به‌طوری‌که ایران‌خودرو به ترتیب در خرداد، مرداد و شهریور سال گذشته سه فروش فوق‌العاده خود را برگزار کرد در حالی که سایپا اولین فروش فوق‌العاده خود را در خرداد و دومین فروش فوق‌العاده خود را در مهر ۹۹ برگزار کرد. اما بررسی بازه زمانی فروش‌های فوق‌العاده دو خودروساز بزرگ کشور در سال جاری نشان می‌دهد آنها پنج فروش فوق‌العاده خود را طی سه ماه برگزار کردند و باید توجه کرد که چهار فروش فوق‌العاده دو خودروساز کشور طی خرداد ۱۴۰۰ برگزار شده است.

به نظر می‌رسد چنانچه چالش قیمت‌گذاری که میان شورای رقابت و خودروسازان طی یکی‌دو ماه ابتدایی امسال در جریان بود زودتر حل و فصل می‌شد این امکان وجود داشت که خودروسازان بتوانند تعداد فروش‌های فوق‌العاده خود را به بیش از پنج قرعه‌کشی برسانند. اما چه اتفاقی افتاده که دو خودروساز بزرگ کشور توانسته‌اند بر تعداد محصولات عرضه شده طی پنج فروش فوق‌العاده خود در سال جاری به نسبت همین تعداد فروش فوق‌العاده در سال گذشته بیفزایند؟به نظر می‌رسد پاسخ این سوال را باید در کاهش تعداد معوقات دو خودروساز بزرگ کشور جست و جو کرد. بعد از بازگشت تحریم‌ها چالش‌هایی برای خودروسازان در خطوط تولید ایجاد شد، از طرف دیگر اجرای طرح‌های پیش‌فروش به منظور کنترل بازار طی سال ۹۷ منجر به آن شدکه خودروسازان طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ با سونامی معوقات روبه‌رو شوند. حال این سونامی فروکش کرده و دو خودروساز بزرگ کشور این امکان را پیدا کرده‌اند که تمرکز خود را روی عرضه محصولات از مسیر فروش فوق‌العاده قرار دهند. مساله دیگری که کمک کرده تا رشد عرضه در فروش‌های فوق‌العاده خودروسازان رقم بخورد اضافه شدن محصولات جدید به سبد محصولاتی دو خودروساز بزرگ کشور است.

بررسی فروش‌های فوق‌العاده خودروسازان در سال جاری نشان می‌دهد آنها بیشتر تمرکز خود را روی عرضه محصولاتی گذاشته‌اند که به تازگی به سبد محصولاتی آنها اضافه شده است.

پیدا کردن مسیرهایی برای دور زدن تحریم‌ها و همچنین به ثمر نشستن برخی از پروژه‌هایی که تحت عنوان داخلی‌سازی قطعات در دو سال گذشته کلید خورد، نکته سومی است که در ارتباط با رشد عرضه در پنج فروش فوق‌العاده خودروسازان باید مورد توجه قرار گیرد. به نظر می‌رسد اگر خودروسازان با چالش قیمت‌گذاری دستوری روبه‌رو نباشند بتوانند با سرعت بیشتری در جاده فروش‌های فوق‌العاده حرکت کنند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند