته یا نه.

۴ - سن‌برناردینو، کالیفرنیا (۱۴ کشته)

۲ دسامبر ۲۰۱۵ - سید رضوان فاروق و همسرش تشفین مالک با تیراندازی در یک مراسم ۱۴ نفر را در مجتمع بهزیستی سن‌برناردینوی کالیفرنیا کشتند و ۲۲ نفر دیگر را زخمی کردند. هر دو مهاجم به ضرب گلوله پلیس کشته شدند. دولت آمریکا اعلام کرد که این حمله تروریستی بوده است.

۵ - پایگاه فورت‌هود تگزاس (۱۳ کشته)

۵ نوامبر ۲۰۰۹ - نضال مالک حسن ۳۹ساله، روان‌پزشک و سرگرد ارتش آمریکا، ۱۳ نفر را در پایگاه نظامی فورت‌هود در ایالت تگزاس کشت و حدود ۳۰ نفر دیگر را زخمی کرد. او به اعدام محکوم شده است.

 باز هم دست داعش در کار است؟

این روزها سرریز بحران در خاورمیانه به قلب اروپا و آمریکا سرایت کرده است. تا چندی پیش کسی گمان نمی‌کرد که قاره سبز و آمریکای ایمن که دم از امنیت می‌زدند این‌گونه گرفتار حملات پراکنده شوند. از یکسو، گفته می‌شود که داعش مسولیت تیراندازی در  لاس وگاس  را برعهده گرفته است. از سوی دیگر، در کانادا یک فرد مهاجم خودروی خود را به خودروی پلیس کوبیده و افسر مزبور را مورد حمله قرار داده  و می‌کشد و سپس با خودرویی دیگر به میان عابران رفته و چند نفر را زخمی می‌کند. همزمان در متروی فرانسه مهاجم «الله‌اکبر» گویان دست به حمله زده و دو زن را می کشد. در نگاه اول، ممکن است چنین به نظر برسد که شاید این حملات ریشه داخلی داشته باشد اما نگاهی دقیق‌تر نشان می‌دهد که رد این حملات را باید در خاورمیانه جست. اگرچه هنوز در مورد تروریستی بودن حادثه لاس وگاس اما و اگرهایی وجود دارد اما شکل حمله به گونه ای است که انگار یک مهاجم داعشی دست به حمله زده است. اصولا یکی از شگردهای داعش حمله به نقاط شلوغ و وارد آوردن تلفات گسترده به غیرنظامیان است. در دو کشور عراق و سوریه اکنون نبرد با داعش به شدیدترین وجه جریان دارد.

بی‌بی‌سی در گزارشی مورخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۷ می‌نویسد براساس گزارش IHS که درگیری‌های مربوط به داعش را رصد می‌کند، این گروه تقریبا ۶۰ درصد از سرزمین‌های اشغالی در عراق و سوریه را از دست داده است. یک گزارش‌ دیگر حاکی از این است که شدت حملات به داعش در عراق باعث شده تقریبا تا ۹۰ درصد این کشور پاکسازی شود و حضور داعش فقط در روستاها و شهرهای کوچک نمایان است. یک روایت دیگر نیز می گوید که در سوریه نیز ۸۰ درصد رقه از کنترل داعش خارج شده است. بی‌بی‌سی می‌نویسد تاکنون ۱۰ میلیون نفر از زیر سلطه داعش خارج شده‌اند. «برت مک گورک»، نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف ضدداعش معتقد است ۶۵ هزار کیلومتر مربع (معادل ۴ میلیون نفر) از لوث داعش پاکسازی شده است.

کارشناسان معتقدند فشاری که بر داعش در عراق و سوریه وارد می‌شود باعث شده اعضای این گروه به چند روش متوسل شوند: یا برای خروج از معرکه نبرد به جرگه غیرنظامیان بپیوندند؛ یا در قالب آواره و مهاجر به اروپا سرازیر شوند؛ یا به سرزمین‌های خود (به‌ویژه در مناطق خاورمیانه) بازگردند. نیویورک‌تایمز در گزارشی به قلم «اوریلین بریدن» می‌نویسد براساس فرمانی که العدنانی، سخنگوی وقت داعش، اعلام کرد دیگر نیازی به مهاجرت سربازان به دیار خلافت نیست. العدنانی گفته بود سربازان خلافت در سرزمین‌های خود بمانند و به هر شکلی (اعم از حمله انتحاری، حمله با چاقو یا تبر و اگر نتوانستند سیلی زدن و آب دهان انداختن به روی کفار صلیبی) به یاری «دولت اسلامی» بپردازند. بر این اساس، بسیاری از سربازان خلافت با الهام از فرامین العدنانی در کشورهای خود ماندند. کارشناسان «گرگ‌های تنها» و «بازگشتگان» داعش را همچون «بمب ساعتی» توصیف می‌کنند که هر لحظه آماده انفجار هستند. بی‌بی‌سی به نقل از «مرکز ملی ضدتروریسم» می‌نویسد داعش در ۱۸ کشور فعالیت عملیاتی دارد. این گروه در سال ۲۰۱۷ هم در کشورهای اروپایی عملیاتی انجام داده است. ناظران معتقدند فشاری که به‌ویژه در عراق و سوریه بر داعش وارد می‌شود باعث شده این کشور فضای اروپا و آمریکا را مکان مناسبی برای تخلیه این فشار ببیند. عملیات «تخلیه فشار» هم در قالب عملیات انتحاری از سوی گرگ‌های تنها انجام می‌شود. چنین است که ادمونتون در کانادا و مارسی در فرانسه هدف عملیات تروریستی قرار می‌گیرند و احتمالا باید منتظر عملیات‌های دیگری در سایر نقاط اروپا از سوی داعش ماند.

04-01