میلاد بیگی در خصوص نقش شورای‌رقابت در نابسامانی‌های بازار خودرو گفت: قیمت‌گذاری شورای‌رقابت در این سال‌ها با هزینه تمام‌شده خودروساز فاصله زیادی پیدا کرده است و همین امر هم موجب شده تا شکاف بین قیمت کارخانه‌ای خودرو و بازار زیاد شده و تقاضای سرمایه‌ای بازار خودرو افزایش یابد. وی افزود: قیمت‌گذاری شورای‌رقابت به‌گونه‌ای است که هزینه‌های مالی خودروساز را در نظر نمی‌گیرد در حالی که هزینه‌های ‌مالی از هزینه‌های واقعی بنگاه محسوب می‌شود.

بیگی تاکید کرد: برخی فکر می‌کنند که اگر قیمت خودرو پایین نگه داشته شود به‌نفع مصرف‌کننده است، اما این موضوع درست نیست زیرا سرکوب قیمت خودرو در میان‌مدت و بلندمدت به ضرر مصرف‌کننده تمام خواهد شد.

وی اضافه کرد: اگر نحوه قیمت‌گذاری خودرو در شورای‌رقابت تغییر نکند، هم تقاضای سرمایه‌ای بیشتر می‌شود و هم تولید کاهش می‌یابد که این امر موجب خواهد شد که دوباره این اختلاف‌قیمت تشدید شود. مدیر گروه صنعت اندیشکده سیاست‌گذاری امیرکبیر افزود: بر این اساس شورای رقابت باید به‌گونه‌ای قیمت‌گذاری کند که هم تولید‌کننده سود منطقی ببرد و هم مصرف‌کننده بتواند با کمترین قیمت، خودروی مناسب خود را خریداری کند.

بیگی با اشاره به مزیت‌های ورود خودرو به بورس گفت: وقتی بازار خودرو کم‌عمق است و عرضه‌کننده و تقاضا‌کننده خودرو به‌صورت شفاف در کنار یکدیگر نیستند، نمایشگاه‌داران و سایت‌ها به‌راحتی می‌توانند به‌صورت کاذب قیمت‌ها را بالا ببرند در حالی که اگر خودرو در بورس به‌فروش برسد این مشکل رفع می‌شود.

وی ادامه داد: بورس خودرو می‌تواند به بازار خودرو عمق ببخشد و از قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار جلوگیری کند که این موضوع به نفع مشتری و مصرف‌کننده تمام خواهد شد.

این کارشناس خودرو خاطرنشان کرد: شفافیت بازار بورس موجب می‌شود که قیمت‌گذاری خودرو به‌صورت منطقی‌تر و معقول‌تر انجام شده و قیمت خودرو به نقطه تعادل واقعی بازار نزدیک‌تر باشد.

بیگی با انتقاد از فروش خودرو به شیوه قرعه‌کشی گفت: فروش خودرو به شیوه قرعه‌کشی تصمیمی نیست که بتوان از آن دفاع کرد؛ زیرا نه‌تنها مساله‌ای را حل نکرده بلکه موجب افزایش تقاضا نیز شده است. وی افزود: شکاف قیمت بین کارخانه و بازار خودرو و انتخاب شیوه قرعه‌کشی موجب شد تا برخی از افراد برای کسب درآمد و بدون هیچ هزینه‌ای در این قرعه‌کشی‌ها ثبت‌نام کنند در حالی که  آن افراد هیچ نیاز واقعی به خودرو هم نداشتند.

مدیر گروه صنعت اندیشکده سیاست‌گذاری امیرکبیر با اشاره به بالا بودن تقاضای سرمایه‌ای بازار خودرو، خاطرنشان کرد: کاهش تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در قرعه‌کشی اخیر هم نه به‌دلیل کاهش تقاضا بلکه به‌دلیل محدودیت‌هایی است که برای ثبت‌نام در نظر گرفته شده است و تقاضا همچنان در بازار آزاد بالاست.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند