واحد مرکزی خبر- خط تولید رنگ‌های خودرو با پایه آب - پایه حلال در شرکت صنایع رنگ و رزین طیف سایپا روز گذشته افتتاح شد.

مدیر عامل شرکت صنایع رنگ و رزین طیف سایپا در مراسم افتتاح این طرح، گفت: در این طرح که پس از دو سال مطالعه و تحقیقات آزمایشگاهی به نتیجه رسیده، حدود هشت و نیم میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده که معادل یک‌ و نیم میلیون یورو آن از حساب ذخیره ارزی استفاده و بقیه نیز از منابع بانک صنعت و معدن تامین شده است.

محسن شمس افزود: این طرح که نخستین بار است در ایران افتتاح می‌شود در خاورمیانه بی‌نظیر بوده و مزایای بسیاری برای محیط‌زیست دارد.

وی گفت: این طرح علاوه بر اشتغال ۸۰ نفر، حدود ۲۰درصد از هزینه‌های تولید را نیز کاهش داده است.

مدیر عامل شرکت صنایع رنگ و رزین طیف سایپا با اشاره به نیاز داخلی به رنگ‌های خودرو افزود: در این شرکت سالانه ۴هزار و ۵۰۰تن رنگ خودرو تولید می‌شود که با کسر سهم واردات مواد اولیه از محصول ساخته شده، پیش‌بینی می‌شود، سالانه حدود ۳میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی صورت گیرد.

شمس تاکید کرد: در صورت توسعه بازار، صرفه‌جویی ارزی بیشتر خواهد شد. وی گفت: بسیاری از خودروسازان به علت ارزان بودن، بی‌خطربودن و داشتن قابلیت‌های بالای شستشو و مفید برای محیط‌زیست در حال تطبیق خطوط رنگ خود با متدهای رنگ کاری با رنگ پایه آب هستند. از مزایای رنگ با پایه آب می‌توان به تولید ساده‌تر آن نسبت به نمونه‌های مشابه، فراوانی منابع تامین مواد اولیه به دلیل فن‌آوری جدید این نوع رنگ و انحصاری نبودن دانش فنی تولید مواد اولیه آن اشاره کرد.

استفاده از آب به جای حلال، منتشر نشدن بوی حلال‌ها و کاهش بیماری کارگران در اثر بخار حلال‌ها و منتشر نشدن گازهای سمی‌ از مزایای دیگر رنگ با پایه آب است.