شرکت تیوان، طراحی و تولید خانواده موتورهای سه و چهار سیلندر با توان ۷۵ تا ۱۵۵ اسب بخار و گشتاورهای متفاوت ۱۰۰ تا ۲۵۰ نیوتن متر را به عهده دارد. از ویژگی‌های این موتور می‌توان به قدرت بالا، کاهش مصرف سوخت، ارتقای آلایندگی، قابلیت کسب استاندارد یورو۶ و استفاده از مدرن‌ترین فناوری‌های روز دنیا اشاره کرد. تیوان در ساخت موتورهای خود از فناوری‌های جدیدی مانند پاشش مستقیم سوخت داخل محفظه احتراق، به‌کارگیری توربوشارژ و سرسیلندر یکپارچه با منیفولد خروجی استفاده کرده است. خطوط تولید این خانواده موتور، مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین خطوط تولیدی صنعت خودروی کشور است که با ظرفیت تولید سالانه ۵۰۰هزار دستگاه، به طور همزمان قابلیت ماشین کاری و مونتاژ ۱۰ نوع از موتورهای سه و چهار سیلندر را داراست. این کارخانه در شهرک صنعتی کاسپین قزوین در زمینی به وسعت ۸ هکتار احداث شده و برای ۶۰۰ نفر مستقیم و ۴هزار نفر غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

مجتبی میرسهیل، مدیرعامل شرکت توسعه قوای محرکه تیوان با تاکید بر اینکه خط تولید موتورهای پرقدرت و کم مصرف یورو۶ از اولین قراردادهای برجام با حضور نعمت‌زاده وزیر سابق صمت بود، تاکید کرد: این قرارداد بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری در خودروسازی به شمار‌ می‌رود که البته با برهم خوردن برجام و کنار کشیدن شرکت‌های اروپایی توانستیم میزان داخلی‌سازی این خانواده موتور را از ۵۵ درصد به ۸۵ درصد برسانیم.  وی در پاسخ به سوال رئیس‌جمهور در خصوص تعداد فاز نخست تولید در سال جاری افزود: ۲۰ هزار دستگاه موتور برای خودروهای گروه بهمن در نظر گرفتیم و با برنامه‌ریزی صورت گرفته برای سایر خودروسازان روند افزایش تولید داریم.

بر این اساس ایجاد آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته (الکتریکی، هیبریدی و احتراقی) از ابتدای سال ۹۸ بر اساس تفاهم‌نامه سه‌جانبه شرکت تیوان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه تهران آغاز شد.  این آزمایشگاه پیشرفته‌ترین و مجهزترین آزمایشگاه طراحی و توسعه قوای محرکه (الکتریکی، هیبریدی، احتراقی) کشور است که قابلیت توسعه و آزمون انواع قوای محرکه برای خودروهای سبک و سنگین تا سطح استاندارد آلایندگی یورو ۶ و توان ۵۷۵ اسب بخار را دارد و تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری منحصر به فرد برای توسعه و نگاشت ECU و TCU در سطح خودروسازان و تامین‌کنندگان تراز اول دنیا را داراست.

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند