در این زمینه مسعود تجریشی، معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: بعد از سال‌ها تلاش قانون هوای پاک در کشور تصویب شد اما فردی باعث شد که یکی از بندها و شاید هم یکی از مهم‌ترین بندهای آن که مربوط به سن خودرو است حذف شود.

وی درباره این موضوع توضیح داد که فردی به دیوان عدالت شکایت کرد که بتواند از خودروی خود استفاده کند چون گویا جزو خودروهای فرسوده با سن بالا بود و دیوان نیز حکم بر استفاده از آن داده و این حکم در شورای نگهبان تایید و در نهایت بند سن خودرو از قانون هوای پاک حذف شد، بنابراین ماده‌ای که شورای نگهبان قبلا آن را تایید کرده بود، خود آن را لغو کرد. شاید توجیه‌شان این بود تا زمانی که خودرویی می‌تواند حرکت کند باید از آن استفاده شود. تجریشی تاکید کرد: اما با توجه به اینکه سهم خودروهای فرسوده در آلودگی هوا بسیار زیاد است از این رو نامه‌ای به بخش حقوقی ریاست‌جمهوری نوشتیم همچنین در حال هماهنگی با مجلس شورای اسلامی هستیم که تکلیف سازمان حفاظت محیط‌زیست در مقابل این دو قانون مشخص شود چون در قانون اول گفته شده که باید سن فرسودگی خودرو را مشخص کنیم و قانون دیگری گفته که چیزی به‌عنوان سن فرسودگی خودرو وجود ندارد، بنابراین منتظر هستیم به لحاظ حقوقی به ما جواب بدهند. تجریشی در ادامه تاکید می‌کند که نامه‌ای برای ریاست جمهوری نوشتیم تا بعدها به ما نگویند چرا سن خودروها را مشخص نکردید در حالی که ما آن را در قانون هوای پاک مشخص کردیم اما این بند از قانون برداشته شد و به لحاظ عامه گفتند خودرویی که راه می‌رود می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد تا زمانی که از حرکت بایستد.

وی گفت: البته بعید می‌دانم که آن بند دیگر به قانون هوای پاک برگردد بنابراین باید برای خودروهای فرسوده راهکار دیگری اتخاذ کنیم تا کمترین آلودگی را داشته باشند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند