بر این اساس، سه خودروساز بزرگ کشور شامل ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در مجموع طی ۹ ماه امسال ۶۵۶ هزار و ۴۵۳ دستگاه انواع محصول را به فروش رسانده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. فروش این تعداد محصول اما درآمدی بالغ بر ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را نصیب خودروسازان بزرگ کشور کرده است. این رقم در مقایسه با ۹ ماه سال گذشته، رشد بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی را نشان می‌دهد.

در حالت تفکیکی، تعداد فروش ایران خودرو و سایپا در ۹ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته بالا رفته، اما پارس‌خودرویی‌ها با افت فروش مواجه شده‌اند. طبق آمار موجود، ایران خودرو تا پایان آذر امسال ۲۸۱ هزار و ۶۲۸ دستگاه انواع محصول را به فروش رسانده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۳ درصدی را نشان می‌دهد.

بیشترین رقم فروش در ایران خودرو متعلق به گروه پژو با آمار ۱۹۷ هزار و ۵۸۸ دستگاهی بوده و سوزوکی گرندویتارا نیز کمترین فروش را داشته است. ایران خودرو طی ۹ ماه امسال تنها ۱۱۷ دستگاه ویتارا به فروش رسانده، خودرویی که البته دیگر مونتاژ نمی‌شود. کل درآمد فروش ایران‌خودرو نیز در ۹ ماه امسال بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به ۹ ماه سال گذشته رشد بیش از ۴هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی را نشان می‌دهد.

از سایپا نیز خبر می‌رسد که این شرکت ۳۰۵ هزار و ۳۳۲ دستگاه انواع محصول را در ۹ ماه امسال به فروش رسانده‌  که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶ درصد رشد را نشان می‌دهد. بیشترین رقم فروش در سایپا به پراید تعلق دارد، خودرویی که تا پایان آذر امسال، ۱۶۱ هزار و ۵۸۷ دستگاه از آن به فروش رفته است. کمترین میزان فروش نیز به آریو تعلق گرفته، چه آنکه این محصول تنها ۹۱۸ دستگاه در بازه زمانی مورد نظر فروش داشته و ظاهرا دیگر به تولید نمی‌رسد. سایپایی‌ها اما در ۹ ماه امسال بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از ناحیه فروش محصولات خود درآمد داشته‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بالای ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رشد را نشان می‌دهد.

در نهایت اما پارس خودرویی‌ها که نتوانسته‌اند پا به پای ایران خودرو و سایپا در فروش پیش بروند، طی ۹ ماه امسال فقط ۶۹ هزار و ۴۹۳ دستگاه فروش داشته‌اند. با این حساب پارس خودرو نسبت به ۹ ماه سال گذشته با افت ۵/۳۶ درصدی فروش مواجه شده که این موضوع ریشه در خروج شرکای خارجی این شرکت از ایران دارد. در واقع حذف تدریجی رنو و برلیانس از خطوط تولید پارس خودرو، دلیل اصلی افت فروش این شرکت طی امسال است. فروش ۶۹ هزار و ۴۹۳ دستگاه محصول در پارس خودرو، اما درآمدی بالغ بر ۴۴۳میلیارد تومان نصیب پارس خودرویی‌ها کرده که در قیاس با ۹ ماه سال گذشته،‌ بیش از ۱۳۰میلیارد تومان رشد را نشان می‌دهد. 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند