داود خسروی با بیان اینکه تولید خودروهای برقی و برقی‌سازی خودرو از گام‌های موثر در کاهش آلایندگی هواست، گفت: حذف سوخت‌ فسیلی می‌تواند به کاهش آلایندگی هوا به ویژه در شهرها و کلانشهرها کمک کند و قوای محرکه خودروها به جای موتور بنزینی، الکتریکی باشد.

وی با اشاره به اینکه در برقی‌سازی دو رویکرد وجود دارد که شامل هیبرید کردن و برقی‌سازی کامل خودرو است، بیان کرد: در رویکرد برقی‌سازی که اقدام مرتبط با شرکت دانش‌بنیان جتکو است، تمام سامانه پیشرانه خودرو شامل موتور، گیربکس و متعلقات آنها، اگزوز و... از خودرو حذف شده و سامانه پیشرانه برقی جایگزین می‌شود.

مدیرعامل جتکو با اشاره به حرکت ایران‌خودرو به سوی برقی‌سازی محصولات و تولید خودروی تارا‌ برقی، عنوان کرد: در این راستا، مرحله نخست نمونه‌سازی تارا برقی انجام شد و تا پایان سال نیز نمونه‌سازی صنعتی آن تولید و رونمایی خواهد شد. پس از آن، آزمون‌های خودرویی روی آن انجام و در صورت فراهم شدن شرایط، امکانات، تسهیلات و زیرساخت‌ها شهری، تولید انبوه امکان‌پذیر خواهد شد.

وی با اشاره به امکانات خودروی تارا‌ برقی، خاطرنشان کرد: خودروی تارا می‌تواند به ازای هر بار شارژ باتری، حدود ۳۰۰ کیلومتر پیمایش داشته باشد و موتور آن گشتاوری حدود ۳۰۰ نیوتن متر تولید کند.

 همچنین سرعت حدود ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت و شتاب زیر ۱۰ ثانیه، برای این خودرو در نظر گرفته شده است. خسروی با بیان اینکه علاوه بر خودرو تارا، برقی‌سازی محصولات جدید گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: برقی‌سازی کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو در دستور کار جتکو قرار دارد؛ نسخه برقی این محصول نیز با فاصله کمی از نسخه بنزینی آن، قابل رونمایی و عرضه خواهد بود.

وی برقی‌سازی خودرو را حرکتی بنیادین دانست و گفت: این مسیر در گروه صنعتی ایران‌خودرو با قوت و قدرت استمرار می‌یابد تا سبد محصولات این خودروساز در بازه زمانی ۱۰ ساله به شکل قابل ملاحظه‌ای در برقی شدن اکثر محصولات متمرکز شود.

مدیرعامل جتکو عنوان کرد: با برنامه‌ریزی جامع و مدون می‌توان ظرف یک دهه آینده ضمن برقی‌سازی تمامی وسایط نقلیه عمومی، به تدریج به‌طور موثر در مسیر جایگزینی خودروهای شخصی نیز اقدام کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند