آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۱۳۸

 • دستورکار نشست وین به روایت سخنگو

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه نشست روز سه‌شنبه کمیسیون مشترک برجام فرقی با نشست‌های قبلی این کمیسیون ندارد، گفت: دستور کار این جلسه رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران و چگونگی اجرای تعهدات طرف‌های مقابل است. همزمان معاون سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا نیز گفت لغو هیچ تحریم خاصی را پیش‌بینی نمی‌کنیم و در نشست وین فقط درباره تسهیل برخی تحریم‌ها بحث و بررسی خواهد شد. مقامات ایران، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان امروز سه‌شنبه ۱۷ فروردین(۶ آوریل) در پایتخت اتریش گرد هم جمع می‌شوند تا در قالب کمیسیون مشترک درباره مسائل پیرامون توافق هسته‌ای بحث و رایزنی کنند. این اولین مرتبه پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای است که نماینده‌ای از ایالات‌متحده در مذاکرات طرفین حاضر می‌شود.
 • وضعیت کرونا آسانسوری شد

  دنیای‌اقتصاد‌: در هفدهمین روز از سال جدید، کابوس ویروس کرونا یک بار دیگر بر سر ایران سایه انداخته است. ویروسی که اسفند ۹۸ راهش را به کشور باز کرد و سال ۹۹ را به کام بسیاری از خانواده‌های ایرانی تلخ کرد. حالا این ویروس تا‌‌ج‌دار در سایه بی‌تدبیری‌های یک ماه گذشته سهمگین‌تر از قبل و با شدت بیشتری وارد عمل شده است تا‌‌ آنجا که از روز گذشته ۴۲ شهرستا‌ن شامل هفت مرکز استا‌ن ازجمله تهران، کرج، اصفهان، شیراز، ایلام، شهرکرد و زنجان مجدد در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند. همچنین ۵۴ شهرستا‌ن ازجمله ۶ مرکز استا‌ن اردبیل، بجنورد، کرمان، رشت، همدان و یزد از روز گذشته نارنجی شدند. بر این اساس هم‌اکنون ۸۸ شهرستا‌ن قرمز، ۱۳۹ شهرستا‌ن نارنجی، ۱۹۸ شهرستا‌ن زرد و ۲۳ شهرستا‌ن آبی هستند.
 • الزامات احیای برجام

  دکتر طهمورث غلامی کارشناس مسائل آمریکا
  ایالات‌‌متحده آمریکا با خروج از برجام و اعمال تحریم‌های گسترده علیه ایران به بهانه‌های مختلف، پرونده هسته‌ای را وارد وضعیت پیچیده‌ای کرد. پس از آن نیز جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال دوم خروج آمریکا از برجام، پنج گام کاهش تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را آغاز کرد که این اقدام جمهوری اسلامی وضعیت پیچیده برجام را بسیار پیچیده‌تر کرد. به این خاطر قابل پیش‌بینی بود که احیای برجام کار آسانی نباشد و هیچ طرفی به یک‌باره نتواند برجام را احیا کند.
 • تضمین‌های حقوقی معاش در گفتمان انتخابات

  دکتر جعفر نوری یوشانلوئی- استاد دانشگاه تهران و مشاور سابق تامین‌اجتماعی کشور
  قانون‌اساسی کشورها معمولا حقوق مردم را در فصل اول آن قرار می‌دهند تا پذیرش «اصل شهروندی» توسط آن کشور را به نمایش بگذارند و میزان اهمیت مردم در حکومت‌شان را اعلام کنند. به تبع آن، حمایت از معیشت مردم در دوران انتخابات نیز به شعار اصلی کاندیداها تبدیل می‌شود تا آرای مردم را به نفع خود کسب کرده و پایگاه رای خود را تقویت کنند اما اینکه بعد از انتخاب شدن تا چه میزان به تعهدات خود در برابر مردم پایبند می‌مانند هیچ تضمینی وجود ندارد:
 • ظریف: ایران می‌تواند راه ترانزیت ازبکستان به بازارهای جهانی باشد

  فارس: وزیر امورخارجه بعد از دیدار با همتای ازبکستانی گفت: ایران می‌تواند راه ترانزیت ازبکستان به بازارهای جهانی و آب‌های آزاد را فراهم کند. محمدجواد ظریف که در اولین مقصد سفرش به چهار کشور آسیای مرکزی در تاشکند پایتخت ازبکستان به سر می‌برد، روز گذشته در اظهاراتی در جمع خبرنگاران ضمن ابراز خرسندی از حضور در این کشور و قدردانی از مهمان‌نوازی دولت و مردم ازبکستان گفت: جشن نوروز را به مردم ازبکستان تبریک می‌گویم که با ما در نوروز و بسیاری از موضوعات فرهنگی شریک هستند.
 • ضرورت مشارکت ۷۰ درصدی در انتخابات ریاست‌جمهوری

  دنیای اقتصاد: سخنگوی دولت به اظهار نظر درباره وجود نگرانی‌ها درباره مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ پرداخت و با تاکید بر اینکه حضور مردم در پای صندوق‌های رای نکته بسیار مهمی است، گفت: ما نگرانی‌هایی در این مورد داریم و فکر می‌کنیم شاید اهمیت انتخابات به خوبی درک نشود و متاسفانه عده‌ای هم در این سال‌ها تلاش کردند تا بگویند آنچه که رای دادید و خواستید می‌تواند محقق نشود و این پیام بسیار بدی به جامعه است.
 • واکنش دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی به اظهارات محمود صادقی

  ایرنا: مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی اظهارات محمود صادقی، یکی از نمایندگان سابق مجلس را که در آن نقل قول غیر‌واقعی و بی‌اساسی به دبیر شورای‌عالی امنیت ملی نسبت داده شده است، تکذیب کرد. مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی روز دوشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: روز گذشته ویدئویی از محمود صادقی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در فضای مجازی منتشر شد که وی در آن با ارائه توضیحاتی درخصوص وقایع تلخ آبان‌ماه سال ۹۸، اظهارات غیرواقعی و بی‌اساسی را به دریابان علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی نسبت داده که تماما کذب و عاری از واقعیت است. دریابان شمخانی به‌رغم حضور و سخنرانی در صحن مجلس و همچنین برگزاری جلسات مختلف با شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای پیرامون وقایع آبان‌ماه سال ۹۸، هیچ‌گونه گفت‌وگوی دوجانبه‌ای با آقای صادقی نداشته ‌است. در این اطلاعیه آمده است: با توجه به اظهارات مشابه از سوی صادقی در موضوعات مختلف که عمدتا بدون ارائه هرگونه مستند قابل دفاع مطرح شده، سوء‌نیت نامبرده از بیان موضوعاتی از این دست محرز است. صحبت‌های غیرواقعی اخیر نامبرده صرف‌نظر از اهداف سیاسی آن، به‌طور قطع دارای پیامدهای کلان امنیتی برای کشور است و قابل اغماض نیست؛ بنابراین موضوع، برای روشن شدن ابعاد و قصد و نیت وی از این اظهارات از طریق مراجع قضایی ذی‌صلاح پیگیری خواهد شد.
 • کنایه‌های رئیس قوه‌قضائیه به دولت

  دنیای‌اقتصاد: رئیس قوه‌قضائیه در نشست دیروز شورای‌عالی قوه‌قضائیه بازخوانی و مرور قوانینی از جمله قانون توسعه فضای کسب‌و‌کار، قانون رفع موانع تولید و قانون اقتصاد مقاومتی را مورد تاکید قرار داد و به انتقاد از دولت پرداخت. به گزارش خبرگزاری میزان، سید ابراهیم رئیسی گفت: اگر این‌قدر که برخی آقایان جلسه گذاشتند برای اینکه چطور بتوانند از غربی‌ها یک امکانی برای این کشور بگیرند، جلسه برای رونق تولید و رفع موانع تولید در کشور می‌گذاشتند، بسیار می‌توانست در گره‌گشایی در کشور موثر باشد. رئیسی افزود: حساب کنند چقدر وقت کشور را برای مواردی که نتیجه‌ای نداشت، گذاشتند و اگر همین وقت را برای رفع موانع تولید می‌گذاشتند امروز بسیاری از کارخانه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل در کشور فعال و بسیاری از گره‌ها باز شده بود. رئیس قوه‌قضائیه با بیان اینکه ما اصحاب «ما می‌توانیم» هستیم، بیان کرد: یقین داریم فرهنگ «ما می‌توانیم» بر فرهنگ «ما نمی‌توانیم» فائق خواهد آمد.
 • واکنش دولت به توقف «گاندو»

