علاوه بر این گروه خودروسازی سایپا، پروژه‌های بومی‌سازی دیگری نیز تعریف کرده که طی آنها صرفه جویی ارزی بالغ بر ۲۲۸ میلیون یورو هدف‌گذاری شده است. در همین راستا، ساخت داخل ورق با استحکام بالا با راهبری سایپا و توسط شرکت‌های ورق‌سازی دنبال شد که صرفه جویی ارزی به ارزش ۴۴ میلیون یورو را به دنبال داشته است.گفتنی است تا پیش از این، ورق مورد نیاز با استحکام بالا از طریق واردات تامین می‌شد اما با توجه به شرایط تحریمی کشور و کاهش میزان ارزبری، تولید و تامین آن با تکیه بر توان داخلی توسط مجموعه سایپا در دستور کار قرار گرفت.

از سوی دیگر، سایپا موفق شده تا در نتیجه اجرای پروژه‌هایی در حوزه خرید تجهیزات و قطعات یدکی خطوط تولید ۴۳ میلیون یورو کاهش ارزبری داشته باشد.بر اساس این گزارش، گروه خودروسازی سایپا سال گذشته و از محل تحقق ۵۶ پروژه داخلی‌سازی، ۱۰۴ میلیون یورو صرفه جویی ارزی داشته است.

 در تمام پروژه‌های که منجر به کاهش ارزبری شده، مجموعه سایپا حداکثر استفاده را از توانمندی‌های علمی و عملی داخلی (نیروهای مسلح، دانشگاهی، نخبگان) انجام داده است. به عنوان مثال همکاری در تولید باتری خودروی برقی با دانشگاه تهران، همکاری با ۲۶ شرکت دانش بنیان برای تولید قطعات دانشی و فناورانه و همکاری با شرکت‌های صنایع هوا فضا برای ۲۷ پروژه مانند تولید قطعات الکترونیک، انجام شده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند