مجری طرح جایگزینی خودروهای فرسوده از توافقات جدید با شرکت ایران‌خودرو برای تغییر در اولویت مراجعه متقاضیان خبر داد. سیدرضا فاطمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این که تاکنون ۱۸۵‌هزار خودرو فرسوده از سهمیه سال ۸۵ از رده خارج شده است افزود: همچنین مالکان ۱۴۰‌هزار خودروی فرسوده خودروی جایگزین دریافت کرده‌اند.

وی تاکید کرد: خودروهای فرسوده بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده از اول فروردین سال ۱۳۹۰ حق تردد ندارند.

ثبت‌نام اینترنتی خودروهای فرسوده در سال ۸۶

مجری طرح جایگزینی خودروهای فرسوده گفت: در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده سال ۸۵، ۱۲۰‌هزار نفر بیش از ظرفیت ثبت‌نام کردند که در طرح سال‌جاری این افراد مجددا در صورتی که بخواهند خودروی خود را از رده خارج کنند باید ثبت‌نام داشته باشند.

وی با تاکید بر این که این دسته از افراد هیچ‌گونه اولویتی در طرح سال ۸۶ نخواهند داشت، در خصوص علت ثبت‌نام مجدد این افراد گفت: ممکن است این افراد خودروی خود را فروخته و یا نظرشان در خصوص جایگزینی تغییر کرده باشد.

فاطمی با تاکید بر این که ثبت‌نام خودروهای فرسوده در سال ۸۶ به صورت اینترنتی خواهد بود خاطرنشان کرد: در صورتی که تعداد متقاضیان بیش از سهمیه تعیین شده در سال‌جاری باشد، امسال نیز قرعه‌کشی شده و اولویت‌بندی انجام خواهد شد.

غیرقانونی بودن ثبت‌نام خودروهای فرسوده

وی با بیان اینکه هرگونه نام‌نویسی از متقاضیان برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده در سال ۸۶ غیرقانونی و غیر مجاز است اظهار داشت: متاسفانه در برخی شهرها مشاهده شده که افرادی در قالب نمایندگی خودروسازها، مراکز اسقاط یا اشخاص حقیقی و حقوقی با درج آگهی در روزنامه‌ها یا نصب پارچه‌نوشته اقدام به نام‌نویسی از متقاضیان نوسازی خودروهای فرسوده در سال ۸۶ کرده‌اند که این اقدام آنان کاملا غیرقانونی است.

مجری طرح جایگزینی خودروهای فرسوده افزود: با هماهنگی‌هایی که با نیروی انتظامی و دیگر مراجع ذی‌صلاح قانونی صورت گرفته با تمام این افراد حتی در حد لغو امتیاز نمایندگی آنان برخورد خواهد شد.

وی از هموطنان خواست تا اعلام شدن نحوه و زمان ثبت‌نام به هیچ عنوان مدارک خود را تحویل هیچ فرد حقیقی یا حقوقی ندهند و فریب افرادی را که به دنبال منافع شخصی و سودجوئی‌های خود هستند نخورند.

تغییرات جدید در اولویت مراجعه متقاضیان ایران‌خودرو

مجری طرح جایگزینی خودروهای فرسوده با اشاره به توافق انجام شده بین وزارت کشور و شرکت ایران‌خودرو گفت: بر این اساس تنها بر اساس توافق انجام شده، متقاضیان می‌توانند به بانک و مراکز اسقاط مراجعه کنند و سایر متقاضیان در صورتی که به هر یک از این مراکز مراجعه داشته باشند مسؤولیت با خود نمایندگی و فرد مورد نظر است.

وی با اشاره به این که شرکت ایران خودرو در طرح خروج خودروهای فرسوده سال ۸۵ اولویت‌های ۱۹گانه‌ای را اعلام و از میان آنها متعهد به انجام ۱۲ اولویت اول شد، اظهار داشت: بر اساس توافقات صورت گرفته متقاضیانی که درخواست خودروی «وانت» ایران خودرو را داشتند تا اولویت ۱۳ فراخوان شده و متقاضیانی که بین اولویت‌های ۱۳ تا ۱۹ بوده و هم‌اکنون فرم تاییدیه بانک برای آنها صادر شده و در فرآیند هستند نیز می‌توانند از تسهیلات یاد شده استفاده کنند.

فاطمی گفت: ثبت‌نام متقاضیان پژو ۴۰۵ تا پایان اولویت ۱۹ مورد تایید بوده و افرادی که متقاضی دریافت خودروی «روآ» بوده و در اولویت‌های یک تا ۱۲ قرار دارند نیز می‌توانند استثنائا تغییر خودرو داده و پژوی ۴۰۵ با تسهیلات ایران خودرو دریافت کنند.

به گفته مجری طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، شرکت ایران خودرو مابه‌التفاوت قیمت «روا» و «پژو ۴۰۵» را طی چند فقره چک از متقاضیان دریافت می‌کند.

وی تاکید کرد: ثبت‌نام متقاضیان خودروی «روا» همچنین تا پایان اولویت ۱۲ مورد تایید بوده و افرادی که در اولویت ۱۳ بوده و داخل فرآیند قرار داشته و تاییدیه بانک را گرفته باشند نیز می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند. مجری طرح جایگزینی خودروهای فرسوده گفت: متقاضیان خودروی سمند تا پایان اولویت ۱۳ مورد تایید هستند و می‌توانند خودروی جایگزین بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: مالکان خودروهای فرسوده یاد شده از هفته آینده می‌توانند برای اجرای مراحل قانونی به نمایندگی محل ثبت‌نام مراجعه کنند.