خبرگزاری فرانسه: یک بمب‌گذاری انتحاری در بیمارستانی در شهر کویته، مرکز بلوچستان پاکستان، روز گذشته دست‌کم ۴۵ کشته و بیش از ۵۰ زخمی برجای گذاشت. این بمب زمانی منفجر شد که در حدود ۲۰۰ نفر برای مراسم تشییع جنازه یکی از وکلای ارشد کویته در بیمارستان تجمع کرده بودند. بیشتر کشته‌شدگان از وکلا و روزنامه‌نگارانی بودند که برای مراسم عزاداری «بلال انور کاسی» به این بیمارستان آمده بودند.

«بلال انور کاسی» رئیس پیشین کانون وکلای بلوچستان بود که در خیابان مورد سوءقصد قرار گرفت و بعد از آن بر اثر جراحات وارده، در بیمارستان جان باخت. هنوز هیچ گروهی مسوولیت این انفجار و همچنین مسوولیت قتل وکیل یادشده را برعهده نگرفته است. هدف قرار دادن مسوولان و نهادهای دولتی پاکستان توسط گروه‌های شبه‌نظامی اما، در منطقه بلوچستان این کشور امری پرسابقه است. بلوچستان پاکستان مشکلات امنیتی عدیده‌ای دارد و همواره با مسائل مربوط به فعالیت گروه‌های اسلام‌گرا، خشونت فرقه‌ای و فعالیت گروه‌های جدایی‌طلب مواجه است.

انفجار روز دوشنبه دومین انفجار بزرگ در میان جمعیت در پاکستان طی سال جاری است؛ پیش از این در روز عید پاک مسیحی انفجار بمبی در یک پارک در شهر لاهور ۷۵ کشته برجا گذاشت. بیمارستان‌ها در پاکستان پیش از این نیز هدف حمله قرار گرفته‌اند و از جمله در سال ۲۰۱۰ انفجار یک بمب در یک بیمارستان شهر کراچی ۱۳ کشته به دنبال داشت. کشته‌شدگان این انفجار خانواده‌های مجروحانی بودند که به‌خاطر یک بمب‌گذاری دیگر در بیمارستان بستری شده‌بودند.