محمدرضا یوسفی ضمن تشریح مشخصات فنی و بهبودهای صورت‌گرفته در طراحی گیربکس ۶ سرعته اظهار کرد: ۸۵درصد از قطعات داخلی این گیربکس، جدید بوده و توسط نیروهای نخبه و جوان ایرانی طراحی شده است. گیربکس ۶سرعته از نظر طراحی جزو جعبه‌دنده‌های روز دنیا محسوب می‌شود. نوع نیمه اتوماتیک این گیربکس نیز به زودی با سطح داخلی‌سازی ۷۰درصد تولید خواهد شد و این میزان تا سال ۱۴۰۱ به ۹۰ درصد خواهد رسید.

معاون تحقیق و توسعه شرکت صنعتی نیرو محرکه ضمن اشاره به فعالیت ۲۵ساله واحد تحقیق و توسعه شرکت نیرومحرکه، طراحی و توسعه گیربکس ۶دنده را از فعالیت‌های اخیر این واحد خواند و گفت: در فاز اول روی خودروهایی نظیر راناپلاس و دناپلاس توربو و به تدریج روی تمامی محصولات ایران خودرو نصب خواهد شد. انجام این پروژه به‌صورت معمول، ۱۸ ماه زمان می‌برد؛ اما با تلاش روزافزون نیروی داخلی مجموعه، توانستیم این پروژه را در کمتر از ۸ ماه به اتمام برسانده و طراحی، توسعه و صحه‌گذاری آن را انجام دهیم. وی با بیان اینکه به‌منظور تقویت بازوی تحقیقاتی، شرکت نیرومحرکه در نظر دارد، دانشگاه صنعتی گیربکس و واحد نوآوری تاسیس کند، تصریح کرد: ماموریت این دانشگاه، تربیت نیروی متخصص در زمینه طراحی و تولید انواع جعبه‌دنده خواهد بود.

یوسفی ضمن اشاره به محصولات آینده این شرکت در حوزه انتقال نیرو خاطرنشان کرد: علاوه بر پروژه گیربکس نیمه اتوماتیک (AMT)، در ‌آینده نسخه‌ای از گیربکس‌های اتوماتیک که به آن DCT یا دوکلاچه هم گفته می‌شود، طراحی و توسعه خواهد یافت. این محصول در سال ۱۴۰۲ به بازار عرضه خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند