چون هنوز سال ۲۰۲۱ به پایان نرسیده، آخرین گزارش تا پایان سال ۲۰۲۰ است که نشان می‌دهد در این سال بالاترین رقم سرقت خودرو متعلق به سری اف فورد با ۴۴,۰۱۴ دستگاه است که نسبت به سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۳ درصد افزایش یافته است. شگفتی این جا است که سارقان بیشتر به وانت مدل سال ۲۰۰۶ علاقه‌مند هستند. مقام دوم در این فهرست رسوایی، به وانت تمام قد شورولت رسیده هر چند در این آمار مدل‌های سبک و سنگین از هم تفکیک نشده‌اند. تعداد شورولت‌های به سرقت رفته در سال ۲۰۲۰ به عدد ۴۰,۶۹۸ دستگاه رسیده که افزایش خیره‌کننده ۲۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ را به ثبت رسانده است. به بیانی دیگر شورولت سیلورادو، هوندای سیویک را به مقام سوم رانده است. دزدان خودرو، سلورادوی مدل ۲۰۰۴ را بیشتر ترجیح می‌دهند. مقام سوم به هوندای سیویک رسیده که ۳۴,۱۴۴ دستگاه از آن در سال ۲۰۲۰ به سرقت رفته است که رشد آن نسبت به سال ۲۰۱۹ فقط ۸/ ۲ درصد بوده و بیشترین سرقت‌ها مربوط به مدل سال ۲۰۰۰ است. مقام‌های چهارم، پنجم و ششم را به ترتیب هوندای آکورد، تویوتا کمری و نیسان آلتیما به دست آورده‌اند. شگفتی دیگر اینکه آکورد در فهرست ۱۰ خودروی اول از لحاظ سرقت در آمریکا، قدیمی‌ترین مدل به حساب می‌آید. به بیان ساده‌تر، دزدان مدل ۱۹۹۷ آکورد را بیشتر ترجیح می‌دهند. بیشترین آلتیمای دزدیده شده در سال ۲۰۲۰ همان مدل ۲۰۲۰ است.

مقام هفتم متعلق به جی‌ام سی سییرا و هشتم سیلورادو با ۱۳,۰۱۶‌دستگاه است. مقام هشتم، تویوتا‌ کرولا است. در این مورد هم سارقان علاقه‌مند به آخرین فناوری‌های روی داشبورد کرولا هستند و به همین دلیل سال ۲۰۲۰ را بیشتر می‌دزدند. هوندای CR-V‌ در رده بعدی قرار داد که سرقت آن در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹، بیش از ۹/ ۲۱درصد رشد داشته است. مقام دهم هم از آن وانت‌های داج/ رام است که بیشترین مدل به سرقت رفته آن مدل ۲۰۰۱ آن است.

البته گزارش دفتر یاد شده در بالا، به تفکیک ایالت‌ها هم فهرست بالاترین خودروهای به سرقت رفته را ارائه کرده است. برای مثال در ایالات آلاسکا به خاطر سرمای زمستان و یخبندان‌های طولانی، مدل‌های سوبارو در ۱۰ تای اول مشاهده می‌شوند. در ایالت میشیگان که سه خودروساز سنتی آمریکا در آن تولید می‌شوند، داج چارجر بیشتر مورد علاقه سارقان است. در این ایالت ۷۵۵ مورد داج چارجر و ۹۴ مورد میتسوبیشی میراژ گزارش شده‌اند.

خودروهای اروپایی که نسبت به خودروسازان ژاپنی در بازار آمریکا توفیق نداشته‌اند و بالطبع تعداد فروش آنها پایین است، در فهرست ۱۰ تای اول مشاهده نمی‌شوند. شگفتی آخر در این خبر هم این است که بیشترین علت به سرقت رفتن خودروها در آمریکا، جاگذاشتن سوئیچ روی خودرو است. توصیه بعدی که به مردم می‌شود تا احتمال دزدیده شدن خودروی آنها کاهش یابد این است که خودروی خود را در محل‌های تاریک و خلوت کمتر رها کنید. معمولا نصب دزدگیر، بستن قفل فرمان و قفل پدال به دلیل مزاحمت‌ها و به تاخیر انداختن فرآیند سرقت، معمولا موثرند. این روزها هم نصب ردیاب به یافتن خودروی به سرقت رفته کمک می‌کند. رعایت همه این موارد با هم احتمال به سرقت رفتن خودرو را خیلی پایین می‌آورد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند