به گزارش سایپانیوز، هیچ وقت نمی‌توان انتظار داشت خریداران برندهای لاکچری که برای موقعیت اجتماعی خود ارزش بالایی قائلند با دوستداران محیط زیست و خریداران خودروهای مقرون به صرفه در یک دسته بندی قرار بگیرند. آنها اما در این خبر در یک دسته قرار گرفته‌اند چون هر دو گروه به موضوع از دست رفتن ارزش و افت قیمت، هنگام فروش دست دوم، اهمیت می‌دهند. بر اساس آمار و تحلیل‌های آیسیکارز، از ۱۰ خودروی اولی که بالاترین میزان افت قیمت هنگام فروش دست دوم را بعد از ۵ سال دارند، ۸ خودرو، سدان لاکچری است. نکته جالب توجه این است که با توجه به رتبه بندی ۱۰ خودرو با بالاترین افت قیمت، دوست داشتن محیط زیست می‌تواند به جیب شما لطمه بزند! میزان افت قیمت این ۱۰ خودرو بعد از ۵ سال به‌طور متوسط عبارتند از: ب ام و سری ۷: ۶/ ۷۲ درصد،ب ام و سری ۵: ۱/ ۷۰درصد،  نیسان لیف: ۱/ ۷۰درصد، آئودی A۶: ۶۹ درصد،‌ مازراتی گیبلی: ۶۹درصد،‌ مرسدس بنز کلاس E: ۶۹ درصد،‌ ولوو S۶۰: ۸/ ۶۷ درصد، ‌مرسدس بنز کلاس S: ۱/ ۶۷ درصد،  لینکلن MKZ: ۱/ ۶۷ درصد، ب ام و X۳: ۵/ ۶۶ .

کارل بائر تحلیلگر اجرایی آیسکارز می‌گوید: یکی از دلایلی که خودروهای لاکچری افت قیمت شدید پیدا می‌کنند این است که فناوری‌ها و آپشن‌های بسیار گران‌قیمتی دارند و خریداران خودروهای دست‌دوم ارزشی برای آنها قائل نیستند. عامل دیگر در افت سریع قیمت این است که اکثر خودروهای لاکچری به روش لیزینگ اجاره می‌شوند. در نتیجه، چون این خودروها لیزینگی هستند و معمولا بعد از سه سال از اجاره لیزینگ خارج می‌شوند، تقاضا برای مدل‌های لاکچری قدیمی با کاهش شدیدی رو به رو می‌شود. اما جالب‌تر کاهش شدید ارزش و قیمت خودروهای دوستدار محیط زیست است و بائر در این مورد می‌گوید: مشوق‌های حکومتی نقش مهمی در افت شدید قیمت دست دوم خودروهای دوستدار محیط زیست بازی می‌کنند، چون قیمت دست دوم آنها بر اساس برچسب نرخ بدون مشوق محاسبه می‌شود. برای خودروهای برقی مانند نیسان لیف نیز روزآمدی بسیار سریع فناوری‌های باتری و افزایش میزان پیمایش خودروهای جدید به ازای هر بار شارژ است که روی افت قیمت تاثیر بسیار زیادی دارد.

سوی دیگر طیف افت قیمت و کاهش ارزش، خودروهایی مثل جیپ رانگلر هستند که بعد از 5 سال فقط 9/ 30 درصد از ارزش خود را به‌طور متوسط از دست می‌دهند. در این مورد هم بائر می‌گوید: جیپ در مدل‌های مختلف ارزش خود را بیشتر از خودروهای دیگر حفظ می‌کند و محبوبیت آنها بادوام‌تر است که مهم‌ترین دلیل آن دوام و عملکرد در مسیرهای ناهموار و دشوار است. طراحی اسطوره‌ای آنها هم طوری است که مدل‌های قدیمی‌تر آن خیلی از مد افتاده به نظر نمی‌رسند. در بازار آمریکا به‌طور متوسط افت ارزش خودروها در 5 سال حدود 1/ 49 درصد است. به بیان ساده تر، به‌طور متوسط خودروها ظرف 5 سال، نیمی از ارزش و قیمت خود را از دست می‌دهند. آیسکارز برای این تحلیل خود 2/ 8 میلیون دستگاه خودروی نو و کارکرده مدل‌های سال 2015 به بعد را مورد بررسی قرار داده است. این خودروها در سال 2015 به‌عنوان خودروی نو به فروش رسیده بودند و کارکرده یا دست دوم آنها از ژانویه تا سپتامبر 2020 فروخته شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند