خبرنگار اعزامی به پکن- با وجود هوای بارانی و مه گرفته پایتخت چین، استقبال شهروندان چینی، در دومین روز از برگزاری نمایشگاه دوسالانه خودرو به شکل بی‌سابقه‌ای داغ و پرحرارت بود. هر چند بازدیدکنندگان چینی بیشتر در اطراف غرفه خودروسازهای وطنی که این بار نیز با دستی پرحضور داشتند، پرسه می‌زدند، اما به راستی غرفه دیگر شرکت‌های خودروساز معتبری چون جنرال موتورز، BMW، مرسدس بنز، تویوتا و... نیز چشم هر بازدیدکننده چینی و غیرچینی را خیره می‌کرد.

رشد اعجاب‌انگیز صنعت خودروسازی اگرچه نمایشگاه پکن را به محلی برای به رخ کشیدن فن‌آوری و محصولات تولیدی حال و آینده خودروسازها تبدیل کرده بود؛ اما نمایشگاه مذکور پیام دیگری نیز در دل خود داشت، اینکه، خودروسازهای وطنی به خصوص در کشورهای جهان سوم که تلاشی مضاعف برای گرفتن سهمی کوچک از بازارهای جهانی در پیش گرفته‌اند و با تکیه بر توان ملی و داخلی خود فکر می‌کنند که می‌توانند با ابرقدرت‌های صنعت خودروسازی به رقابت بپردازند راه به خطا رفته‌اند.

هم‌اکنون این صنعت رشد اعجاب‌انگیزی به خود گرفته، به طوری که خودروسازهای وطنی دو راه بیشتر پیش رو ندارند، ادغام با خودروسازهای معتبر یا جوینت شدن برای انتقال فن‌آوری که اگر خودروسازهای کوچک ۲۰سال دیگر نیز تمام تلاش خود را به کار گیرند، ممکن است به آن دست پیدا نکنند.

اما صنعت خودروسازی چین مسیری را انتخاب کرد که خودروسازهای موفق امروز راه آن را پیموده بودند. ظاهرا این صنعت در کشور چین، طی ۱۵سال گذشته شرایط ایران را داشته است، تعرفه بالا، انحصار خودروسازهای وطنی، عدم رقابت و محدودیت در واردات. دولت این کشور در ابتدا شرکت‌های خودروساز خصوصی را ترغیب به جوینت شدن با خودروسازهای معتبر جهانی کرد تا بلکه از این راه شرکت‌های مذکور لااقل به استانداردهای یک خودروساز جهانی نزدیک شوند.

دو شرکت فولکس واگن و جنرال موتورز به یمن همکاری با شرکای چینی خود هم‌اکنون توانسته‌اند نبض بازار خودروی چین را در دست بگیرند.

از سویی دیگر صفر شدن تعرفه واردات منجر به واردات طیف رنگارنگی از خودروهای خارجی به کشور شد که البته اتفاق مذکور به دلیل ایجاد رقابت باعث رشد خودروسازهای وطنی نیز شد.

این نکته نیز قابل توجه است که در حال حاضر مشتریان چینی علاقه‌مند به استفاده از خودروهای وطنی هستند، چرا که این خودروها در مقایسه با خودروهای وارداتی هم از کیفیت خوبی برخوردارند و هم قیمت مناسب‌تری دارند.

رونمایی از اولین‌ها

در نمایشگاه خودروی پکن‌ پنج خودرو برای اولین بار رونمایی شد که شرکت Geely که نام آن برای نخستین بار در ایران با خودروی ارزان قیمت مترادف شد، سهم قابل توجهی در این رونمایی داشت.

GeelyNI،Geely TigerGT، Geely CE از جمله خودروهایی بودند که برای اولین بار نمایش داده شدند.

این درحالی است که خودروسازهای دیگری همچون فولکس واگن با Lavida هوندا با Nilian و نیسان نیز با Teana، اقدام به رونمایی از خودروهای تولیدی خود کردند.

در این بین خودروهای دیگری که در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ میلادی به بازار عرضه خواهند شد، نیز قابل توجه بود.

