مهدی خطیبی مدیرعامل ایران‌خودرو که به اتفاق همتای خود در شرکت سایپا برای امضای توافقنامه‌ای با عنوان «اتحاد استراتژیک» در زمینه همکاری‌های تحقیقاتی، تولیدی و امدادی به میزبانی شرکت خودروسازی بن رو ساوه حضور یافت، در پاسخ به سوالی مبنی بر رویکرد و واکنش این خودروسازان نسبت به واردات خودروهای خارجی، اظهار کرد: ایران‌خودرو و سایپا بارها اعلام کرده‌اند که از واردات خودروهای خارجی و رقابت با آنها استقبال می‌کنند. وی افزود: در همین راستا و از چهار ماه پیش که مدیریت جدید دو شرکت اصلی خودروسازی داخلی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، ارتقای کمی و کیفی محصولات هم ملموس است و امیدواریم اقدام دولت مبنی بر آزادسازی واردات خودرو سبب تنظیم بازار و تعادل قیمت‌ها در بازارهای داخلی شود.

به گفته خطیبی، توافقنامه اتحاد استراتژیک در زمینه‌های مختلف تولیدی، بازرگانی، طراحی و تحقیقاتی میان ایران‌خودرو و سایپا امضا شد و مرحله جدی و عملیاتی آن انجام شد. وی همچنین توافق برای ارائه خدمات امدادی توسط شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو به شهروندان را بخشی دیگر از این اتحاد استراتژیک عنوان کرد و واگذاری ۱۰‌هزار دستگاه موتور به شرکت سایپا برای تولید خودروی شاهین را موردی دیگر از این توافق بیان کرد تا شاهد تولید خودروی مشترک اقتصادی از سوی هر دو خودروساز باشیم. محمدعلی تیموری مدیرعامل شرکت سایپا هم در این خصوص اظهار کرد: از همان آغاز طرح مساله آزاد شدن واردات خودروهای خارجی در صداوسیما اعلام کردم که هر دو خودروساز داخلی در این زمینه هیچگونه منعی ندارند. تیموری در عین حال این نکته را یادآور شد که در سال‌های اخیر قیمت‌گذاری برای هر نوع خودروی خارجی که به کشور وارد می‌شد، مبنایی نداشت و با هر قیمتی وارد و عرضه می‌شد اما در مورد سایپا و ایران‌خودرو همواره قیمت‌گذاری وجود داشته است.

وی گفت: در برنامه جدیدی که طراحی شده تولید روزانه یک‌هزار و ۵۰۰ دستگاه خودروی کوئیک و ۳۵۰ دستگاه خودروی شاهین هدف‌گذاری شده است که در ۲ ماه نخست برنامه، این امر محقق شد. به گفته او، محصولات قبلی که پیش‌فروش شده است در برنامه تولید قرار دارد، اما در برنامه‌های آینده فروش و پیش‌فروش تمرکز خودروسازان بر فروش خودروهای اقتصادی به مصرف‌کنندگان قرار دارد. وی بیان کرد: با شعار تولید اقتصادی با توجه به محدودیت منابع در چهار ماه اخیر فعالیت‌های جدیدی در شرکت سایپا آغاز شده است و هر دو خودروساز اصلی کشور با توجه به در اختیار داشتن منابع عظیم در سراسر کشور با هدف افزایش کیفیت و کاهش قیمت اقدام به اجرای این برنامه نموده‌اند و اتحاد استراتژیک را که بیش از ۱۷ سال است در جهان میان خودروسازان اجرایی شده است کلید زدیم. تیموری اظهار امیدواری کرد که در حوزه قوای محرکه و خدمات پس از فروش و امدادخودرو با برنامه تولید مشترک خودروی اقتصادی گام‌های موثری میان ایران‌خودرو و سایپا برداشته شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند