با توجه به توقف فروش قطعات موتورسیکلت توسط شرکت‌های چینی به صورت یوزانس به خریداران ایرانی، احتمال افزایش قیمت این محصول وجود دارد. علیرضا آخرت دوست، دبیر انجمن صنایع همگن موتورسیکلت، در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به سردرگمی‌ تولیدکنندگان موتورسیکلت در انجام تست محصولات‌شان، دریافت مجوز تولید و پرداخت عوارض اظهار کرد: شرکت بازرسی کیفیت به عنوان شرکت بازرسی‌‌کننده طرف قرارداد موسسه استاندارد معرفی شده و تولیدکنندگان موتورسیکلت برای تست محصولات خود به این شرکت مراجعه کرده‌اند و در مقابل شرکت بازرسی کیفیت از تولیدکنندگان خواسته که برای انجام تست جک به شرکت تکناز مراجعه کنند که صنعتگران نیز این کار را انجام دادند.

وی ادامه داد: پس از این کار موسسه استاندارد به تولیدکنندگان اعلام کرد که شرکت تکناز مورد تایید آنها نیست و نباید تست موتورسیکلت‌ها را در آن شرکت انجام دهند که این مساله، تولیدکنندگان را با مشکل مواجه کرد و در نهایت تست موتورسیکلت‌ها توسط شرکت تیزرو انجام شد و این در حالی بود که هنگام انجام تست‌ها شرکت تکناز موتور نیز موفق به دریافت مجوز موسسه استاندارد شد.

وی در ادامه میزان نیاز کشور را به موتورسیکلت طی سال جاری حدود ۵۰۰هزار دستگاه عنوان کرد و گفت: میزان تولید این محصول برای امسال بیش از یک میلیون دستگاه پیش‌بینی می‌شود و البته این در حالی است که ظرفیت اسمی‌ قید شده در پروانه تاسیس کارخانه‌ها بیش از دو میلیون دستگاه در سال است.

این کارشناس با اشاره به صادرات موتورسیکلت از ایران به کشورهای عراق و افغانستان گفت: سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰هزار دستگاه موتورسیکلت از ایران صادر می‌شود که بیشتر این محصولات به دو کشور مذکور اختصاص دارد.

وی ادامه داد: این صادرات بیشتر از طریق روابط افراد صورت می‌گیرد و در واقع صادرات هدفمندی به کشورهای خارجی نداریم و به همین دلیل برنامه‌ریزی دقیقی در این خصوص صورت نگرفته است.

وی با اشاره به افزایش تعرفه واردات موتورسیکلت به کشور، تصریح کرد: تولیدکنندگان چینی علاوه بر افزایش قیمت محصولات‌شان، فروش به صورت یوزانس به ایران را نیز قطع کرده‌اند و به این ترتیب امکان خرید اقساطی موتورسیکلت توسط ایرانیان وجود ندارد.

آخرت‌ دوست ادامه داد: با توجه به شرایط فعلی، تولیدکنندگان باید حداقل ۳۵۰هزار تومان برای خرید قطعات یک موتورسیکلت پرداخت کنند که با احتساب هزینه‌های دیگر از جمله دستمزد کارگر و سرمایه، قیمت تمام شده هر موتورسیکلت کمتر از ۴۰۰هزار تومان نخواهد شد. وی با اشاره به افزایش ۱۰درصدی قیمت موتورسیکلت اظهار کرد: در سال آینده هیچ موتورسیکلتی با قیمت پایین‌تر از ۴۰۰هزار تومان عرضه نخواهد شد و البته این در حالی است که انبارهای موتورسیکلت انباشته از محصول است.