به گفته منطقی با توجه به تجمیع ظرفیت عرضه خودروسازان در هر دوره سه‌ماهه امکان عرضه ۲۰۰ تا ۳۰۰‌هزار دستگاه خودرو به متقاضیان وجود دارد که در صورتی که تقاضا بیش از عرضه باشد در پایان مرحله ثبت‌‌‌نام قرعه‌‌‌کشی انجام می‌شود. اما سامانه تخصیص یکپارچه خودرو که از روز سه‌شنبه کار خود را آغاز کرده است، دیروز با اختلالاتی مواجه شد و تعدادی از متقاضیان خرید خودرو و ثبت‌‌‌نام در این سامانه، موفق به ثبت‌‌‌نام در این سامانه نشدند. در موضوع ثبت‌نام برای خرید خودرو از طریق این سامانه، افراد باید تا تایید نهایی ۷ مرحله را طی کنند که در مراحل مختلف با خطا مواجه شده‌‌‌اند و نتوانسته‌‌‌اند ثبت نهایی را انجام دهند، حتی برخی اعلام کرده‌‌‌اند که از ۷ مرحله عبور کرده‌‌‌اند اما در ثبت نهایی سیستم خطا اعلام شده است و در نتیجه موفق به ثبت‌‌‌نام نشده‌‌‌اند. در این‌‌‌باره، عبدالله توکلی لاهیجانی، مدیرکل دفتر صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، در رابطه با آخرین وضعیت سامانه تخصیص یکپارچه خودرو می‌‌‌گوید: به صورت مرتب وضعیت سامانه را رصد می‌‌‌کنم و در هر بار مراجعه به این سامانه با هیچ مشکلی مواجه نشده‌‌‌ام.

به گفته مدیرکل دفتر صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت‌‌‌ البته گزارش‌هایی مبنی بر اینکه برخی از افراد به علت بروز مشکل موفق به ثبت‌‌‌نام نشده‌‌‌اند به ما رسید که این موضوع ناشی از ورود تعداد زیادی کاربر به سامانه برای ثبت‌نام است. وی افزود: این مشکل قطعا مقطعی است و به سامانه نیز ارتباطی ندارد اما ناشی از ظرفیت زیرساخت‌‌‌های اینترنتی و کمبود پهنای باند است و سامانه مشکلی ندارد. توکلی لاهیجانی با اشاره به اینکه تعداد ثبت‌‌‌نام‌کنندگان در حال افزایش است، گفت: این موضوع حاکی از آن است که سامانه در حال کار است و متوقف نشده است و ثبت‌‌‌نام در حال انجام است، بنابراین اگر فردی با مراجعه به سامانه تاکنون نتوانسته ثبت‌‌‌نام کند قطعا در مراجعات بعدی به این سامانه موفق به ثبت‌‌‌نام خواهد شد. وی افزود: این سامانه جدید نیست و قبلا نیز خودروسازان از طریق همین سامانه ثبت‌‌‌نام متقاضیان خرید را انجام می‌‌‌دادند.

توکلی لاهیجانی در پاسخ به این سوال که مشکلات ناشی از چیست، گفت: مشکلات بستگی به مکانیزم ثبت‌‌‌نام داشت، زیرا در گذشته زمان ثبت‌‌‌نام در نتیجه قرعه‌‌‌کشی تاثیرگذار بود بنابراین همه متقاضیان در اولین ساعات آغاز به کار سامانه برای ثبت‌‌‌نام به سامانه مراجعه می‌‌‌کردند. بنابراین با توجه به فراهم نبودن زیرساخت‌‌‌های لازم، سامانه با مشکل مواجه می‌‌‌شد. وی افزود: با توجه به فرصت باقی‌مانده مردم با آسایش خاطر ثبت‌‌‌نام خود را انجام دهند زیرا اغلب مراجعات به سامانه برای ثبت‌‌‌نام در سه روز اول خواهد بود و در روزهای آخر مراجعه برای ثبت‌‌‌نام کاهش می‌‌‌یابد. مدیرکل دفتر صنایع وزارت صمت در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است زمان ثبت‌نام تمدید شود، گفت: نیازی به تمدید مهلت ثبت‌نام نیست زیرا همان‌طور که بیان کردم بیشتر متقاضیان خرید خودرو در روزهای اول به سامانه مراجعه می‌کنند و در روزهای آخر ثبت‌‌‌نام در سامانه به شدت کاهش می‌‌‌یابد. منوچهر منطقی، معاون وزیر صمت نیز‌‌‌ درباره علت بروز اختلال در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو گفته بود: هر سامانه‌‌‌ جدیدی که آغاز به کار می‌کند ممکن است دچار اختلال شود که این مشکلات معمولا در ۴۸ تا ۷۲ ساعت رفع می‌شود.