در حالی که چند روز گذشته دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ در رابطه با تعطیلی حداقل دو ماهه قطعه‌سازان در صورت عدم پرداخت تسهیلات ۵هزار میلیارد تومانی وعده داده شده، هشدار داد؛ مهدی مطلب‌زاده، نایب رئیس این انجمن با بیان اینکه در حال حاضر طبق محاسبات صورت گرفته توسط قطعه‌سازان میزان بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان است، اظهار کرد: طبق مصوبه، تسهیلات ۵هزار میلیارد تومانی که قرار بود توسط بانک‌های عامل در اختیار دو خودروساز بزرگ قرار گیرد تا آنها نیز بدهی خود را به قطعه‌سازان پرداخت و نقدینگی قطعه‌سازان را تامین کنند تا در حقیقت چرخ صنعت خودرو کشور همچنان بچرخد، تاکنون فقط ۱۵ درصد از ۵هزار میلیارد تومان، آن هم به یکی از دو خودروساز پرداخت شده و خودروساز دیگر مبلغی هنوز دریافت نکرده است.

وی افزود: شیوع ویروس کرونا و تصویب نشدن لایحه FATF در بلوکه شدن تمامی نقل و انتقالات مالی با مبدأ ایران تاثیرگذار بوده است. ضمن اینکه پیش از این، واردات مواد اولیه برای ما دشوار بود. باوجود اینکه قطعه‌سازان راه دور زدن تحریم‌ها را بلد بودند اما کمبود نقدینگی دست آنها را بسته و توان خرید مواد اولیه را از آنها سلب کرد؛ بنابراین رشد تولید برای موجودی انبارهای قطعه‌سازان کاهش یافت.

نایب رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی ضمن یادآوری این نکته که خرید مواد اولیه داخلی به‌صورت نقدی انجام می‌شود و این کمبود نقدینگی دست قطعه‌سازان را خالی گذاشته است، تصریح کرد: پرداخت تسهیلات می‌تواند نقدینگی مورد نیاز قطعه‌سازان را تامین و قدرت خرید آنها را افزایش دهد. بنابراین لازم است که هرچه سریع‌تر انبارهای قطعه‌سازان با دریافت تسهیلات تکمیل شوند اما در صورت عدم پرداخت تسهیلات، به دلیل کمبود مواد اولیه، تولید در سال آینده با چالش جدی مواجه خواهد شد. این در حالی است که با توجه به اینکه در روزهای پایانی هستیم و قطعه‌سازان نسبت به اشتغال ۵۵۰ هزار نفری مجموعه خود تعهداتی دارند، در شرایط نامساعدی قرار خواهیم گرفت.

مطلب‌زاده علت عدم پرداخت این تسهیلات را این‌گونه اعلام کرد که با توجه به اینکه این مبلغ در ردیف وجوه اداره شده نیست، بانک‌های عامل نیز تمایلی به پرداخت ندارند؛ بنابراین بانک‌ها باید این تسهیلات را از موجودی خود تامین کنند که این موضوع کار را دشوار و روند اجرایی شدن را زمان‌بر می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند