به گزارش سایپانیوز، چراغ‌های خودرو از لحاظ فنی به معنی واقعی کلمه با انقلاب مواجه شده‌اند، اما ناظران و قانون‌گذاران از آن عقب مانده‌اند. در طول تاریخ صنعت خودرو، تغییرات در چراغ خودروها بسیار تدریجی بوده است، اما در چند دهه گذشته، گام‌ها سریع‌تر شده‌اند و اکنون خودروسازان از فناوری‌های ال‌ا‌ی‌دی برای چیدمان تعداد زیادی لامپ ریز با طرح‌های بسیار پیچیده استفاده می‌کنند. همچنین سامانه نسبتا جدیدی به نام پرتوهای وفق‌پذیر می‌توانند کل جاده را به روی راننده روشن کنند و حتی اثر بازدارنده روی نورهایی بگذارند که مستقیم به چشم راننده می‌رسند و آزاردهنده هستند. هر چه چراغ‌های خودرو پیچیده‌تر می‌شوند رزولوشن [شفافیت] آنها بالاتر می‌رود و امکان پخش تصاویر گرافیکی و حتی انیمیشن هم با این چراغ‌ها فراهم شده است. حالا چراغ‌های خودرو می‌توانند برای پخش هشدار یا پیام مهم مورد استفاده قرار گیرند. در تئوری، برخی از این چراغ‌های خودرو به قدری کیفیت دارند که می‌توانند فیلم سینمایی پخش کنند.

قانون‌گذاران فدرال آمریکا باید بنشینند و قوانینی برای این چراغ‌ها تدوین و تصویب کنند، چون به زودی رانندگان در جاده‌ها به پخش پیام‌ها و تصاویری می‌پردازند که دنیای کنونی ما را دچار تغییر و تحول خواهد کرد. لنزها، پروژکتورها و محفظه این چراغ‌ها هر روز پیچیده‌تر می‌شود. حباب‌های ال‌ا‌ی‌دی این چراغ‌ها به اندازه عمر خودروها دوام می‌آورد. نکته اینجا است که سوکت نصب این چراغ‌ها استاندارد شده با حباب‌ها یا چراغ‌های هولوگرام قدیمی است. البته گاهی به دلیل فشردگی قطعات اطراف چراغ، نصب چراغ‌های جدید روی خودروهای قدیمی‌تر سخت‌تر است. یکی از خودروسازانی که به‌شدت فکرش مشغول چراغ‌های های‌تک است، شرکت آئودی از گروه خودروسازی فولکس‌واگن آلمان است.

سامانه چراغ‌های آئودی تحت عنوان ال‌ای‌دی ماتریس دیجیتال در خودروهای امروزی آئودی جایگزین لامپ‌های زنون شده که در سال ۱۹۹۴ در خودروهای A۸ سدان پرچم‌دار آئودی به کار رفته بود. چراغ‌های دی‌ام‌ال جدید محصولات آئودی شباهت زیادی به خودروهای آینده‌گرا در سری فیلم‌های جنگ ستارگان دارد. این چراغ‌ها به شکل هوشمندانه‌ای بخش‌های خاصی از مسیر را بهتر روشن می‌کنند و جلوی آزار رساندن به رانندگان دیگر را می‌گیرند. برخی از مدل‌های این چراغ‌ها حسگرهای خاصی دارند که برای دیدن پیاده‌ها در شب عملکرد مناسبی دارند.

به بیان دقیق‌تر، چراغ‌های به کار رفته در خودروهای جدید بیش از ۳/ ۱ میلیون آینه بسیار ریز دارند که قابلیت تغییر وضعیت آنها پنج هزار بار در ثانیه است. برای همین هم هست که به شکل بسیار دقیق مسیر را روشن و چشمان رانندگان رو‌به‌رو را کور نمی‌کنند. در ضمن این چراغ‌ها حرکت و چرخش خود را با دوربین‌های نصب شده در جلو و عقب خودرو تنظیم می‌کنند. در اصل این دوربین‌ها برای سامانه‌های حفظ بین خطوط نصب شده‌اند، اما این قابلیت را هم دارند که جهت پرتوهای چراغ‌های خودرو را نیز تنظیم کنند.

در حال حاضر این چراغ‌های فوق پیشرفته در آئودی فقط در محصولات E-Tron نصب شده‌اند. این چراغ‌ها سه هزار دلار به قیمت یک خودرو می‌افزایند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند