پس از شوک ارزی سال ۹۷ بود که بازار خودرو دچار آشفتگی شد و قیمت‌ها در بازار آزاد روند افزایشی خود را آغاز کرد تا‌ جایی که قیمت برخی خودروها تا‌ دو برابر قیمت کارخانه رسید و نارضایتی‌های زیادی را میان خریداران خودرو ایجاد کرد. شکاف بین قیمت کارخانه‌ای خودرو و قیمت آن در بازار آزاد از یکسو موجب شد تا‌ علاوه بر دلالان، برخی مردم نیز با انگیزه حفظ ارزش سرمایه‌های خود به بازار خودرو ورود و به‌عنوان خریدار در قرعه‌کشی‌های خودروسازهای مطرح کشور شرکت کنند تا‌ اگر در قرعه‌کشی برنده شدند، خودرو را با قیمت کارخانه‌ای تحویل گرفته و بعد با قیمت بیشتر در بازار آزاد به فروش برسانند. 

از سوی دیگر شکاف قیمتی به وجود آمده در بازار خودرو در کنار قیمت‌گذاری نامناسب شورای رقابت موجب شد تا‌ سود اصلی بازار خودرو به جیب دلالان و خریداران سرمایه‌ای خودرو برود و شرکت‌های خودرو‌سازی به‌دلیل افزایش هزینه‌های خود با زیان انباشته زیادی مواجه شوند. برای مثال زیان انباشته شرکت ایران‌خودرو در حدفاصل سال‌های ۹۶ تا‌ ۹۸ حدود ۶ برابر افزایش یافت، اما اجازه افزایش قیمت خودرو به اندازه افزایش هزینه‌ها به آن داده نشد. 

این در حالی بود که هزینه‌های ارزی و ریالی شرکت‌های خودرو‌سازی در چند سال اخیر افزایش یافته بود، اما فرمولی که شورای رقابت برای تعیین قیمت مصوب کارخانه ارائه می‌داد، توانایی جبران هزینه‌های انجام شده را نداشت. 

در نهایت چندی پیش شورای رقابت با هماهنگی دولت اقدام به تغییر فرمول محاسبه قیمت خودرو برای خودروهای گران‌قیمت کرد به گونه‌ای که اگر خودروسازان نسبت به افزایش ۵۰ درصدی تولید هر خودروی گران‌قیمت اقدام کنند، اجازه خواهند داشت تا‌ قیمت آن خودرو را به اندازه تفاوت بین قیمت مصوب و قیمت بازار آزاد افزایش دهند. 

در همین زمینه رضا شیوا، رئیس شورای رقابت گفت: در فرمول جدید یک ضریب به نام لاندا قرار دارد که میزان عرضه به بازار است. در مصوبه جدید علاوه بر اینکه تولیدکننده باید به هدف افزایش ۵۰ درصدی در تولید برسد میزان عرضه محصولات هم مورد محاسبه قرار می‌گیرد، بر همین اساس اگر خودروساز با افزایش تولید عرضه را هم افزایش داد ضریب کامل را کسب و امکان افزایش قیمت را پیدا می‌کند. 

وی ادامه داد: بر‌خلاف فرمول گذشته که برای تعدادی از خودروهای اقتصادی هنوز اجرایی می‌شود ما ملاک را افزایش تولید قرار داده‌ایم تا‌ افزایش قیمتی نصیب خودروساز شود، البته باید بگویم ما در فرمول جدید به‌دنبال افزایش خاصی در قیمت خودرو نیستیم. در گذشته بر اساس تورم بخشی که معمولا هر سه ماه مورد محاسبه قرار می‌گرفت تغییرات قیمتی انجام می‌شد، اما در فرمول جدید تغییرات قیمتی تحت‌تاثیر عوامل دیگری از جمله متغیر افزایش تولید و افزایش عرضه است. 

علاوه بر این امیر جعفرپور، کارشناس صنعت خودرو درخصوص فرمول جدید قیمت‌گذاری خودروهای گران‌قیمت گفت: تقاضای مردم برای خرید خودرو در حال نزدیک شدن به میزان عرضه است و این تصمیم جدید عملا سود را از جیب سوداگران خارج می‌کند تا‌ در خودروسازی‌ها صرف فعالیت‌های تحقیق و توسعه شود. 

وی افزود: با تدبیر جدید بخشی از بازار خودرو که خودروهای پرتیراژ و خودروهای پرتقاضا را شامل می‌شود با قیمت قبلی و بخش دیگری از بازار خودرو که شامل خودروهای لوکس‌تر و آپشن‌دار می‌شود با قیمت بیشتری از سوی خودروساز به فروش می‌رسد. 

این کارشناس صنعت خودرو درخصوص مزیت‌های واقعی شدن قیمت خودرو خاطرنشان کرد: این شیوه بهترین راهکار برای کنترل سوداگرانی است که تا‌ ۱۰۰ درصد قیمت خودرو سود می‌بردند آن هم بدون اینکه هیچگونه فعالیت اقتصادی و تولیدی داشته باشند. جعفرپور درخصوص تاثیر تغییر فرمول قیمت‌گذاری بر قیمت خودرو در بازار گفت: اگر خودروسازان متوجه شوند که خودرو ساختن برای آنها نه تنها ضرر ندارد؛ بلکه یک سود معمولی قابل قبولی هم دارد، قطعا تولید خود را افزایش خواهند داد و دو شیفت و سه شیفت کار خواهند کرد. 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند