در حالت تفکیکی تا پایان سال گذشته سه هزار و ۲۵۱ دستگاه انواع کامیون، کامیونت و کشنده در کشور به تولید رسیده است که نسبت به ۹۷ افت بیش از ۶۷ درصدی را نشان می‌دهد. در این بخش، ایران‌خودرویی‌ها آماری هزار و ۲۱۶ دستگاهی را به خود اختصاص داده‌اند که نشان‌دهنده کاهش تیراژ ۸/ ۳درصدی است. سایپایی‌ها اما تنها ۶۳۸ دستگاه از این مدل خودروهای تجاری را در سال گذشته تولید کرده و بنابراین در مقایسه با ۹۷، حدود ۸۰ درصد افت را به ثبت رسانده‌اند. باقی تولیدات کامیون، کامیونت و کشنده نیز که عدد پایینی به‌شمار می‌رود، به شرکت‌های خودروساز بخش‌خصوصی تعلق دارد. در بخش اتوبوس اما کل تولید طی سال گذشته فقط ۵۳۵ دستگاه بوده که نسبت به سال ۹۷ کاهش ۶ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین در مجموع هزار و ۴۸ دستگاه مینی‌بوس و میدل‌باس در کشور تا پایان سال گذشته به تولید رسیده که در مقایسه با ۹۷، از افت حدودا ۳۷ درصدی حکایت می‌کند. ازآنجاکه در حالت تفکیکی، آمار تولید اتوبوس و مینی‌بوس و میدل‌باس شرکت‌ها به‌صورت تجمیعی لحاظ شده، ایران خودرویی‌ها در کل آماری ۱۶۸ دستگاهی از خود به‌جا گذاشته‌اند. این آمار نشان می‌دهد تولید اتوبوس و مینی‌بوس و میدل‌باس در بخش تجاری‌ساز این شرکت (ایران خودرودیزل) بیش از ۲۲ درصد کاهش نسبت به ۹۷ داشته است. از واحدهای تجاری‌ساز سایپا نیز خبر می‌رسد تیراژ اتوبوس، مینی‌بوس و میدل‌باس آنها تا پایان سال گذشته، ۲۳۶ دستگاه بوده است. باقیمانده خودروهای تولیدی در این بخش نیز سهم شرکت‌های خصوصی است.

در بخش وانت اما روند تولید مثبت بوده، چه آنکه تا پایان سال گذشته رشد بیش از ۳۵ درصدی در مقایسه با ۹۷ به ثبت رسیده است. در مجموع ۶۷ هزار و ۱۴۶ دستگاه وانت در کشور تا پایان ۹۸ به تولید رسیده که سایپا بیشترین سهم را به‌واسطه وانت پراید داشته است. طبق آمار، این شرکت در سال گذشته ۵۱ هزار و ۹۲۵ دستگاه وانت را به تولید رسانده تا نسبت به ۹۷ بالغ بر ۵۹ درصد رشد کند. ایران خودرو اما تنها شش هزار و ۹۶ دستگاه وانت را به تولید رسانده که نشان از کاهش بیش از ۲۶ درصدی دارد. شرکت‌های بخش‌خصوصی نیز در تولید وانت نقش داشته‌اند که البته آمار دقیق آنها در دست نیست.

در نهایت اما کل تولید ون در سال گذشته ۲۱۷ دستگاه بوده که در مقایسه با ۹۷ بیش از ۸۳ درصد افت را نشان می‌دهد. سهم ایران خودرو از تولید ون ۵۳ دستگاه و افت بالغ بر ۹۰ درصدی بوده و سایپا نیز تنها چهار دستگاه از این محصول تولید داشته که نشان از افت بالغ بر ۹۰ درصدی دارد. باقی ون‌ها را نیز شرکت‌های بخش‌خصوصی تولید کرده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند