گروه خودرو- ممنوعیت واردات خودروی مگان به کشور پس از گذشت چند ماه هنوز ادامه دارد. قادر سلیمانی، مدیر کل دفتر روابط بین‌الملل وزارت صنایع و معادن، در گفت‌وگو با خبرنگار ما در حالی این موضوع را عنوان می‌کند که در برخی از نمایندگی‌های پارس‌خودرو، این خودرو به نمایش گذاشته شده است و حتی دیدن مگان در حال تردد در سطح شهر تهران امری عادی به نظر می‌رسد.

سلیمانی در این رابطه می‌گوید، قبل از ممنوعیت واردات مگان، چند دستگاه از این خودرو به کشور وارد و شماره‌گذاری شد که برخی در نمایندگی‌ها نگهداری می‌شود و ممکن است تعدادی نیز در سطح تهران تردد کند. وی می‌افزاید، مساله ممنوعیت واردات مگان به کشور هنوز ادامه دارد و حتی مسائل و مشکلات این خودرو از سوی دکتر طهماسبی، وزیر صنایع و معادن به آقای پورمحمدی، وزیر کشور، به طور رسمی نیز اعلام شده است.

وی می‌گوید، قرار بود در اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ترکیه این مساله نیز به بحث گذاشته شود اما برگزاری اجلاس به تاخیر افتاد. بنابراین باید منتظر ماند تا با سفر وزیر تجارت ترکیه به ایران، این بحث مطرح شود. از طرفی هم وزارت امور خارجه این مساله را از طریق سفارت ایران در ترکیه پیگیری می‌کند.

سلیمانی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر ارتباط صادرات سمند به ترکیه با واردات مگان به ایران می‌گوید، نمی‌توان به طور صریح گفت که ممنوعیت ورود مگان به کشور تنها به خاطر مسائل ایجاد شده بر سر صادرات سمند به ترکیه است اما این موضوع را هم می‌توان یکی از عوامل دانست. ولی بحث مگان در بخش جداگانه‌ای و به خاطر دلایل دیگر مورد بررسی قرار می‌گیرد. وی همچنین در خصوص گفته برخی از مسوولان ایران‌خودرو مبنی بر عدم ارتباط بحث صادرات سمند با واردات مگان می‌گوید: وزیر صنایع و معادن ارتباط صادرات سمند با واردات مگان را تاکید کرده است، اما چون ایران‌خودرو به عنوان یک شرکت خودروساز، تبادلات اقتصادی و بازرگانی با سایر خودروسازان را دارد، بنابراین طبیعی است که مسوولان ایران‌خودرو این دو بحث را به یکدیگر ارتباط ندهند. از طرفی هم بحث خودروی مگان بیشتر به سایپا مربوط می‌شود و ایران‌خودرو در این رابطه مسوولیتی ندارد.