آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۱۲۳

 • دیپلماسی فشرده قطر برای احیای برجام

  دنیای‌اقتصاد: با پیش بردن طرح آمریکا برای ارائه قطعنامه از سوی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در انتقاد از ایران به‌دلیل کاهش همکاری‌ها که پیچیده‌تر شدن روند بازگشت آمریکا به برجام را به‌دنبال دارد، شیخ‌نشین قطر سیاست خارجی فعالی را در قبال توافق هسته‌ای در پیش گرفته است. پس از سفر وزیرخارجه قطر به ایران، «محمد بن‌عبدالرحمن آل‌ثانی» تماس‌هایی را با مقامات آمریکا، اروپا و دبیر کل سازمان ملل با موضوع ایران گرفته است. به نحوی که موسسه میدل‌ایست در تحلیلی قطر را جایگزین عمان برای میانجی‌گری میان تهران و واشنگتن دانسته است.
 • همه دوستان ایران توصیه می‌کنند لوایح FATF را تصویب کنیم

  دنیای‌اقتصاد: در بحبوحه گمانه‌ها و احتمالات درباره دو لایحه بلاتکلیف از لوایح ۴گانه مربوط به پیش شرط‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، روز گذشته حسن روحانی تمام قد از این دو لایحه تدوین‌شده توسط دولت و مصوب مجلس دهم دفاع کرد؛ لوایح جنجالی الحاق به کنوانسیون‌های «مبارزه با تا‌مین مالی تروریسم(CFT)» و «مبارزه باجرائم سازمان‌یافته فراملی(پالرمو)» که اگرچه با فراز و فرود بسیار در مجلس دهم به تصویب رسید، اما سکوت یک‌ساله مجمع تشخیص درباره اختلاف مجلس دهم و شورای نگهبان بر سر این دو لایحه، سبب شد تعلیق ایران از فهرست کشورهای غیرهمکار با FATF تمدید نشود و اقدامات تقابلی علیه ایران فعال شود.
 • تعلل در رفع تحریم، پایمال کردن حقوق مردم است

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهوری ایران تاکید کرد اگر یک‌ساعت در برداشتن تحریم تعلل کنیم و امروز و فردا کنیم، حقوق مردم را پایمال کرده‌ایم. به گزارش «ایرنا» حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات‌دولت، با تاکید بر اینکه تحریم باید برداشته شود و این حق مردم است، تصریح کرد: اگر یک‌ساعت در برداشتن تحریم تعلل کنیم و امروز و فردا کنیم، حقوق مردم را پایمال کرده‌ایم و مهم‌ترین حقوق عامه این است که تحریم از روی دوششان برداشته شود و همه باید برای این هدف تلاش کنیم.
 • هشدار وزیر بهداشت درمورد ویروس جدید کرونا و سفر

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی که استان خوزستان با ویروس جهش‌یافته کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، سعید نمکی وزیر بهداشت نسبت به شیوع ویروس انگلیسی در کشور و بروز فاجعه ابراز نگرانی کرد.او با بیان اینکه ویروس جدید کرونا چهره متفاوتی با ویروس ووهان چین دارد، از مردم درخواست کرد تا ویروس جهش‌یافته کرونا را به‌دلیل خطرناک بودن جدی بگیرند و از حالا بار و بندیل سفر را نبندند. نمکی در این خصوص گفت: اصلا معلوم نیست چه وضعیتی داریم و تدارک سفر را حتی در خیال هم تصور نکنید.نمکی همچنین گفت: ما خودمان را برای موج‌های سنگین آماده کردیم، اما تقاضا می‌کنیم که مردم خودشان را گرفتار تخت‌های بیمارستانی و ‌آی‌سی‌یو‌ها نکنند.
 • توافق بر سر استرداد پول‌های ایران از کره‌جنوبی

  ایرنا: وزیر امورخارجه ایران درباره آخرین وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی گفت: «مکانیزم استرداد پول‌های ایران از کره‌جنوبی مورد توافق طرفین قرار گرفته است.» محمدجواد ظریف افزود: «هفته گذشته با وزیرخارجه کره‌جنوبی به درخواست وی گفت‌وگو داشتم، وزیر خارجه جمهوری کره بیان کرد حداکثر تلاش خود را برای به نتیجه رساندن موضوع می‌کنند، ما هم در حال پیگیری هستیم.» وی تاکید کرد: «مکانیزم‌ها و ‌سازوکارها مورد توافق قرار گرفته است، اما ظاهرا کره‌ای‌ها هنوز مجوزهای لازم را دریافت نکرده‌اند از این رو اعلام می‌کنند که پیگیر موضوع هستند.» ظریف بیان کرد: «از نظر ایران دریافت مجوز از آمریکایی‌ها غیرضروری است اما طرف کره‌ای تلاش دارد که مجوزها را برای آزاد کردن پول‌های بلوکه شده ایران در کره را از آمریکا دریافت کند.»
 • ایرلند حضور دیپلماتیک در ایران را از سر می‌گیرد

  فارس: وزیرخارجه ایرلند اعلام کرد ماموریت دیپلماتیک کشورش در ایران را در سطح کاردار از سر می‌گیرد و در سال ۲۰۲۳ سفارت دوبلین در تهران بازگشایی خواهد شد. سایمون کاونی در بیانیه‌ای که روی وب‌سایت وزارت امورخارجه ایرلند قرار گرفت، اعلام کرد، ماموریت دیپلماتیک امسال در سطح کاردار با تعهد به بازگشایی سفارت ایرلند در سال ۲۰۲۳، احیا می‌شود. به نقل از «شینهوا»، وی افزود: این تصمیم بخشی از تلاش‌های دولت برای دو برابر کردن تاثیر جهانی ایرلند تا سال ۲۰۲۵ تحت استراتژی ایرلند جهانی است. وزیرخارجه ایرلند تاکید کرد، این کشور مسوولیت ویژه‌ای در ایفای نقشی سازنده و تاثیرگذار در دستور کار منع گسترش تسلیحات هسته‌ای به‌عنوان تسهیل‌کننده قطعنامه ۲۲۳۱ (قطعنامه مؤید برجام) در دو سال آینده در شورای امنیت دارد. ایرلند سفارتش در تهران را در سال ۲۰۱۲ به‌دلیل تاثیر بحران مالی و آنچه «صرفه‌جویی در هزینه‌های دولتی» گفته شد، تعطیل کرد.
 • هشدار اولیانوف درباره تاثیر منفی قطعنامه‌های «احمقانه» روی احیای برجام

  ایلنا: میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در پیامی توییتری، تصمیم تروئیکای اروپا برای ارائه قریب‌الوقوع قطعنامه‌ ضد ایرانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را «احمقانه» خواند. وی در این‌باره نوشت:‌ «اعضای شورای حکام آژانس در جلسه فعلی خود با چالش بزرگی رو‌به‌رو هستند. آنها در عمل می‌توانند در تقویت رژیم بین‌المللی عدم اشاعه و احیای برجام سهیم باشند و می‌توانند تصمیم بگیرند که با اقدام‌های سیاسی بسیار خطرناک مخالفت نکنند. اعضای شورای حکام باید انتخاب کنند». اولیانوف با شتابزده توصیف کردن این تصمیم گفت که منظور وی از اقدام سیاسی بسیارخطرناک، تصویب قطعنامه‌ای است که می‌تواند چشم‌انداز احیای برجام را درست زمانی که بسیار در دسترس به نظر می‌رسد، تضعیف کند.
 • پاسخ خطیب‌زاده به اتهامات وزیرخارجه آمریکا

  ایسنا: سخنگوی وزارت امورخارجه با اشاره به اتهام‌زنی‌های بی‌اساس وزیر امورخارجه آمریکا علیه کشورمان درخصوص اتهام تشدید تنش در یمن اظهار کرد: آمریکایی‌ها اکنون به جای پاسخگویی به جنایت‌های شش ساله خود در یمن نمی‌توانند در مقام مدعی علیه دیگران اتهامات بی‌اساس مطرح کنند. به گزارش «ایسنا» سعید خطیب‌زاده افزود: متجاوزان و دشمنان مردم یمن که در طول شش سال مردم بیگناه یمن را به خاک و خون کشیده‌اند و منابع و زیرساخت‌های این کشور عظیم را نابود و از فروش تسلیحات به ائتلاف سعودی با تجارت خون در یمن کسب سود کرده‌اند، اکنون که می‌دانند راهبرد نظامی ضدانسانی خود در برابر ملت مقاوم یمن شکست خورده است، می‌خواهند با فرافکنی، مسوولیت این جنایت‌ها را از خود سلب و اذهان عمومی را منحرف کنند، این درحالی است که حافظه تاریخی ملت یمن و جهان هیچ‌گاه جنایت‌های آنها را فراموش نخواهد کرد و به‌عنوان بدنامان تاریخ باقی خواهند ماند.
 • تشدید تلاش‌های ضدایرانی تل‌‌آویو

  دنیای‌اقتصاد: وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با طرح ادعاهایی، ایران را به دست داشتن در انفجار کشتی اسرائیلی متهم کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از شبکه الحره، بنی گانتس گفت که ایران تلاش دارد قبل از هرگونه مذاکرات احتمالی در رابطه با پرونده هسته‌ای، موضع خود را بهبود بخشد.
 • وام ازدواج ١٠٠ میلیونی برای زوج‌های کمتر از ۲۵ سال

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز پارلمان و در ادامه بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ تکلیف تسهیلات برای ازدواج جوانان را روشن کردند. بر اساس آنچه نمایندگان در بندهای تبصره(۱۶) و همچنین بندهای الحاقی به آن تصویب کردند، در سال ۱۴۰۰ بانک‌مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از مورخ ۱/ ۱/ ۱۳۹۷ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند را با اولویت نخست پرداخت کند.
 • محکومیت ۳۷ میلیون دلاری آمریکا

  ایرنا: مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست‌جمهوری از نهایی شدن محکومیت ۳۷ میلیون دلاری آمریکا در دیوان داوری دعاوی ایران و ایالات‌متحده به نفع تهران خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: در این حکم، دیوان، شکایت جمهوری اسلامی ایران مبنی‌بر اینکه دولت آمریکا برخلاف تعهدات آن کشور در بیانیه‌های الجزایر با وضع مقررات خزانه‌داری در تاریخ ۲۶ فوریه ۱۹۸۱ مانع از انتقال یا تاخیر در انتقال بخشی از اموال متعلق به ایران پس از انعقاد بیانیه‌ها شده است را وارد دانسته و مقرر کرد دولت آمریکا نسبت به انتقال اموال باقیمانده در آمریکا اقدام کرده یا خسارات ایران را جبران کند.
 • افزایش فاصله تزریق دو دز واکسن اسپوتنیک وی

  ایسنا: کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت از افزایش فاصله تزریق بین دو دز واکسن «اسپوتنیک‌وی» روسیه از۲۱روز به ۲۸روز برای اثربخشی بیشتر خبر داد. الکساندر گینتسبورگ، مدیر مرکز تحقیقات گامالیا در وزارت بهداشت روسیه که این واکسن را تولید کرده است، اعلام کرد: مطابق شواهد موجود، فاصله بین تجویز دز اول و دوم واکسن Sputnik V علیه ویروس‌کرونا ممکن است حتی تا‌ دو ماه باشد.
 • تولید انبوه واکسن کرونا از هفته آینده

  انتخاب: محمد مخبر رئیس ستا‌د اجرایی فرمان‌امام(ره) گفت: از ۶ مسیر ساخت واکسن را دنبال کردیم که در یک مسیر با سرعت بیشتری جواب گرفتیم که تولید واکسن از ویروس کشته‌شده بود و این امر در ایران سابقه داشته است و هفته آینده تولید انبوه آن را شروع می‌کنیم.
 • وعده انتخاباتی محسن رضایی

  خبرآنلاین: محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام روز گذشته در یک نشست خبری درباره انتخابات آینده گفت: دولت آینده هم باید قوی باشد و از رانت‌خوارها و بازیگران سیاسی نترسد، هم اینکه مسوولیت اقدامات خود را بپذیرد و به گردن دیگران نیندازد. نمی‌شود یک دولتی هشت سال در راس باشد و در هفت، هشت ماه پایانی خود بیاید بگوید معذرت می‌خواهم. محسن رضایی افزود: نمی‌شود دولت آینده با یک نفر و بدون برنامه شکل بگیرد؛ بسیاری از این افرادی که کاندیدا هستند باید در کابینه بعدی حضور داشته باشند. وی گفت: اگر برای ورود به انتخابات تصمیم گرفتم و اعلام کاندیداتوری کردم خواهید دید کاری خواهیم کرد که یک نفر بیکار نماند و اصلا کسی وجود نداشته باشد که بیاید انتقاد کند.
 • تکذیب کاندیداتوری واعظی

  فرارو نوشت: محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری از گفته‌ها در مورد کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ را تکذیب کرد.
 • گزارش وزارت کشور از حوادث اخیر در سراوان

  دنیای‌اقتصاد: به‌دنبال حمله مسلحانه روز سه‌شنبه به خودروی سپاه در سراوان، روز گذشته حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور در این‌خصوص گفت: هر از چندگاهی گروهک‌های تروریستی تحرک‌های این‌چنینی را در این مناطق انجام می‌دهند که یکی از این تحرکات نیز روز سه‌شنبه بود که متا‌سفانه به یکی از خودروهای مهندسی سپاه تعرض کرده که منجر به زخمی‌شدن یکی از افراد شد. به گزارش «ایسنا» وی افزود: سرنوشت یک تن دیگر نیز معلوم نیست و ما در حال بررسی این موضوع هستیم؛ اما بعید است که او ربوده شده باشد. پیش از این مرعشی، معاون امنیتی‌انتظامی استا‌نداری سیستا‌ن و بلوچستا‌ن روز سه‌شنبه خبر حمله مسلحانه گروهک تروریستی جیش‌الظلم به خودروی حامل نیروهای یگان مهندسی سپاه را اعلام کرده بود.
 • درخواست یک نماینده مجلس از FATF

  فرارو نوشت: علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس در تذکر شفاهی جلسه علنی نوبت سوم روز سه‌شنبه مجلس با استناد به بند‌۵ اصل سوم قانون اساسی گفت: درخصوص FATF باید گفت که بر اساس کنوانسیون حقوق معاهدات وین حق شرط در این نوع قرارداد‌های بین‌المللی نافذ نیست، برخی که ادعای حقوقدانی می‌کنند می‌دانند کنوانسیون وین مادر کنوانسیون‌ها بوده و در سال ۶۹ تصویب شده و امکان حق‌شرط در آن وجود ندارد، اگر FATF صداقت دارد و بنای آن مبارزه با تروریست (تروریسم) است، بسم‌الله، اطلاعات کسانی که شهید سلیمانی و شهید فخری‌زاده را ترور کردند در اختیار ما بگذارند، پس چرا ساکت هستند؟

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر