وی با بیان اینکه در هفته‌های اخیر تنوع و تعداد قطعاتی که قطعه‌سازان نمی‌توانند تولید کنند، بیشتر شده است، خاطرنشان کرد: یک خودرو از بیش از سه هزار قطعه تشکیل شده که در صورت نبود حتی یکی از این قطعات، خودرو اصطلاحا تجاری نشده و در کارخانه‌های تولیدکننده متوقف می‌شود. دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی ادامه داد: در هفته‌های اخیر وضعیت قطعه‌سازان بدتر شده و ناتوانی خودروسازان از پرداخت مطالبات قطعه‌سازان نیز مشکلات را تشدید کرده است. وی افزود: در این شرایط در کوتاه‌مدت سه اقدام مهم باید صورت گیرد که صنعت خودرو و قطعه‌سازی از بحران خارج شود؛ اولین قدم، پرداخت تسهیلاتی به ارزش بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان به هر یک از شرکت‌های بزرگ خودروسازی برای پرداخت مطالبات قطعه‌سازان است.

محبی‌نژاد با بیان اینکه با تغییرات نرخ ارز میزان سرمایه در گردش شرکت‌های قطعه‌سازی به کمتر از نصف رسیده است، تصریح کرد: دومین اقدام مهم برای خروج از این وضع، عرضه کافی و با قیمت مناسب مواد اولیه عمدتا دولتی همچون فولاد، فلزات رنگین و محصولات پتروشیمی است که قیمت آنها در بازار به شدت افزایش یافته است. وی ادامه داد: سومین اقدام کوتاه مدت برای خروج صنعت خودرو و قطعه از بحران، آزادسازی قیمت خودرو و واقعی شدن قیمت قطعات تحویلی به خودروسازان است. در شرایط حاضر خودروسازان قطعات خریداری شده از قطعه‌سازان را هنوز با نرخ ارز ۳۲۰۰ تومانی قیمت‌گذاری می‌کنند؛ در‌حالی‌که قطعه‌سازان ارز مورد نیاز را با قیمتی بالاتر تامین کرده‌اند.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی افزود: امیدواریم در تعطیلات تابستانی یک هفته‌ای خودروسازان و قطعه‌سازان، بخشی از خودروهای ناقصی که کسری قطعات آنها تامین شده، تکمیل و شاهد کاهش ۷۰ هزار دستگاه خودروی ناقص متوقف در کارخانه‌های خودروسازی باشیم.