به گزارش سایپانیوز، در اینجا به چند نابودگر ظاهر خودرو اشاره شده است که به سادگی می‌توان از آن اجتناب کرد. فضولات پرندگان: زمانی که فضله پرندگان روی خودرو می‌ریزد، شاید با منظره نامطبوع آن کنار بیاییم اما واقعیت این است که محتویات مدفوع پرندگان حاوی آمونیاک و نیتروژن است و واقعا به رنگ خودرو لطمه وارد می‌کند. به دلیل تغییر دمای روز و شب نیز لایه‌های رنگ روی خودرو هم در سطح مولکولی دچار انقباض و انبساط می‌شوند و در مدتی کوتاه ظاهر خودرو کهنه‌تر از سن و سال آن دیده می‌شود. راه‌حل خیلی ساده آن این است که زیر درخت پارک نکنید و اگر ناچارید، وقتی فضله پرندگان را روی خودرو خود مشاهده کردید بی‌درنگ آن را پاک کنید یا بشویید.

حرارت خیلی زیاد: پرتوهای فرابنفش [UV] و پرتوهای مستقیم نور خورشید روی بدنه، تزئینات داخل و چرخ‌ها اثر نامطلوبی دارد. برخی از قطعات پلاستیکی به کار رفته در خودرو طاقت حرارت خیلی بالا را ندارند و اگر ذوب نشوند، حتما بدشکل [دفرمه] می‌شوند. بیشترین تاثیر نور مستقیم خورشید، رنگ پریدگی و از دست رفتن جلا و زیبایی رنگ خودرو است. راه‌حل ساده آن این است که سایه پیدا کرده و بعد خودرو را پارک کنید و اگر سایه پیدا نمی‌کنید از واکس‌های مخصوص فصلی استفاده کنید.

شیره و برگ درختان: رطوبت و شیره درختان علاوه بر اینکه لکه به جا می‌گذارند، غذای موجودات ذره‌بینی هستند و روی پرداخت رنگ خودرو اثر می‌گذارند. راه‌حل ساده باز هم این است که به خاطر پیدا کردن سایه، خودرو را زیر درختان پارک نکنید.

گردوخاک: گرد‌و‌خاک و گل در نگاه اول ساده به نظر می‌رسند و شاید باور این است که راحت تمیز می‌شوند، اما واقعیت این است که ذرات تشکیل‌دهنده خاک و گردوغبار در اندازه میکروسکوپی هم تیز و برنده هستند و هنگام تمیز کردن با دستمال خیلی نامحسوس و در اندازه‌های میکروسکوپی خورندگی ایجاد می‌کنند. اگر گردوخاک روی خودرو به درستی شسته نشود، با پاک کردن دستمال بیشتر لطمه به رنگ وارد می‌کنند. راه‌حل ساده آن این است که ابتدا با آب گرد و غبار را بروبید بعد با دستمال نرم پاک کنید و دستمال خشک روی گرد و غبار نکشید.

اسفنج‌های بی‌کیفیت: اسفنج‌ها فقط آب را جذب نمی‌کنند، بلکه ذرات ریز برنده میکروسکوپی را هم به خود می‌گیرند و اگر این اسفنج‌ها بی‌کیفیت باشند، این چاقوهای میکروسکوپی را روی سطح رنگ خودروی شما می‌مالند. همین لایه‌های میکروسکوپی برداشته از روی رنگ خودرو از زیبایی و جلای رنگ می‌کاهند و باعث می‌شوند خودرو کهنه‌تر به نظر آید. راه‌حل هم این است که اصلا از اسفنج‌ها برای تمیز کردن خودرو پرهیز کنید.

دستمال کاغذی: شاید شگفت‌انگیزترین بخش این متن همین موضوع باشد که دستمال کاغذی، بدترین راه تمیز کردن خودرو به حساب می‌آید. دستمال‌های کاغذی از فیبر چوب خشک شده ساخته شده‌اند و مثل سمباده عمل می‌کنند و به‌شدت روی تخریب رنگ تاثیر می‌گذارند. راه‌حل هم این است که دستمال مناسب تمیز کردن خودرو را تهیه کنید و از دستمال‌های کاغذی بپرهیزید.

شیشه‌پاک‌کن: تیغه‌های آبگیر یا شیشه پاک‌کن‌ها فقط مخصوص آب‌گیری از روی پنجره یا شیشه هستند و از کشیدن این تیغه‌های آبگیر روی رنگ خودرو باید پرهیز کرد. شاید با خود بگویید که این تیغه‌های پلاستیکی نرم هستند و روی بدنه و سقف خودرو آسیبی ایجاد نمی‌کنند اما این تیغه‌ها برای شیشه درست شده‌اند نه برای رنگ خودرو.

 

این مطلب برایم مفید است
20 نفر این پست را پسندیده اند