سایپا دیزل نیز در بخش کامیونت، کامیون و کشنده تا پایان یازدهمین ماه از سال‌جاری توانسته ۵۱۹ دستگاه خودرو تولید کند که در مقایسه با همین بازه زمانی در سال گذشته افت تولیدی حول و حوش ۷ درصد  داشته است. در حالی آمارها از رشد تولید محصولات تجاری سنگین حکایت می‌کنند که همچنان شاهد جولان خودروهای تجاری فرسوده در جاده‌های کشور هستیم.

در ماه‌های ابتدایی سال‌جاری مهران قربانی معاون حمل و نقل سازمان راهداری گفت یک میلیون و ۹۵۰ هزار کامیون درون و برون‌شهری داریم که ۵۷۶ هزار و ۵۵ دستگاه آن فرسوده است که این رقم حدود ۳۰ درصد ناوگان را شامل می‌شود.آن طور که این مقام مسوول اعلام کرد تا پایان سال ۹۸ در مجموع ۲۴ هزار دستگاه کامیون نوسازی شده است. نوسازی ۲۴ هزار دستگاه خودروی تجاری در شرایطی اتفاق افتاده است که پیش تر در ابتدای دولت دوازدهم، حسن روحانی از طرح «ابر پروژه اسقاط» رونمایی کرد.

 براساس این پروژه قرار بود تا پایان دولت دوازدهم ۲۰۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودروی تجاری سنگین نوسازی شود. اما اجرای این اَبر پروژه برای نوسازی فرسوده‌های سنگین با بازگشت تحریم‌های صنعت خودرو به کما رفت. دلیل این مساله را باید در عمق کم داخلی‌سازی محصولات تجاری سنگین و به‌دنبال آن وابستگی بالای تجاری‌سازان داخلی به شرکای بین‌المللی آنها جست‌و‌جو کرد. شرکایی که با بازگشت تحریم‌ها عطای ماندن در ایران و همکاری کردن با شرکای داخلی خود را به لقای آن بخشیدند و به فاصله اندکی بعد از بازگشت تحریم‌ها خطوط تولید آنها را ترک کردند.

هر چند مرداد ۹۷ چند روز پیش از آغاز دوباره تحریم‌های صنعت خودرو اکبر کمیجانی قائم‌مقام بانک مرکزی اعلام کرد تا پایان سال ۹۹ به‌منظور اسقاط ۱۹۹ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو فرسوده سنگین مبلغ ۳ میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای فاینانس خارجی ابرپروژه اسقاط در نظر گرفته می‌شود اما این مبلغ به این پروژه اختصاص پیدا نکرد.

 به هر حال بعد از کش و قوس‌های فراوان در کنار انعقاد قرار داد با یکی از دو تجاری‌ساز بزرگ کشور برای نوسازی هزار دستگاه خودروی تجاری سنگین مسیر واردات خودروهای تجاری دسته دوم مورد توجه مسوولان وزارت راه قرار گرفت.

هر چند که واردات کامیون‌های دسته دوم با عمر ۳ ساله مخالفان فراوانی داشت با این حال وزارت راه به‌منظور نوسازی ناوگان برون شهری توانست مصوبه واردات کامیون‌های دسته دوم را از دولت بگیرد. آن طور که محمد اسلامی وزیر راه اعلام کرد براساس برنامه جدید وزارت خانه تحت مدیریتش قرار است ظرف مدت ۵ سال ۵۵ هزار دستگاه کامیون از مسیرهای یاد شده نوسازی شوند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند