کارخانه تولید سمند در بلاروس به عنوان یکی از پایگاهای منطقه C.I.S ایران خودرو ۱۹‌مرداد ۸۵ افتتاح می‌شود. علیرضا میرزایی، معاون صادرات ایران خودرو در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب، افزود: برای صادرات خودرو به کشورهای منطقه C.I.S بازار‌های ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و ترکمنستان به همراه گرجستان و اوکراین از طریق خط آذربایجان و کشورهای روسیه، لیتوانی، لتونی، آستونی و شرق اروپا نیز از طریق خط بلاروس تامین می‌شود. از طرفی با توجه به اینکه تعرفه بین کشور‌های این منطقه صفر است، لذا تولید سمند در این منطقه اقتصادی خواهد بود.

گفتنی است، شرکت یونیسون مسوول تولید سمند در بلاروس و همکار ایران خودرو است که تولید سمند با تیراژ اولیه‌هزار دستگاه در سال نخست آغاز و طی سه سال به ۶‌هزار دستگاه خواهد رسید. در فاز دوم نیز تولید سمند و مدل‌های دیگر آن به ۶۰‌هزار دستگاه خواهد رسید.

منطقی، مدیر‌عامل ایران‌خودرو، پیش‌تر در‌این‌باره گفته بود: فاز یک تولید سمند در بلاروس با ظرفیت تولید ۶‌هزار دستگاه آغاز می‌شود که با سرمایه‌گذاری چند‌میلیون دلاری از سوی شرکت یونیسون روسیه سفید همراه است. در گام دوم نیز در صورت صرفه اقتصادی، تولید ۶۰‌هزار سمند در سال مد‌نظر است که با هزینه ۴میلیون دلار و احتمالا به صورت مشترک دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه سعی داریم از بلاروس به عنوان پایگاه تولید منطقه‌ای استفاده کنیم، افزوده بود: هم‌اکنون صادرات سمند به روسیه را به طور مستقیم آغاز کرده‌ایم که در صورت صرفه اقتصادی ممکن است در آینده تولیدات سمند در بلاروس به روسیه صادر شود.

لازم به ذکر است که صادرات سمند در ابتدا به صورت SKD و پس از آن با راه‌اندازی سالن بدنه‌ و رنگ در بلاروس، به صورت CKD انجام می‌شود.