  ایرنا: حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری در واکنش به ادعای برخی نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه که دولت را عامل توقف سریال گاندو اعلام کرده‌اند، گفت: دولت هیچ دخالتی در رابطه با توقف سریال گاندو نداشته و هیچ مقام دولتی با صدا و سیما در خصوص توقف سریال مذکور تماسی نداشته است. او ادامه داد: حسب صحبتی که شامگاه یکشنبه علی عسگری، ریاست صدا و سیما در دولت اظهار کردند، سریال مذکور ۱۴ قسمت بوده و کل ۱۴ قسمت پخش شده و به اتمام رسیده است و موضوع توقف منتفی است.
 • پیش‌بینی توکلی از نتیجه بررسی FATF در مجمع

  ایسنا: احمد توکلی با اعلام این خبر که FATF در جلسه فردا چهارشنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی خواهد شد، اظهار کرد: من فکر نمی‌کنم این موضوع در صحن مجمع بتواند دو سوم رای را به دست آورد و تصویب شود. او ادامه داد: این سوال جدی مطرح است که آیا فشاری که تحت عنوان FATF بر اقتصاد کشور تحمیل شده است بر طرف می‌شود یا خیر؟ به نظر می‌رسد خیلی تاثیری ندارد.
 • تحلیل ظریف از روابط با چین و روسیه در ۱۰ سال آینده

  دنیای‌اقتصاد: محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه‌ای با ماهنامه عصر اندیشه درباره سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین و به‌طور کلی درباره روابط جمهوری اسلامی با چین و روسیه صحبت کرده است. او در این مصاحبه تاکید کرده که تا ۱۰ سال آینده تمرکز روابط خارجی ایران با چین و روسیه خواهد بود. او در همین رابطه گفت: «تا ۱۰ سال آینده اتکای روابط خارجی ما به چین و روسیه است، در این زمینه تحلیل دارم و روی هوا سخن نمی‌گویم، شما نیازمند برقراری روابط متوازن با دنیا هستید.»
 • «رئیسی» در اولویت ائتلاف

  ایرنا نوشت: منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان از آغاز گفت‌وگوی این شورا با نامزدهای احتمالی ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ خبر داد و سیدابراهیم رئیسی را اولویت نخست این ائتلاف معرفی کرد. متکی در نشست هیات عالی شورای وحدت توضیح داد: ما گفت‌و‌گوها را با نامزدهای مطرح در جریان ارزشی و انقلابی با این هدف که از پیش‌با برنامه‌ها و افراد محوری در ترکیب دولت مورد نظر آنها و مباحثی از این دست بیشتر آگاه شویم، آغاز کرده‌ایم. سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان با تاکید بر اینکه کماکان سیدابراهیم رییسی اولویت اول در گزینه‌های این شورا است، افزود: در این گفت‌وگوها ارزیابی اولویت‌های بعدی و پیش‌بینی لازم در شرایط ویژه مورد نظر است و ما به‌زودی چارچوب این گفت‌وگوها و نحوه دعوت از نامزدها را تدوین خواهیم کرد و این چارچوب را برای دستیابی به یک قالب و الگوی مشخص برای برگزاری نشست‌های جدی‌تر با نامزدها در هیات عالی شورای وحدت بررسی خواهیم کرد.
 • نایب رئیس مجلس نامزد ریاست‌جمهوری شد

  جماران نوشت: امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس با بیان اینکه «من برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام خواهم کرد»، تاکید کرد: «اگر کسی خودش را اصلح نمی‌داند نباید کاندیدا بشود.» نماینده مشهد گفت: روش اداره کشور باید تغییر کند و برنامه کاملی برای این مساله داریم. او با بیان اینکه اصلاح‌طلبان فرصتی در انتخابات ۱۴۰۰ نخواهند داشت، درباره درآمد ماهانه خود گفت: حقوق رسمی و ثابتم ۲۲میلیون تومان است.
 • پیش‌بینی هادی خامنه‌ای از دولت بعدی

  انتخاب نوشت: سیدهادی خامنه‌ای، فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره دولت بعدی گفت: دولت بعدی احتمالا دست کسانی ا‌ست که همه چیز در اختیارشان است. خامنه‌ای درباره انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ و احتمال کاندیداتوری خود گفت: می‌دانم چیزهایی را که مورد نظرم هست نمی‌توانم اجرا کنم، پس چرا بیایم؟ او افزود: خیلی‌ها با اینکه می‌دانند نمی‌توانند کاری کنند، می‌آیند. هادی خامنه‌ای در این گفت‌و‌گو همچنین گفت: نشنیدم که خاتمی و سیدحسن خمینی به‌دنبال کاندیداتوری باشند. هادی خامنه‌ای همچنین افزود: جناح رقیب دولت نمی‌خواهد برجام در دولت روحانی به سرانجام برسد، سنگ‌اندازی می‌کنند تا دولت بعدی بیاید و افتخارش نصیب دولت فعلی نشود.
 • صدور کیفرخواست «عنابستانی»

  دنیای‌اقتصاد: رئیس پلیس راهور ناجا در تشریح آخرین وضعیت ماجرای شکایت از علی اصغر عنابستانی، نماینده مجلسی که در بهمن ماه سال گذشته بر سر ورود غیرمجاز به خط ویژه با سرباز پلیس راهور درگیر شده بود، گفت که کیفرخواست این فرد به‌زودی صادر می‌شود. به گزارش «ایسنا» سردار سید کمال هادیانفر توضیح داد: پلیس راهور شکایت خود از ایشان را به دادسرا ارائه داد و دستگاه قضایی نیز نسبت به احضار فرد خاطی اقدام کرده و طبق اطلاعات ما به‌زودی و طی روزهای آتی کیفر خواست برای ایشان صادر می‌شود. او درباره شکایت عنابستانی از پلیس راهور و سرباز اکبری نیز اظهار کرد: این فرد نیز پس از اعلام‌ وصول شکایت پلیس، شکایتی را در سازمان قضایی نیروهای مسلح مطرح کرد؛ اما با توجه به اینکه برابر قانون یک شکایت در دوجا قابل رسیدگی نیست، تا این لحظه سازمان قضایی نیروهای مسلح هیچ‌کدام از همکاران ما را دعوت نکرده است.
 • تکذیب اظهارات کریمی‌قدوسی

  ایرنا نوشت: کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در واکنش به نقل قول اخیر جواد کریمی‌قدوسی، نماینده مجلس یازدهم از کسانی که مدعی شده‌اند سفیر انگلیس در سازمان ملل به هنگام خداحافظی سخنانی مداخله‌جویانه درباره اصول نظام جمهوری اسلامی به عنوان ریشه مشکلات غرب با ایران به اینجانب ابراز داشته است، گفت: اساسا چنین گفت‌وگویی وجود نداشته و این داستان ساختگی است.
 • گاف جغرافیایی یک نماینده مجلس

  جماران نوشت: عدم اطلاع نماینده بجستان از موقعیت جغرافیایی ایران و چین و استفاده از تشدید در واژه «قاره» سوژه کاربران در توییتر شد. محمد صفایی، در پیام توییتری خود نوشته بود: «آسیا بزرگ‌ترین و ثروتمندترین قاره جهان است. در این قاره دو قدرت نوظهور، ایران در شرق و چین در غرب تبلور یافته، پیمان راهبردی این دو می‌تواند به برتری قدرت آسیا سرعت بخشد.»
 • کشف ۲ میلیون مین باقی‌مانده از جنگ

  ایرنا نوشت: علی‌اکبر سلیمانی، معاون مهندسی دفاعی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع گفت: این معاونت تاکنون موفق شده بیش از ۲ میلیون انواع مین و نزدیک به یک میلیون انواع مهمات عمل‌نکرده از جمله بمب‌ها، گلوله‌ها، خمپاره‌ها و نارنجک‌ها را کشف و منهدم کند.
 • قتل عام خانوادگی در اهواز

  فارس نوشت: فرماندار اهواز از قتل هشت نفر در اهواز خبر داد. جمال عالمی نیسی، فرماندار اهواز توضیح داد: یک فرد معتاد به شیشه ابتدا در اهواز اقدام به قتل پدر، مادر و دو برادر همسر اول خود در اهواز کرد و سپس با مراجعه به خانه همسر دوم اقدام به قتل پدر و مادر زن دوم، پسر خود و برادر زن دوم خود می‌کند. فرد معتاد بعد از ارتکاب قتل‌ها به زندگی خود نیز خاتمه داد. وی از سلاح گرم برای این جنایت که ریشه خانوادگی داشته، استفاده کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر