دنیای اقتصاد: بازار خودرو ایران همزمان با ماه رمضان به رکودی عمیق تر فرو رفته و در نتیجه آن، قیمت برخی محصولات کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که به‌نظر می‌رسد رکود فعلی تا پایان ماه رمضان ادامه خواهد داشت و بسیار بعید است خرید و فروش طی دو سه هفته پیش رو رونق بگیرد.

رکودی که هم‌اکنون در بازار خودرو کشور خیمه زده، اگرچه در تداوم رکود کلی (فصلی) بازار بوده و معمولا هر ساله در این مقطع زمانی رخ می‌دهد، با این حال فرا رسیدن ماه رمضان نیز در تشدید آن موثر بوده است.با این حال به‌نظر می‌رسد با پایان ماه رمضان که اتفاقا مصادف است با آغاز تعطیلات تابستانی، رونقی نسبی به بازار خودرو کشور بازگردد. معمولا مشتریان در اوایل تابستان، مراجعه بیشتری به بازار خودرو دارند و این موضوع سبب بازگشت رونقی البته نسبی به خرید و فروش خودروها می‌شود.به گفته برخی کارشناسان، در حال حاضر با توجه به اینکه بسیاری از مشتریان خرید خود را به‌طور مستقیم از نمایندگی‌ها انجام می‌دهند، بازار آزاد دیگر مانند گذشته رونق چندانی ندارد. به‌عبارت بهتر ازآنجاکه قیمت خودروها بالا و نقدینگی مشتریان کاهش یافته، آنها ترجیح می‌دهند به‌صورت اعتباری و قسطی و از ناحیه نمایندگی‌های خودروسازان اقدام به خرید کنند.

کاهش قیمت چند خودرو

به بازار برویم و ببینیم اوضاع قیمت‌ها در هفته جاری به‌چه شکل بوده و چه افت و خیزی در نمودار قیمتی خودروها رخ داده است.آن طور که فعالان بازار عنوان می‌کنند، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که نشان از کاهش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی این محصول در هفته جاری دارد.از سوی دیگر مدل صندوقدار این خودرو نیز با توجه به دنده عقب ۲۰۰ هزار تومانی اش، هم‌اکنون ۳۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. پژو ۲۰۶ مدلی دیگر به نام تیپ ۲ نیز دارد که این محصول بدون تغییر قیمتی خاص در هفته جاری، ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. همچنین پژو ۲۰۷ نیز که فعلا تنها در مدل دنده‌ای روانه بازار شده، ۴۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. نکته عجیب در مورد ۲۰۷ اینکه نام این محصول نه در لیست خودروهای تولیدی کشور به چشم می‌خورد و نه در گزارش کیفی.

اما آن‌طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، در حال حاضر پراید مدل ۱۳۱ نیز که تغییر خاصی در قیمت آن طی هفته جاری ایجاد نشده، قیمتی برابر با ۲۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دارد و مدل ۱۱۱ (پراید هاچ‌بک) نیز ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.از بازار تیبا هم خبر می‌رسد که این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دارد و این موضوع نشان می‌دهد خودرو موردنظر تغییر قیمت خاصی را در هفته جاری تجربه نکرده است.تثبیت قیمت پراید و تیبا در حالی است که تندر-۹۰‌ها هفته‌ای آرام را به انتها رسانده و تغییر قیمت خاصی را تجربه نکرده‌اند. به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-۹۰ مدل E۲ پارس خودرو قیمتی برابر با ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و این در حالی است که مدل ایران خودرویی آن حدود یک میلیون تومان ارزان‌تر به دست مشتریان می‌رسد. هر دو خودرو در مقایسه با هفته گذشته تغییر قیمت خاصی را به خود ندیده‌اند.

همچنین پارس تندر نیز قیمتی برابر با ۴۳ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول در مقایسه با هفته گذشته، تغییر قیمتی تجربه نکرده است. فعالان بازار اما در مورد تندر-۹۰ اتومات هم عنوان می‌کنند که این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۸ میلیون تومان دارد و این یعنی تغییری در قیمت آن حاصل نشده است. همچنین ساندرو نیز که عضو هاچ‌بک خانواده تندر-۹۰ به شمار می‌رود، در حال حاضر قیمتی برابر با ۵۳ میلیون تومان در بازار دارد. با این حساب، ساندرو در مقایسه با هفته گذشته تغییر قیمت خاصی را به خود نمی‌بیند.اما به گفته فعالان بازار، پژو ۴۰۵ هم‌اکنون حدود ۳۰ میلیون تومان قیمت دارد که نشان‌دهنده دنده عقب حدودا ۳۰۰ هزار تومانی آن در مقایسه با هفته گذشته است. از بازار سمند EF۷ پایه بنزینی هم خبر می‌رسد این خودرو در حال حاضر حدود ۳۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد و با این حساب، ۲۰۰ هزار تومان از قیمت آن کاسته شده است.

سمند EF۷ پایه گازسوز هم این هفته با قیمتی معادل ۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش رفت و قیمت ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان نیز برای سمند SE در هفته جاری به ثبت رسید. نمایشگاهداران خودرو پایتخت اما در مورد دنا نیز عنوان می‌کنند که این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و بنابراین تغییر خاصی را در مقایسه با هفته گذشته تجربه نکرده است. اما از بازار پارس نیز خبر می‌رسد که مدل‌های مختلف این خودرو تغییر قیمت خاصی را در هفته جاری تجربه نکرده‌اند. بر این اساس، پارس معمولی قیمتی برابر با ۳۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان دارد و مدل دوگانه سوز آن نیز ۳۸ میلیون و ۳۰۰ هزارتومان خرید و فروش می‌شود.همچنین پارس در مدل LX نیز این هفته را با همان قیمت ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خود به انتها رساند.