آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۱۲۵

 • شانس بالای برگزاری مذاکرات برجامی

  دنیای‌اقتصاد: میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان ملل از شانس بالای برگزاری مذاکرات برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام خبر داد. پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در پیامی توییتری نوشت که به‌زودی طرح اقدام سازنده ایران برای احیای توافق هسته‌ای از طریق کانال‌های دیپلماتیک ارائه می‌شود. این در حالی است که تلاش‌های قطر برای احیای برجام ادامه دارد.
 • سرگیجه کرونایی سفرهای نوروزی

  دنیای‌اقتصاد: هرچند قرار بود روز گذشته تکلیف سفرهای نورزی مشخص شود، اما سخنان رئیس‌جمهوری و سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گرهی از چگونگی سفرهای تعطیلات پیش رو بازنکرد. براساس آنچه که روز گذشته اعلام شد سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است و از مردم خواسته شده است که برای سفر به شهرهای آبی و زرد هم برنامه‌ریزی نکنند. این در حالی است که قرار بود دیروز تکلیف سفرهای نوروزی مشخص شود با این حال آنچه که دیروز از سوی مقامات کشور اعلام شد همان مطالبی بود که روز پنج‌شنبه هم بیان شده بود و جزئیات محدودیت‌هایی که قرار است اعمال شود و اسامی شهرهایی که امکان سفر به آنها وجود دارد و ندارد همچنان نامعلوم است.
 • نقش ژاپن در تسریع احیای برجام

  عابد اکبری مدیر عامل موسسه ابرار معاصر تهران
  ظرفیت بین‌المللی یک بازیگر، تعیین‌کننده زمینه فعالیت و کنشگری فعال در عرصه دیپلماسی آن کشور است. ژاپن نشان داده از این ظرفیت در حد قابل قبولی برخوردار است. روابط ژاپن و آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ دارای برخی فراز و نشیب‌ها بود اما در قالب روابط ویژه میان دو کشور به‌طور کلی شرایط خوبی داشت. بخش بزرگی از این مساله به‌دلیل سیاست سخت‌گیرانه دولت ترامپ نسبت به چین به‌عنوان یکی از رقبای منطقه‌ای توکیو بود. با انتخاب جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا در نوامبر ۲۰۲۰، او در تماسی تلفنی با سوگا یوشیهیده نخست‌وزیر ژاپن بر این نکته که بند پنجم پیمان امنیتی ژاپن و آمریکا شامل حال جزایر سنکاکو می‌شود را مورد تاکید قرار داد. این بند از پیمان امنیتی، آمریکا را ملزم می‌کند تا از قلمرو تحت کنترل ژاپن که شامل جزایر مورد مناقشه با چین نیز می‌شود دفاع کند.
 • انتشار عمومی گزارش نهایی سانحه هواپیمای اوکراین

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی سازمان هواپیمایی گفت که گزارش نهایی سانحه هواپیمایی اوکراین در هفته جاری به‌صورت عمومی منتشر می‌شود. محمد ذیبخش در گفت‌وگو با «ایلنا» درباره اعلام نظر کشورها نسبت به گزارش نهایی ایران از سانحه هواپیمای اوکراین اظهار کرد: «طبق کنوانسیون شیکاگو و انکس ۱۳ ایکائو (سازمان جهانی هواپیمایی) به کشورهای مرتبط با سانحه هواپیمای اوکراین گزارش تهیه‌شده را ارسال و اعلام کردیم و ۴ کشور ۶۰ روز فرصت داشتند که درباره این گزارش نظر خود را اعلام کنند که این مهلت نهم اسفند ماه به پایان رسید.» وی ادامه داد: «کشورها با گزارش ایران از سانحه هواپیمای اوکراین همسو بودند و از لحاظ فنی اختلاف‌نظری بین کشورها وجود نداشت.»
 • واکنش ایران به بیانیه اتحادیه عرب

  ایسنا: سخنگوی وزارت امور خارجه به بیانیه پایانی اجلاس وزرای اتحادیه عرب واکنش نشان داد. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر این که «بیانیه پایانی اجلاس وزرای اتحادیه عرب و کمیته جعلی چهارجانبه که با داستان‌سرایی به طرح اتهامات و ادعاهای بی‌پایه و اساس علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته است» بیان کرد: جای تاسف است که برخی کشورهای عربی به جای پرداختن به معضلات اصلی که جهان عرب دامن‌گیر آن است، از جمله باز کردن پای رژیم اشغالگر و تنش‌آفرین صهیونیستی به منطقه و کوتاهی نسبت به آرمان فلسطین، ادامه جنگ ظالمانه علیه مردم عرب یمن و ایجاد فجیع‌ترین بحران انسانی عصر حاضر و حمایت‌های چندین‌ساله از تروریسم و گروه‌های تروریستی، درصدد هستند با ساختن دشمنی موهوم اذهان عمومی را از اقدامات شرورانه و مخرب خود منحرف کنند.
 • زمان تولید اولین واکسن کرونا برای واکسیناسیون عمومی

  دنیای‌اقتصاد: دو مقام مسوول در حوزه ساخت واکسن داخلی کرونا، از خرداد ۱۴۰۰ به‌عنوان موعد تولید واکسن واکسیناسیون عمومی در ایران یاد کردند؛ علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور با اشاره به زمان اجرایی شده فاز انسانی واکسن انستیتو پاستور ابراز امیدواری کرد که خرداد اولین واکسن برای واکسیناسیون عمومی باشد تولید شود.
 • پاسخ پوتین به پیام رهبر انقلاب

  خبرگزاری صداوسیما: لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران در دیدار با آقای ولایتی، پیام رئیس‌جمهور روسیه در پاسخ پیام مقام معظم رهبری را تقدیم وی کرد. ولایتی در ابتدای این دیدار، روسیه و ایران را دوستانی مهم و همسایه‌های پایدار خواند و قدمت همکاری‌های تجاری، اقتصادی، فرهنگی و روابط راهبردی بین دو کشور را عامل مهم استمرار مناسبات راهبردی دو کشور در حوزه‌های گوناگون دانست.این پیام چندی قبل توسط رئیس مجلس به رئیس‌جمهوری روسیه ارائه شده بود.
 • جهانگیری: در مذاکره با آمریکا تا‌بع سیاست‌های رهبری هستیم

  ایسنا: معاون اول رئیس‌جمهوری روز گذشته در نشست شورای راهبردی و مدیریت اقتصادی استان یزد تا‌کید کرد: برجام یک تفاهم‌نامه‌ بین‌المللی است و مسیر مذاکره ایران با آمریکا تا‌بع سیاست‌های مقام معظم رهبری است، منتها باید تحریم‌ها علیه کشورمان لغو شود تا‌ ایران پای مذاکره بیاید و قطعا آمریکا در این باره کوتاه خواهد آمد. اسحاق جهانگیری افزود: در این دوره و تحریم‌های جدید نیز خیلی شرایط سختی را به کشور تحمیل کردند ولی آمریکا باید از این راه غلط برگردد، در این صورت به برجام برمی‌گردیم و به آن عمل خواهیم کرد. معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه دوره تحریم‌های جدید دوره‌ای استثنایی است، تصریح کرد: نبایداعتبار موضع‌گیری وزیر خارجه را با اظهارنظرهای غیرکارشناسی و غیرمسوولانه مخدوش کرد چراکه موضع وزیر خارجه تنها موضع جمهوری اسلامی در این حوزه است.
 • جزئیات هواپیماربایی ناکام اهواز-مشهد

  فارس: جزئیات خنثی‌سازی توطئه هواپیماربایی در مسیر اهواز-مشهد منتشر شد. در این جزئیات تاکید شده است: «ساعت ٢٢:١٠ پرواز شماره ٣٣٤ شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با هواپیمای F۱۰۰ با رجیستر EP-CFM مسیر اهواز به مشهد پس از گذشت ٢٠ دقیقه از طول پرواز، یکی از مسافران به‌نام محمدحسین حقیقت‌منش، ۵۴ ساله از ردیف C۱۱ برگه‌ای را به مهماندار می‌دهد که بر روی آن عبارتی با مضمون «من بمب‌گذاری شدم... ریموت دست شخص دیگری هست»[نوشته شده بود] و می‌گوید که این برگه را به امنیت پرواز برسان و بگو که «هواپیما به آسمان اهواز برگردد...» درادامه این جزئیات آمده است: مهاجم پس از عدم تحقق تهدید و خواسته (برگشت هواپیما به آسمان اهواز) شخصا با یک قبضه سلاح کمری (بعد از دستگیری مشخص شد که پلاستیکی است) به قسمت جلوی کابین مراجعه و به سرتیم امنیت پرواز اعلام می‌کند که «من بمب‌گذاری شدم، ریموت دست شخص دیگری هست، این هواپیما باید به آسمان اهواز برگردد، اگر ارتفاع کم کنید یا بنشینید، هواپیما را منفجر می‌کنم.» در ادامه این جزئیات آمده است: سرتیم امنیت پرواز اقدام به مذاکره با مهاجم کرد که در همین حین نامبرده زیپ کاپشن خود را پایین کشیده و یک عدد جلیقه دست‌ساز انتحاری (با چند تکه چوب، چسب پهن و سیم برق) که بر تن داشته به سرتیم امنیت پرواز نشان داده که با عملکرد مناسب سایر عناصر تیم امنیت پرواز، مهاجم در ردیف ۳ مهار و هواپیما با ۶۳ نفر مسافر، ۲ نفر خلبان و کمک خلبان و ۴ نفر مهماندار در ساعت ۲۲:۴۰ به سلامت در فرودگاه اصفهان به زمین می‌نشیند. هواپیماربا به همراه خانواده (همسر و دو فرزند پسر) مسافرت می‌کرد که پس از دستگیری، نامبرده و خانواده‌اش تحویل سپاه استان اصفهان شد. بار مسافران و هواپیما توسط چک و خنثی یگان حفاظت هواپیمایی فرودگاه اصفهان مورد بازرسی مجدد قرار گرفت و مورد خاصی مشاهده نشد. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که هواپیماربا فاقد هرگونه سوء سابقه است.
 • ۸۹ هزار میلیارد تومان برای رد بدهی تا‌مین اجتماعی

  ایسنا: نمایندگان مجلس روز گذشته در جریان بررسی جزئیات هزینه‌ای لایحه بودجه ۱۴۰۰، در مصوبه‌ای با تا‌مین ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران و رتبه‌بندی معلمان‌ و همچنین ۸۹ هزار میلیارد تومان برای رد بدهی دولت به تا‌مین اجتماعی موافقت کردند.
 • ضرورت کمک به خیریه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: بیش از یک سال است که زندگی و همه ابعاد آن در جهان تحت‌تا‌ثیر ویروس کرونا قرار گرفته است. دغدغه حفظ سلامتی در کنار ادامه مسیر زندگی سخت و پیچیده شده و چالش مهمی را با نام «بقا» به دغدغه‌های سازمان‌ها، نهادها و ارگان‌ها اضافه کرده است. محک نیز به‌عنوان سازمانی مردم‌نهاد که در طول حدود سه دهه فعالیت خود حمایت از بیش از ۳۵ هزار کودک مبتلا به سرطان را در کارنامه و تجربه فعالیت خود دارد، تلاش کرده در این شرایط با توجه به ضرورت همراهی با تغییرات، بهترین تصمیم‌ها را اتخاذ کند تا‌ ارائه خدمات درمانی و حمایتی به کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان نه تنها متوقف نشود، بلکه با آینده‌پژوهی بتواند شایسته‌تر از گذشته در اختیار آنها قرار گیرد.
 • علی مطهری: خود را اصلح می‌دانم

  خبرگزاری صداوسیما: علی مطهری، نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری صداو سیما، با اشاره به اعلام کاندیداتوری‌اش برای انتخابات ۱۴۰۰ گفت: اگر من کاندیدا شدم معنی‌اش این است که خودم را اصلح می‌دانم، اینکه مردم چه تشخیص می‌دهند، بحث دیگری است. وی افزود: من خودم را اصلح می‌دانم؛ گرچه ممکن است برخی کاندیدا‌ها از جنبه‌های دیگری از من قوی‌تر باشند، اما من درباره خودم احساس می‌کنم در مجموع تواناتر و قوی‌ترم و بیشتر به مصلحت کشور است که این سکان را کسی مثل من به دست گیرد؛ اما تشخیص با مردم است. اوهمچنین تا‌کید کرد: اصلا با هدف کاندیدای پوششی نیامدم. مطهری درادامه سخنانش گفت: قاعدتا فکر می‌کنم و حدس می‌زنم آقای ظریف برای مردم جاذبه بیشتری داشته باشد؛ این را نظرسنجی‌ها بهتر نشان می‌دهد.
 • خبر باهنر درمورد ابراهیم رئیسی

  خبرآنلاین: محمدرضا باهنر، فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به دعوت اصولگرایان از رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: چند بار شخصا با آقای رئیسی صحبت کردم، ایشان گفت من نمی‌آیم؛ اما عالم سیاست اصلا این جزمیت‌ها را ندارد؛ اینکه فردا چه اتفاقی می‌افتد یا پس فردا چه اتفاقی می‌افتد.
 • واکنش استاندار خوزستان به برگزاری مراسم منتسب به یک نماینده

  تابناک نوشت: استاندار خوزستان در نشست قرارگاه مدیریت کرونا، خطاب به فرمانداران شهرستان‌ها گفت: از برگزاری هرگونه مراسم باید جلوگیری شود حتی اگر منتسب به مسوولان و مقامات باشد.
 • اقدام به خودکشی ۳ دختر نوجوان در دهدشت

  تابناک نوشت: سه دختر نوجوان در دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد اقدام به خودکشی کردند. یک منبع آگاه در گفت‌وگو با «ایلنا» گفت: سه‎دختر نوجوان در دهدشت تصمیم به خودکشی از پشت‌بام ساختمان‌های سه طبقه مسکن مهر داشتند که یک نفرشان اقدام به این کار کرد. او همچنین گفت: دو نفر دیگر با دخالت مردم و ‎پلیس از کار خود منصرف شدند؛، اما نوجوان اولی که اقدام به خودکشی کرده بود دچار آسیب‌دیدگی شد. خوشبختانه همگی این دختران زنده و تحت درمان هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر