حجت‌الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: هدف ما از طرح عرضه خودرو به بورس این بود که اولا عرضه و تقاضا همسان شوند و هدف دیگر هم منطقی و رقابتی شدن قیمت آن بود. وی افزود: یکی از مسائلی که خودروسازان دائما آن را مطرح می‌کنند این است که فاصله بین قیمت تمام‌شده تولید خودرو در کارخانه با قیمت بازار بسیار زیاد است و به خاطر همین قیمت‌گذاری دستوری، زیان می‌کنند و سود اصلی را دلالان و سوداگران می‌برند. فیروزی گفت: گلایه ما این است چرا طرحی که از مطرح شدن آن در کمیسیون ۸ ماه می‌گذرد، همچنان در رفت و برگشت است.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن اشاره به فاسد بودن بخشی از این زنجیره، ورود مراجع قضایی به تخلفات در این حوزه را ضروری دانست و بر آن تاکید کرد. علی پناهی، معاون سابق عملیات و نظارت بورس کالای ایران نیز در این مورد گفت: چند سال است که ورود خودرو به بورس کالا مطرح شده و در جای خود ایده بسیار خوبی است. وی افزود: فرآیند عرضه خودرو در بورس در گذشته و در یک مقطع کوتاه یک بار انجام شد و معاملاتی هم شکل گرفت اما به دلایل و موانع مختلف این کار ادامه پیدا نکرد.

معاون سابق عملیات و نظارت بورس کالای ایران، شفاف‌سازی و منصفانه شدن قیمت را دو هدف اصلی از عرضه خودرو در بورس کالا عنوان کرد و گفت: هر کالایی که در بورس یا غیر بورس محدود شود، دلال‌بازی هم در آن شکل می‌گیرد.پناهی ادامه داد: مکانیزم عرضه خودرو در بورس این است که کارگزاری‌ها ثبت سفارش کرده و خود نمایندگی‌ها به عنوان طرف خرید و در مقام کارگزاری‌ها نقش‌آفرینی کنند که در این صورت قیمت‌ها و فرآیند خرید و فروش شفاف‌سازی و تقاضای کاذب نیز حذف خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند