آن طور که خبر می‌رسد، گروه خودروسازی سایپا بخشنامه چند روز پیش خود مبنی‌بر افزایش قیمت محصولاتش را که به توصیه نهادهای نظارتی لغو کرده بود، به مرحله اجرا در آورده است. هفته گذشته بود که اعلام شد گروه خودروسازی سایپا قیمت محصولات مربوط به زیرمجموعه خود (پارس‌خودرو) را تا مرز ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش داده است. بر این اساس، قیمت تمامی محصولات بالای ۴۵ میلیون تومان این شرکت با جهشی چند میلیونی، افزایش یافت و قرار شد به فاصله کوتاهی، محصولات سایپا شامل سراتو و آریو و چانگان نیز گران شوند.

 با این حال، در کمتر از ۲۴ ساعت، بخشنامه مربوطه لغو و سایپایی‌ها اعلام کردند قیمت‌ها به حالت قبل باز گشته است. در آن مقطع شنیده شد که سایپایی‌ها به توصیه نهادهای نظارتی به ویژه سازمان بازرسی کل کشور، بخشنامه افزایش قیمت محصولات را به حالت تعلیق درآورده‌اند. با این شرایط، گمان می‌رفت گروه خودروسازی سایپا حداقل تا چند هفته بخشنامه قیمتی خود را در حالت تعلیق نگه دارد، اما در نهایت این اتفاق رخ نداد و افزایش قیمت‌ها رسما ابلاغ و اجرا شد. بر این اساس، سایپایی‌ها شنبه شب گذشته و در بخشنامه‌ای جدید، علاوه برافزایش قیمت محصولات پارس‌خودرو، قیمت خودروهای خود را نیز بالا بردند. بر این اساس، طبق بخشنامه ابلاغی به نمایندگی ها، قیمت پارس تندر با افزایشی دو میلیون و ۷۶۰ هزار تومانی، به ۴۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان رسید.

همچنین ساندرو دنده اتومات نیز که ۴‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گران شده، از این پس قیمتی برابر ۵۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در نمایندگی‌های پارس‌خودرو دارد. قیمت مدل استپ وی این خودرو نیز با جهشی بیش از ۵ میلیون تومان به ۶۱ میلیون تومان افزایش یافته است. ساندرو دنده‌ای با گیربکس جدید نیز با افزایش قیمتی بیش از ۴ میلیون تومان، حدود ۴۹ میلیون تومان قیمت دارد.بنابر اعلام پارس‌خودرو، تمام مدل‌های برلیانس نیز افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند و در این بین، مدل کراس این محصول جهشی پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی را تجربه کرد؛ بنابراین از این پس مشتریان باید این خودرو چینی را با قیمت ۶۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خریداری کنند. در نهایت اما وانت پیکاپ ریچ نیز که بیشترین افزایش قیمت را داشته، با قیمت ۷۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود. با این حساب، این خودرو چینی ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

در بین دیگر محصولات گروه خودروسازی سایپا، سراتو نیز در تمام مدل‌های خود افزایش قیمت را تجربه کرده است، به‌نحوی‌که مدل اتوماتیک آپشنال ۲۰۰۰ سی‌سی آن با جهشی ۹ میلیون تومانی، حالا بیش از ۱۱۳ میلیون تومان قیمت دارد. همچنین چانگان اتومات هم با افزایش قیمتی حدودا ۶ میلیون تومانی، در حال حاضر قیمتی حدود ۷۵ میلیون تومان در نمایندگی‌ها دارد. از سوی دیگر، آریو اتومات نیز با جهشی حدودا ۵ میلیون تومانی، از این پس با قیمتی حدود ۶۳ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

سرگردانی مشتریان

اما افزایش قیمت محصولات سایپا در حالی رقم خورد که این موضوع خالی از دردسر برای برخی مشتریان نبوده است. برخی مشتریان شنبه گذشته به‌منظور تکمیل وجه محصولات پیش فروش شده سایپا و پارس‌خودرو، به نمایندگی‌های این دو شرکت مراجعه کرده؛ اما به‌دلیل اختلال در سایت فروش، موفق به انجام این کار نشده‌اند. این در شرایطی است که شنبه آخرین مهلت برای تکمیل وجه این دسته از مشتریان بوده است. در چنین شرایطی اما گروه خودروسازی سایپا در ساعات پایانی دیشب بخشنامه افزایش قیمت محصولات خود را ابلاغ کرده است. حالا مشتریان مجبورند برای تکمیل وجه خودروها، هزینه بیشتری بپردازند. در این شرایط حالا این پرسش پیش می‌آید که تکلیف این دسته از مشتریان چیست؟ هرچند سایپا پیش‌تر اعلام کرده قیمت خودروهای پیش‌فروش شده، قطعی نبوده و به روز محاسبه خواهد شد، با این حال طبعا اگر شرایط برای تکمیل وجه مشتریان در موعد مقرر فراهم می‌آمد، آنها با هزینه کمتری خودروهای خود را تحویل می‌گرفتند. حال باید منتظر ماند و دید سایپا چه برنامه‌ای برای این دسته از مشتریان در نظر خواهد گرفت؟