بنابر طرحی که خودروسازان به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته اجرا کردند، قرار شد ۷۵ هزار دستگاه انواع محصول پیش‌فروش شود که سهم ایران‌خودرو ۴۵ هزار دستگاه اعلام شد و سهم سایپا نیز ۳۰ هزار خودرو. البته این در حالی است که با توجه به اعلام ایران‌خودرو، این شرکت کمتر از ۴۰ هزار دستگاه محصول را پیش‌فروش کرده، بنابراین سایپایی‌ها (با توجه به اعلام پیش‌فروش ۷۵ هزار دستگاهی خودروسازان) احتمالا رقم ۳۵ هزار دستگاه را برای فروش خود در نظر گرفته‌اند. البته این احتمال هم هست که خودروسازان به دلایلی کمتر از ظرفیت اعلامی، پیش‌فروش کرده باشند.

هرچه هست، قرعه‌کشی پیش‌فروش خودروسازان امروز و فردا انجام می‌شود تا نام مشتریانی که شانس‌شان بیشتر است به‌عنوان برنده این بخت‌آزمایی اعلام شود. آن‌طور که ایران‌خودرو اعلام کرده، نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در پیش‌فروش ایران‌خودرو شرکت کرده‌اند. با این حساب و با فرض پیش‌فروش ۴۰ هزار دستگاهی این شرکت، شانس برنده شدن در قرعه‌کشی ایران‌خودرو یک به ۳۸ است. به عبارت بهتر، از هر ۳۸ نفری که در پیش‌فروش ایران‌خودرو شرکت کرده‌اند، فقط یک نفر شانس برنده شدن دارد. البته با توجه به ظرفیت فروش اعلامی ایران‌خودرو به تفکیک محصولات، طبعا شانس برنده شدن در هر خودرویی با دیگری متفاوت است. طبق اعلام ایران‌خودرو، این شرکت بیشترین ظرفیت فروش خود را به پژو ۲۰۷ دنده‌ای اختصاص داده است، چه آنکه امکان ثبت‌نام این محصول برای هشت هزار و ۷۵۰ نفر فراهم آمده است.

پس از ۲۰۷، پژوپارس LX با ظرفیت هشت هزار و ۱۸۰ دستگاهی در رده دوم است و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز که ظرفیتی شش هزار و ۴۵۰ دستگاهی برای آن لحاظ شده، رتبه سوم را در اختیار دارد.

طبق اعلام ایران‌خودرو، این شرکت برای دنا پلاس ظرفیت سه هزار و ۷۰۰ دستگاهی در نظر گرفته است و برای پژو ۴۰۵ مدل SLX نیز ظرفیتی سه هزار و ۲۰۰ دستگاهی. در رده بعدی اما پژو ۲۰۶ صندوقدار با ظرفیت فروشی دو هزار و ۸۶۰ دستگاهی قرار دارد و پس از آن نیز سمند سورن ظرفیتی دو هزار و ۲۲۰ دستگاهی را به خود احتصاص داده است. در رده‌های بعدی نیز به ترتیب، سمند EF۷ با ظرفیتی دو هزار و ۱۰۰ دستگاهی، سمند LX با ظرفیتی هزار و ۲۰۰ دستگاهی، دنای معمولی با ظرفیتی ۹۵۰ دستگاهی و پارس سال با ظرفیتی ۳۰۰ دستگاهی قرار گرفته‌اند.

اما سایپایی‌ها هنوز تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در طرح پیش‌فروش خود را اعلام نکرده‌اند و همچنین مشخص نیست هر کدام از محصولات آنها با چه ظرفیتی عرضه شده‌اند. این شرکت تنها اعلام کرده که با توجه به اتمام زمان ثبت‌نام در طرح پیش‌فروش یک‌ساله محصولات سایپا، قرعه‌کشی موردنظر فردا درحضور مراجع نظارتی انجام خواهد شد. طبق اعلام سایپا، نتایج قرعه‌کشی مانند روال فروش فوق‌العاده‌ها براساس کد پیگیری مشتریان در سایت رسمی فروش این گروه خودروسازی به آدرس www.saipacorp.com اعلام خواهد شد و مشتریان پس از اعلام نتایج ۴۸ ساعت فرصت دارند تا نسبت به واریز وجه و انتخاب نمایندگی اقدام کنند. به نظر می‌رسد تعداد شرکت‌کنندگان در طرح پیش‌فروش سایپا کمتر از ایران‌خودرو باشد، چه آنکه در فروش فوق‌العاده نیز این اتفاق رخ داد.

 

این مطلب برایم مفید است
171 نفر این پست را پسندیده اند