فورد از جمله شرکت‌هایی بود که با به نمایش گذاشتن Ficsta اعلام کرد که این خودرو سال ۲۰۰۹ وارد بازار خواهد شد.

پورشه Cayenne Torbos، آئود،Q۵ی FAW B۵۰Besturn، روور ۵۵۰ و بیوک Excellc نیز سال ۲۰۰۹ به بازار عرضه می‌شوند.

در این بین شرکت مرسدس بنز اعلام کرد که GLK را سال ۲۰۱۰ راهی بازار می‌کند.

از سویی دیگر برخی شرکت‌های خودروساز، خودروهای مفهومی یا آینده خود را با تبلیغات گسترده‌ای که نشان از توانمندی آن شرکت است، مقابل بازدیدکنندگان به حرکت درآوردند.

در این بین شرکت نیسان با نمایش دو خودرو و بیوک نیز با نمایش یک خودرو مفهومی توانمندی خود را به رخ دیگر تولیدکنندگان کشاندند.

چری؛ نامی آشنا

حضور شرکت چری در ایران کاملا محو نشده، هر چند هنوز امیدهای زیادی به تولید خودروی ارزان قیمت این شرکت در کشور وجود دارد.

چری با MVM وارد کشور شد و قصد ادامه فعالیت با ایران‌خودرو را داشت که با مخالفت وزیر و برخی معاونان وی که علاقه وافری به خودروسازهای آلمانی دارند روبه‌رو شد.

این شرکت که حائز عنوان بزرگ‌ترین خودروساز وطنی در چین است با ۲۶ مدل خودرو در ۶ گروه در نمایشگاه پکن توانمندی‌های خود را در معرض قضاوت بازدیدکنندگان قرار داد.

چری با تمرکز بر دستاورد بخش تحقیقات این شرکت در حیطه‌ای چون تولید مدل‌های جدید هیبریدها و خودروهایی که با سوخت‌های غیرفسیلی کار می‌کنند در نمایشگاه حضور داشت.

مدل سری «فیرا» در کانون توجه بسیاری از بازدیدکنندگان قرار داشت. پس از آنکه این شرکت ایده تولید خودروهای کوچک را در دستور کار قرار داد، فیرا با ایجاد نسل جدیدی از پلت‌فرم در این شرکت متولد شد.

نکته قابل توجه در غرفه چری، عدم حضور دو خودروی S۲۱ و A۱۵ که قرار است در ایران تولید شوند، بود. تمامی خودروهای به نمایش درآمده، در غرفه چری، جدید بودند و خبری از خودروهای حتی دو سال گذشته این شرکت در نمایشگاه بین‌المللی پکن نبود.

«جانگ‌گویی بینگ»، قائم‌مقام بخش بین‌الملل چری در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی دنیای اقتصاد به پکن عنوان می‌کند که S۲۱ از نظر این شرکت، قدیمی شده و مدل‌های جدیدتری در خط تولید قرار گرفته است. وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر ادامه فعالیت این شرکت با ایران‌خودرو تاکید می‌کند که پروژه‌هایی که قرار است در ایران انجام شود به کندی پیش رفته یا در برخی مواقع متوقف می‌شود، این امر باعث شده که A۱۵ بعد از گذشت سه سال هنوز وارد بازار نشده و S۲۱ نیز بلاتکلیف بماند.

وی همچنین عنوان می‌کند که به دلیل عقب‌ماندگی و تاخیر در پروژه‌های مشترک با ایران مجبور به ارائه خودروهایی هستیم که از نظر شرکت قدیمی محسوب می‌شود چرا که با گذشت هر سال و تاخیر در برنامه‌ها، خودروها قدیمی و خودروهای جدید وارد خط تولید می‌شود.

قائم مقام بخش بین‌الملل چری در ادامه به بلاتکلیفی ایران‌خودرو و چری بر سر قراردادهای مورد توافق دو شرکت انتقاد و عنوان می‌کند که اگر چری از بلاتکلیفی خارج شود، هرچه سریع‌تر پروژه را پیگیری می‌کند.