۱۵ سپتامبر در کارخانه نرمال Normal در ایلینویز اولین دستگاه ریویان R۱T از خط تولید خارج شد و اولین سنگ بنای تاریخی را برای این استارت‌آپ رقم زد. البته با این توضیح که این اولین خودرویی است که اجازه پلاک شدن را پیدا می‌کند والا، برای آماده‌سازی خط صدها دستگاه پیش‌تولید از این خط بیرون آمده‌اند تا عیوب اصلی پیدا و رفع شوند. خودروهای پیش‌تولید برای صحه‌گذاری و تست‌های آماده‌سازی به کار می‌روند.

دو عامل شیوع جهانی ویروس کرونا و کمبود شدید تراشه دامن تقریبا همه خودروسازان را گرفت والا خیلی پیش‌تر از این امکان تولید انبوه محصولات ریویان فراهم می‌شد. بر اساس برنامه‌ریزی قرار بود که آخر ۲۰۲۰ خودروهای ریویان به دست مشتریان برسد.

قیمت پیکاپ‌های ریویان ۷۳ هزار دلار است و به باتری ۱۳۵ کیلووات مجهز است که ظرفیت بار آن ۸۰۰ کیلوگرم است. پک باتری بزرگ‌تری برای این خودرو در راه است که پیمایش به ازای هر بار شارژ آن ۶۴۰ کیلومتر است.

آر‌جی اسکارینج RJ Scaringe مدیر‌عامل ریویان عکس‌های خروج اولین دستگاه پیکاپ R۱T را در توییتر خود منتشر کرده است.

تولید رقیب اصلی ریویان، یعنی سایبرتراک از کمپانی تسلا باز هم به تاخیر افتاده و قرار است اواخر سال ۲۰۲۲ به دست مشتریان برسد. رقیب دیگر آن هامر جی‌ام‌سی از کمپانی جنرال موتورز است که پیش‌بینی می‌شود اواخر همین امسال به دست مشتریان برسد‌(اگر بتوانند سر قول خود بمانند)‌. اف-۱۵۰ لایتنینگ فورد هم بهار ۲۰۲۲ به دست مشتریان می‌رسد.  

قطعا شروع تولید انبوه وانت برقی با قابلیت‌های بالا، فرصت تبلیغات و کمپین‌های روابط عمومی را بهتر از سایر خودروسازان در اختیار ریویان قرار می‌دهد.  اسکارینج، مدیر‌عامل ریویان در ایمیلی به مشتریان این استارت‌آپ در اواخر ماه اوت نوشت: «در چند ماه اخیر، تمام تمرکز ما روی بالا بردن نرخ تولید و همزمان اندازه‌گیری‌های کیفیت در پنج بخش پرس، بدنه، رنگ، مونتاژ و قوای محرکه بود. تعداد زیادی پیش‌تولید در اختیار تست و صحه‌گذاری قرار گرفته تا فازهای ساخت و تولید را طی کند. اطلاعات به دست آمده از تست‌های خودروهای پیش‌تولید برای ایجاد برنامه پیمایش و رفع عیوب محصولات نقش حیاتی دارد.»

شرکت ریویان در حال حاضر در حال کار روی طراحی ون‌های مخصوص حمل بسته‌ها به سفارش آمازون [بزرگ‌ترین خرده‌فروش اینترنتی آمریکا] است. برای این منظور یک خط مونتاژ جداگانه در کارخانه نرمال ایلینویز ایجاد شده است.  درست شبیه تسلا، ریویان هم در حال ایجاد شبکه سرتاسری سامانه‌های شارژ مخصوص خودروهای ریویان است.

این شبکه شامل ایستگاه‌های شارژ سریع جریان مستقیم در سراسر آمریکا است که فقط دارندگان خودروهای ریویان می‌توانند از آن برای شارژ خودروهای خود استفاده کنند.

اسکارینج درباره این شبکه می‌گوید: این ایستگاه‌های شارژ مخصوص ریویان یک خروجی دیگر هم برای سایر خودروهای برقی دارد که سطح ۲ جریان متناوب است. کلید تحویل خودرو به مشتریان، کامل شدن ۳۵۰۰ ایستگاه شارژ سریع در ۶۰۰ جایگاه شارژ خودروی برقی است که در کنار آنها ۱۰ هزار ایستگاه مخصوص سایر خودروهای برقی با سطح ۲ هم راه‌اندازی شده است. در ماه‌های آینده تعداد جایگاه‌ها در این شبکه افزایش خواهد یافت.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند